فوتبال، بازی نیست!
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2074
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


افزایش اظهارات مقام‌های انگلیسی بر علیه ایران

همدلی|  آژانس اطلاعات داخلی انگلیس مدعی شده است که سرویس اطلاعاتی متخاصم ایران مستقیما تهدیداتی علیه انگلیس طراحی کرده است. بر اساس این ادعا، بدترین این اقدامات، شامل جاه‌طلبی ایرانیها برای ربایش یا حتی کشتن انگلیسی‌ها یا اشخاص داخل خاک انگلیس بوده است که به نوعی دشمن ایرانیها محسوب می‌شده‌اند. بر اساس گزارش این آژانس، تنها از ماه ژانویه، حداقل ده تهدید احتمالی از سوی ایران در این زمینه وجود داشته است.در همین زمینه جیمز کلورلی وزیر امور خارجه انگلیس در گفت‌وگویی با روزنامه الشرق‌الاوسط، تاکید کرد که امنیت مردم در انگلیس واقعا برای ما جدی است و ما اهمیت روزنامه‌نگاری آزاد و صادقانه را واقعا جدی می‌گیریم و وقتی یقین داشته باشیم که تهدیدهایی در خاک انگلیس وجود دارد،‌ مسلما پاسخ می‌دهیم. کلورلی ادامه داد: «ما می‌خواهیم این پیام را به مردم بدهیم که آن‌ها باید در انگلیس احساس امنیت کنند و انگلیس از آن‌ها حفاظت می‌کند. ما می‌خواهیم، همان طور که وقتی کاردار ایران را احضار کردیم، این پیام را بدهیم که تهدیدها علیه روزنامه‌نگاران غیرقابل قبولند و ما پاسخ خواهیم داد.» او در همین راستا و با اشاره به اتفاقات اخیر ایران، گفت: «به همین دلیل است که ما در انگلیس اقداماتی برای حفاظت از مردم در برابر چیزی که معتقدیم تهدیدی ناشی از ایران است، انجام داده‌ایم، چون این موضوع که افراد بتوانند آزادانه و صاقانه  درباره آن‌چه در ایران رخ می‌دهد، صحبت کنند.»
به گزارش ایسنا، اظهارات وزیر امور خارجه انگلیس در پاسخ به این سوال در پی این مطرح می‌شود که چند روز پیش، کن مک‌کالم، رئیس آژانس اطلاعات داخلی انگلیس مدعی شد که سرویس اطلاعاتی متخاصم ایران مستقیما تهدیداتی علیه انگلیس طراحی کرده بودند. او گفت: «بدترین این اقدامات شامل جاه‌طلبی آن‌ها برای ربایش یا حتی کشتن انگلیسی‌ها یا اشخاص داخل خاک انگلیس بود که دشمن آن‌ها محسوب می‌شدند. ما تنها از ماه ژانویه شاهد حداقل ده تهدید احتمالی بوده‌ایم.»الاشرق‌الاوسط در ادامه نوشت، کلورلی در پاسخ به این سوال که با توجه به اظهارات اخیرش در کنفرانس امنیتی منامه، مبنی بر این که روسیه و ایران تهدیدی برای منطقه و کشورهای عربی به شمار می‌آیند و تحریم‌هایی که انگلیس اخیرا علیه ایران انجام داده است، آیا این اقدامات برای فرستادن پیامی به ایران کافی است، گفت: «ما تحریم‌های هدفمند را در پاسخ به اقدامات به خصوص افراد اعمال می‌کنیم. بنابراین، وقتی ما متوجه شدیم که پهپادهای ایرانی به روسیه فروخته می‌شود و این پهپادها برای حمله به اهداف غیرنظامی در اوکراین به کار می‌روند،‌ تحریم‌های به خصوصی را علیه شرکت‌ها و افراد مسئول صادرات این پهپادها به روسیه اعمال کردیم.»این روزنامه سعودی در ادامه نوشت،‌ کلورلی با مطرح کردن اظهاراتی درباره امور داخلی ایران مدعی شد: «وقتی ما دیدیم رژیم ایران علیه زنان ایرانی با خشونت رفتار می‌کند، تحریم‌های به خصوصی علیه پلیس امنیت اخلاقی آن اعمال کردیم. ما از حاکمیت ایران می‌خواهیم به مردم ایران گوش کند و اطمینان خواهیم یافت که وقتی مقامات ایران کاری می‌کنند که غیرقابل قبول است، این افراد و نهادها را به موقع با تحریم‌هایمان هدف قرار دهیم تا مانعشان شویم.»او در پاسخ به این که نقش ایران در منطقه چیست، گفت: «وقتی ما پی می‌بریم که ایران در تلاش است از منطقه ثبات‌زدایی کند، وارد عمل می‌شویم. به طور مثال، کشتی‌های نظامی انگلیسی سامانه‌های موشکی یا موتورهای سامانه‌های موشکی که از ایران می‌آمده‌اند را توقیف کرده‌اند. ما به اقدام در راستای جلوگیری از فعالیت‌های ثبات‌زدا در منطقه ادامه خواهیم داد،‌ به ویژه، کسانی را که مسئول این رفتارها هستند، تحریم‌ خواهیم کرد.»
