در کرده‌ها و نکرده‌هایتان تجدید نظر کنید!
ولی‌الله شجاع‌پوریان (مدير مسؤل)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2319
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


چشم انداز

پروژه راه‌آهن رشت-آستارا بدون سرمایه‌گذاری روسیه؛
مسکو باز هم ایران را دور زد
در حالی که در ماه‌های گذشته دولت در حال دستاوردسازی از سرمایه‌گذاری روسیه در ساخت راه‌آهن رشت-آستارا بود، خبرهای جدید حاکی از این است که این پروژه بدون همکاری روسیه به اجرا درآمد. توافق‌نامه احداث خط‌آهن رشت-آستارا، به طول ۱۶۴ کیلومتر در اردیبهشت سال‌جاری میان ایران و روسیه به امضا رسید. محور ریلی رشت - آستارا با طول ۱۶۴ کیلومتر، یکی از مهم‌ترین پروژه‌های ریلی کشور است که به گفته مسئولان تاکنون عملیات اجرایی ۱۲ کیلومتر از سمت آستارا و ۱۰ کیلومتر از سمت رشت آغاز شده است. اما قرار بود با همکاری روسیه، بخش دیگری از تامین مالی این پروژه انجام شود و در این رابطه وافقتنامه‌ای هم بین وزیر راه و شهرسازی ایران و معاون نخست‌وزیر روسیه به امضا ‌رسید.

=======

استمداد ژاپن از ایران و عمان برای آزادی کشتی در کنترل حوثی‌ها
ژاپن از چند کشور منطقه درخواست کمک کرده تا کشتی توقیف شده این کشور به دست حوثی‌های یمن آزاد شود.به گزارش شفقنا، گاردین نوشت: سخنگوی ارشد دولت ژاپن می‌گوید: این کشور از حوثی‌های یمن که یک کشتی باری را در جنوب دریای سرخ به تصرف خود درآورده‌اند درخواست می‌کند این کشتی را آزاد کنند. ژاپن همچنین از مقامات سعودی، عمانی و ایرانی برای آزادی سریع کشتی و خدمه آن کمک می‌خواهد.
اسرائیل یکشنبه گفت که حوثی‌ها یک کشتی متعلق به بریتانیا و ژاپن را توقیف کرده‌اند و این حادثه را «اقدام تروریستی» توصیف کرد که پیامدهایی برای امنیت دریایی بین‌المللی دارد. اما حوثی‌ها می‌گویند این کشتی اسرائیلی است. پیشتر حوثی‌ها گفته بودند به صورت عملی به مقابله با اسرائیل خواهند رفت.«هیروکازو ماتسونو» سخنگوی ارشد دولت ژاپن، روز دوشنبه تصرف کشتی «گلکسی لیدر» تحت کنترل شرکت «نیپون یوسن» را تایید کرد. طبق داده‌های گروه بورس لندن شرکت اصلی کنترل کننده این کشتی در تل‌آویو ثبت شده است.

===========

دولت مکلف به تامین سبد معیشتی ۵ دهک اول شد
نمایندگان مردم در مجلس، دولت را مکلف به تأمین سبد معیشتی از جمله گوشت قرمز، گوشت سفید، تخم مرغ، پنیر، روغن مایع و ماکارونی برای ۵ دهک اول جامعه کردند. نمایندگان مردم در مجلس، دولت را مکلف به تأمین سبد معیشتی از جمله گوشت قرمز، گوشت سفید، تخم مرغ، پنیر، روغن مایع و ماکارونی برای ۵ دهک اول جامعه کردند. نمایندگان در جلسه علنی امروز (یک‌شنبه، ۲۸ آبان) مجلس شورای اسلامی، بند الحاقی ۳ ماده ۳۱ لایحه برنامه هفتم توسعه را به تصویب رساندند و بر این اساس نمایندگان مجلس در مصوبه ای دولت را مکلف به تامین سبد معیشتی ماهانه شامل گوشت قرمز، گوشت سفید، تخم‌مرغ، پنیر، روغن مایع و ماکارونی به میزان معین از طریق واگذاری کالابرگ الکترونیک برای پنج دهک اول و بازنشستگان براساس آزمون وسع در سال‌های اجرای برنامه شد. این بند با  با ۱۶۷ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۳ نماینده حاضر در صحن تصویب شد.

==========

سطح تحلیل عجیب تئوریسین اقتصادی دولت!
«یاسر جبرائیلی» که از وی به عنوان تئوریسین اقتصادی دولت سیزدهم نام برده می‌شود، مدتی پیش با حکم دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان  رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام منصوب شد. حالا نظر وی در مورد ارائه یارانه طلا، آهن ، دریا و جنگل با واکنش های طنزآمیزی مواجه شده است.
جبرائیلی نوشته که چرا می‌گویند یارانه بنزین به مردم داده شود، سهم هر ایرانی از نفت و گاز، آهن، مس، طلا ، دریا و جنگل هم داده شود و بعد قیمت‌ها جهانی شود. «مصطفی بزرگ نسب» مجری صداوسیما در پاسخ به یاسر جبرائیلی گفته در مورد یارانه بنزین سطح تحلیلش در حد بحث داخل تاکسی است! دولت چطور می‌تونه یارانه طلا بده!

========

آزاده صمدی ممنوع‌الخروج شد
پاسپورت «آزاده صمدی» ضبط و ممنوع‌الخروج شد.
آزاده صمدی، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون صبح دیروز در حالی که عازم پنجاه و چهارمین فستیوال گوا در هند بود، پاسپورتش توقیف و اجازه خروج از کشور پیدا نکرد. به او در فرودگاه امام خمینی اعلام شده که ممنوع‌الخروج است.

===============

آثار و تبعات افزایش کمی مناطق آزاد در کشور
رئیس هیئت مدیره شورای هماهنگی و همکاری فعالان اقتصادی مناطق آزاد گفت:  اگر مناطق آزاد را به عنوان یک پروژه ملی قبول و باور داریم باید برای آن مدیر تربیت کنیم و اگر مدیری تربیت نمی‌کنیم باید حداقل اجازه دهیم مدیری که وارد می‌شود و در این مسند قرار می‌گیرد ثبات لازم را داشته باشد تا تجربه کسب کرده و فرآیندها را مدیریت کند، تغییر دائم مدیران با مدیران جدیدی که آگاهی کافی ندارند و بی‌تجربه هستند ما را به جایی نمی‌رساند. به گزارش اعتبار، احمد کتاب‌فروش دبیر سندیکای صاحبان صنایع کیش: به نظر من به صورت عمدی درصددند مناطق آزاد ایران را به سمت و سوی نابودی و تعطیلی کامل پیش ببرند غافل از اینکه تبعات این رویه خطرناک، بیشتر از آنکه فعالان اقتصادی را گرفتار کند دامان دولت را خواهد گرفت