در کرده‌ها و نکرده‌هایتان تجدید نظر کنید!
ولی‌الله شجاع‌پوریان (مدير مسؤل)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2319
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


بازار

هر کیلو ماهی سفید به بالای 400هزار تومان رسید

روز گذشته قیمت قزل‌آلای زنده که از پرتقاضاترین ماهی‌ها محسوب می‌شود در مغازه‌های سطح تهران به کیلویی ۲۴۰هزار تومان رسید. ماهی سفید هم از کیلویی ۴۰۰هزار تومان گذشت و ماهی‌های پرفروش دریای جنوب هم بین ۳۵۰ تا ۵۰۰هزار تومان قیمت خوردند.به گزارش همشهری آنلاین، آخرین نرخ‌نامه منتشر شده سازمان میادین نشان می‌دهد از شهریور به این‌سو ماهی و میگو در این مراکز خرید بین ۸ تا ۳۰درصد افزایش قیمت داشته‌‌اند. یکی از مهم‌ترین دلایل رشد قیمت ماهی به ویژه در ماه‌های اخیر، کاهش عرضه عنوان می‌شود.در همین زمینه دبیرکل اتحادیه تولید و تجارت آبزیان کشور، علت افزایش قیمت ماهی در بازار داخلی را عدم تناسب بین عرضه و تقاضا اعلام کرد و گفت: براساس آمارهای تولید به نظر نمی‌رسد که کمبود ماهی در بازار وجود داشته باشد اما قیمت آبزیان بیش از نرخ تورم است که نشان می‌دهد میزان تولید با آنچه عرضه می‌شود، تناسب ندارد.علی‌اکبر خدایی افزود: هرچند نباید افزایش قیمت نهاده‌های تولید را نادیده بگیریم اما با این‌ حال ماهی نیز نباید بیش از نرخ واقعی به‌دست مصرف‌کنندگان برسد.

========

۴۳هزار و ۵۰۰ واحد اقتصادی راکد در کشور
نماینده دولت در نهضت احیای واحدهای اقتصادی گفت: در ابتدای دولت سیزدهم بیش از ۵۰هزار واحد اقتصادی تعطیل و نیمه‌تعطیل داشتیم که با تشکیل نهضت احیای واحدهای اقتصادی در دولت تاکنون ۶ هزار و ۵۵۳ واحد تولیدی از آنها احیا شده است.به گزارش خبرگزاری مهر، امیرحسین مدنی اظهار کرد: این میزان احیایی که اتفاق افتاده ۱۴۵هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده و در مجموع به واسطه این احیا، ۱۸۲هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده است.وی اضافه کرد: امسال بیش از ۲۰هزار میلیارد تومان منابع برای احیای واحدهای تعطیل و نیمه‌تعطیل اختصاص خواهد یافت که تاکنون از این میزان، ۶ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است و در شش ماهه دوم پرداخت‌ها سرعت خواهد گرفت. سال گذشته هم حدود ۱۵هزار میلیارد تومان منابع برای احیای واحدهای اقتصادی سرمایه‌گذاری شد.

========

پرونده خاموشی‌ها بسته شد
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: با توجه به تدابیر در نظر گرفته شده مشکلی برای تامین سوخت نیروگاه‌ها نداریم و برای فصل تابستان نیز برنامه‌ریزی‌ها آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود که با همکاری مردم مشکلی برای تامین برق وجود نداشته باشد.همایون حایری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: سهم گاز بسیار خوبی در اختیار نیروگاه‌ها قرار گرفته و این مساله موجب شده که سوخت مایع کمتری در نیروگاه‌ها استفاده کنیم. وضعیت تامین گاز به‌رغم اینکه در برخی از نقاط کشور هوا سرد شده، مدیریت شده و امیدواریم زمستان امسال را بدون مشکل پشت‌سر بگذاریم.وی درباره تدابیر و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای تامین برق در تابستان سال آینده گفت: از همین الان برنامه‌ریزی‌ها آغاز شده تا ظرفیت نیروگاه‌ها افزایش یابد و در همین راستا خطوط انتقال توسعه یابد. پیش‌بینی می‌شود که برای تابستان نیز با همکاری مردم مشکل نداشته باشیم.

========

کاهش واردات علت گرانی کنسروماهی
مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار سازمان شیلات درباره علت افزایش قیمت کنسرو ماهی داد.به گزارش ایسنا، عباس مختاری در پاسخ به چرایی افزایش قیمت کنسرو ماهی و خارج شدن آن از سفره اقشار ضعیف اظهار کرد: افزایش قیمت نهاده‌های تولید کنسرو در سطح جهانی (اعم از افزایش قیمت ماده اولیه ماهی تون، افزایش قیمت قوطی، هزینه‌های صیادی، روغن و درب قوطی)، افزایش هزینه‌های کارگری در کارخانجات، کاهش واردات ماهی تون برای تنظیم بازار، عدم تخصیص به‌موقع ارز، زمان‌بر شدن تخصیص ارز به دلیل تغییر گروه کالایی تون ماهیان از گروه کالایی ۲۱ به گروه کالایی ۲۲ و افزایش هزینه تمام‌شده تولید ماهی تون از آب‌های بین‌المللی از دلایل افزایش قیمت کنسرو ماهی است.وی گفت: هر چند که پدیده چسبندگی قیمت در کالاها وجود دارد اما کاهش قیمت امکان‌پذیر است. کوتاه کردن زنجیره تامین و توزیع کنسرو با عرضه مستقیم کنسرو تنظیم بازاری در غرف میادین تره‌بار شهرداری‌ها برای تنظیم بازار، فروش سازمانی به اتحادیه‌ها و تشکل‌های کارمندی و کارگری و پیگیری حذف ۹درصد مالیات بر ارزش افزوده کنسرو به عنوان غذای سلامتی در سفره مردم ازجمله این راهکارهاست.وی گفت: سازمان شیلات برای سال ۱۴۰۲ مجوز واردات ۲۰هزار تن ماهی تون برای تامین مواد اولیه کارخانجات و تنظیم بازار مصرف را صادر کرد که در شش ماهه ابتدای سال فقط ۵۹۰۰ تن از این مجوز صادر شده، ثبت سفارش شد. امیدواریم تا انتهای سال، باقی مجوزهای صادرشده ثبت سفارش واردات شود.