کلورلی در توضیح این که آیا می‌تواند بگوید مذاکرات احیای توافق هسته‌ای حالا دیگر به پایان رسیده است، بیان کرد: «ما توافق بسیار منصفانه‌ای را در مارس امسال به ایرانی‌ها ارائه کردیم، آن‌ها هنوز قرار است پاسخ بدهند. در این بین، شاهد اقدامات بی‌رحمانه‌شان علیه زنان ایرانی بوده‌ایم که از این رژیم انتقاد می‌کنند. شاهد صادرات پهپادهایشان به روسیه بوده‌ایم که علیه اهداف غیرنظامی به کار رفته‌اند.»او با وجود این که مقامات ایران تاکید کرده‌اند تولید و به‌کارگیری تسلیحات هسته‌ای جایی در دکترین دفاعی ایران ندارد، اضافه کرد: «ما به جلوگیری از دست‌یابی ایران به یک سلاح اتمی متعهدیم اما الان به خود ایران بستگی دارد تا به مذاکراتی که کردیم، پاسخی هدفمند بدهد. توپ در زمین ایران است و حالا آن‌ها واقعا باید پاسخ بدهند.» کلورلی در پاسخ به این که آیا این اظهارات او به این معناست که این مذاکرات پایان یافته‌اند، ادعا کرد: «همان طور که گفتم، مذاکراتی که انجام دادیم و پیشنهادی که مطرح کردیم، معقول و عمل‌گرایانه بود. ایرانی‌ها تا کنون همکاری مناسبی در این رابطه نداشته‌اند. علاوه بر این، نظر من این است، پیامی که می‌توانم به حاکمیت ایران بفرستم این است که اقداماتی انجام دهند که موجب همکاری بهتر با این روند شود. ما توافقی را پیشنهاد کردیم، توافق خیلی خوبی است و ایرانی‌ها باید آن را به کار بگیرند.»
در همین حال، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگویی مطرح کرد که آژانس اطلاعاتی برای اثبات وجود برنامه هسته‌ای تسلیحاتی در ایران ندارد. به گزارش خبرگزاری تاس، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بخشی از گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌سی گفت که آژانس فکر نمی‌کند هنوز زمان آن فرا رسیده باشد که اذعان کند ایران یک قدرت هسته‌ای است و هیچ اطلاعاتی دال بر این که جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر در حال پیش‌برد یک برنامه تسلیحات هسته‌ای است، در اختیار ندارد.
گروسی در پاسخ به این که از نظر او، ایران چقدر به ساختن یک بمب هسته‌ای نزدیک است، گفت: «در این سطح از تولید اورانیوم، ایران تا کنون مواد کافی برای داشتن بیش از یک بمب را در صورتی که بخواهد تولید کند، در اختیار دارد. اما هیچ گونه اطلاعاتی نداریم که نشان دهد ایران در حال حاضر یک برنامه هسته‌ای تسلیحاتی دارد. او در ادامه در پاسخ به این که آیا در رابطه با ایران به نقطه بی‌بازگشت رسیده است یا نه گفت: «نه هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم. اما باید سخت تلاش کنیم تا به آن‌جا نرسیم.»