بایدها‌و‌نبایدها در فرهنگ‌سیاسی ایران
علیرضا بهشتی (روزنامه نگار )
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2440
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


از آنجا که روزنامه همدلی سعی می‌کند در سپهر مطبوعات ایران با رعایت موازین و قوانین مصرحه جمهوری اسلامی فعالیت کند،‌ به همین دلیل همچون دیگر روزنامه‌نگاران کشور میثاق‌نامه روزنامه‌نگاران جمهوری اسلامی ایران را که از سوی وزارت ارشاد منتشر شده است، در مسیر روزنامه‌نگاری خود محترم می‌داند و به آن پایبند است.

متن 12 ماده ای میثاق نامه روزنامه نگاران جمهوری اسلامی

1ـ روزنامه نگار به واقعیت های عینی توجه می کند و اخبار صحیح و دقیق و تفسیرهای منطقی و منصفانه را در اختیار خوانندگان می گذارند.
2ـ روزنامه نگاری یک خدمت اجتماعی است، نه یک فعالیت بازرگانی و روزنامه نگار همواره بر اساس وجدان اخلاق عمل می کند.
3ـ روزنامه نگار اخباری را منتشر می کند که منبع آنها مشخص باشد.
4ـ سرقت ادبی، مختوش ساختن متن ها و سندها و حذف اطلاعات اساسی رویدادها در روزنامه نگاری مطرود است.
5ـ روزنامه نگار از پذیرش هرگونه پاداش مادی برای پیش برد مقاصد خصوصی مغایر با مصالح عمومی، خودداری می کند.
6_ روزنامه نگار از قبول هرگونه فشار و تهدید برای انتشار مطالب و یا تغییر محتویات آنها، خودداری کرده و از Editing خط مشی عمومی رسانه و اصول شرافت حرفه ای خویش تبعیت می کند.
7ـ احترام به استقلال و حاکمیت ملی، نظم و امنیت عمومی، سلامت و آرامش روانی جامعه، دفاع از مصالح همگانی و اصول شرافت حرفه ای خویشتن تبعیت می کند.
8ـ روزنامه نگار به اصول دینی و معتقدات مذهبی، آداب و سنن قومی ملی، اخلاق و حسنه و عفت عمومی احترام می گذارد و از گرایش به تبعیض خصومت آمیز در این زمینه ها و همچنین تشویق و تحریک به جنگ تجاوزکارانه نسبت به کشورهای دیگر خودداری می کند.
9ـ روزنامه نگار برای پاسداشت ارزش های الهی و انسانی از جمله عدالت طلبی، آزادیخواهی، صلح و امنیت بشر، استقلال و پیشرفت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ملتها و فرهنگ ها، احترام خاص قائل است.
10ـ کوشش در راه همزیستی مسالمت آمیز ملت ها، مقابله با گسترش وسایل و ادوات کشتار جمعی، جلوگیری از آلودگی محیط زیست و مبارزه علیه سلطه فرهنگی از رسالت های مهم روزنامه نگاری است.
11ـ احترام به حیثیت شخصی و حریم خصوصی افراد، خودداری از توهین، تهمت و افتراء نسبت به اشخاص و جلب کمک به سالمندان، بیماران و نیازمندان از وظایف روزنامه نگاران محسوب می شود.
12ـ روزنامه نگار موظف است که ضمن دفاع از آزادی خبر و تفسیر و انتقاد، اسرار حرفه ای خود را حفظ کند و از افشای اطلاعات و اخباری که بصورت محرمانه به دست می آورد به جز مواردی که با حکم دادگاه مشخص می شود، خودداری کند.