مشارکت انتخاباتی با الزامات مردم سالاری
مجید صیادنورد (دکترای اندیشه سیاسی)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2374
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

خالی بودن 58درصد ظرفیت سدهای کشور

بارش‌های زمستانی‌ به داد کمبود آب نرسید

همدلی| ایران در سال 1402 با چهارمین سال کم‌آبی و خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند. پیش‌بینی‌های بارش‌های مطلوب در پاییز و زمستان محقق نشده و ذخایر بیش از نیمی از سدهای ایران خالی و منابع آب زیرزمینی هم در حال خالی شدن است.
به گزارش تجارت‌نیوز، بارندگی در پاییز امسال چندان نبود که بتوان به آن دل‌ خوش کرد. امیدها به فصل زمستان بود تا شاید رودها و منابع آبی جانی دوباره بگیرند و بر ذخایر سدهای مهم کشور اضافه شود اما بارش‌های زمستانی هم به داد کمبود آب در ایران نرسید. داده‌های رسمی مهر تائیدی بر این ادعاست.
داده‌های مرکز اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی نشان می‌دهد که از ابتدای سال آبی جاری تا 20 بهمن، ارتفاع کل ریزش‌های جوی 60.9 میلی‌متر بود. این میزان بارش به این معناست که نسبت به میانگین بلندمدت حدود 48درصد کاهش داشته است. همچنین از ابتدای بهمن تا 20 بهمن، 16.5 میلی‌متر بارش ثبت شد که نسبت به میانگین بلندمدت حدود 35درصد کاهش داشته است. از ابتدای فصل زمستان تا 20 بهمن نیز میزان بارش‌ها حدود 27.5 میلی‌متر گزارش شده که نسبت به بلندمدت 52.4درصد کاهش داشته است.
بررسی داده‌های دفتر اطلاعات و داده‌های آب نیز نشان می‌دهد که ورودی مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری نسبت به سال گذشته 17درصد کاهش داشته است. نکته مهم دیگر در این داده‌ها این است که خروجی مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون نسبت به سال گذشته 25درصد افزایش داشته و به عبارت دیگر، نه‌تنها ورودی مطلوبی به سدها نداشتیم، بلکه مصارف هم افزایش داشته است.
به طور کلی 58درصد مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا 21 بهمن خالی گزارش شده، یعنی درصد پرشدگی سدها حدود 42درصد بوده است. ناگفته نماند که این ذخایر و خروجی آبی در میانه فصل زمستان است و مشخص نیست در ماه‌های آینده و با فرا رسیدن فصل گرما چه وضعیتی پیش روی کشور باشد.سال گذشته ذخایر سدها نسبت به امسال بیشتر بود اما در برخی از مناطق کشور، شهروندان با قطعی آب مواجه شدند. خرداد سال گذشته که برخی از شهرها ازجمله تهران با قطعی آب دست و پنجه نرم می‌کردند، درصد پرشدگی سدهای کشور 63درصد ثبت شده بود. البته مدیرعامل آبفای تهران گفته که امسال بحث جیره‌بندی و قطعی آب در این استان مطرح نیست. از سوی دیگر استاندار تهران گفته که نباید بحران آب را از مردم مخفی نگه داشت؛ اظهارات متناقضی که در کنار وضعیت بارش‌ها، ذخایر سدها و پیشروی فرونشست زمین در کشور معنا پیدا می‌کند.