24میلیونی که حیف شد
عادل جهان‌آرای (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1746

واکنش رئیس جمهور به اعتراضات آبی مردم خوزستان:

مردم حق دارند

همدلی|  ‌هشت سال دولت و قوه مجریه به طور کامل در اختیار حسن روحانی رئیس جمهوری بود. دولت او به عقیده بسیاری موفقیت‌های مختلفی داشته است، اما کمبودها در دولت او و ضعف مدیریت حالا به جایی رسیده که مردم نیازمند آب نیز هستند.‌‌ بی‌برقی و شیوع ویروس کرونا نیز همچنان برقرار است. هرچند بسیاری‌‌ می‌گویند که تحریم‌های سنگین آمریکا باعث شد که مدیریت بسیاری از اتفاقات در ایران سخت و غیر ممکن شود، اما به هرحال همچنان روشن است که شرایط امروز از قبل قابل پیش‌بینی بود و‌‌ می‌شد که از وقوع‌‌ بی‌آبی و‌‌ بی‌برقی جلوگیری کرد. امکان این وجود داشت که واکسیناسیون کرونا در ایران با سرعت بیشتری انجام شود. در این چند سال گذشته که به خاطر تورم افسارگسیخته و مشکلات بسیار اعتراضات مردم به‌شدت افزایش یافته بود، بسیاری از مسئولان دولت سعی‌‌ می‌کردند که بگویند این اعتراضات از خارج از کشور سامان یافته‌اند و در مواردی هم آن را انکار‌‌ می‌کردند. در چند روز گذشته هم مقامات محلی در خوزستان ابتدا منکر اعتراضات‌‌ می‌شدند و مدعی بودند تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی جعلی است. اما به هرحال، حالا که مدت زمان زیادی تا پایان دولت نمانده، حسن روحانی بالاخره تصمیم گرفته که حق اعتراض مردم را به رسمیت بشناسد.اما با این حال همچنان رئیس جمهوری نمی‌خواهد به ریشه اصلی مشکلات بپردازد و در سخنانی همه حوادث را به خارج از کشور موکول کرده است. دیروز حسن روحانی رئیس جمهوری با اشاره به افزایش گرمای هوا در سال جاری و مشکلات ایجاد شده برای مردم شهرهای مختلف کشور در زمینه قطع برق یا آب، تصریح کرد: «امسال شرایط ما در زمینه آب‌وهوایی سخت بوده است و همین شرایط سبب شد که مردم گاهی با قطع آب یا برق مواجه شوند.» روحانی در حالی این سخنان را مطرح کرده است که بسیاری از سال گذشته اعلام کرده بودند در کشور کمبود برق وجود دارد. گزارش‌های غیر رسمی هم هست که نشان‌‌ می‌دهد استخراج رمزارز‌ها از سال گذشته برای جبران کمبود مالی یکی از علت‌های مهم مصرف بیش از اندازه آب و برق در کشور بوده است که متأسفانه تاکنون مقامات به طور جسته و گریخته آن را تأیید کرده‌اند و هنوز هم درباره آن با صراحت صحبت نمی‌کنند. گزارش‌هایی وجود دارد که نشان‌‌ می‌دهد که مزرعه‌های استخراج رمزارز ایران با همکاری کشورهایی مثل ترکیه و چین احداث شده و نفع زیادی هم برای این کشورها داشته است. ‌رئیس دولت تدبیر و امید گفت:«در شرایط خشکسالی متاسفانه نمی‌توانیم خوداتکا باشیم به دلیل ‌این‌که بخش بزرگی از زمین‌های کشاورزی ما دیم است. اگر همه زمین‌های کشاورزی ما آبی بود و سدهای ما هم به اندازه کافی آب داشت، شاید خیلی دچار تنش نمی‌شدیم اما وقتی که بسیاری از زمین‌های ما دیم است، دیم کاملا متکی به باران به اندازه کافی و به موقع است و هر دوی ‌این‌که باران که در چه زمانی و چه مقدار باشد، برای ما مهم است.»

روحانی افزود:«متاسفانه امسال شرایط بسیار سختی را می‌گذرانیم. در ۵۰ سال گذشته چنین خشکسالی تقریباً کم‌نظیر است،‌ به طوری که امسال نسبت به سال گذشته بیش از ۵۲ درصد کاهش بارندگی داریم. به همین دلیل هم در مسئله آب و هم در مسئله برق دچار مشکل شدیم و مردم عزیز ما در خوزستان و در بسیاری از استان‌های جنوبی در دام و کشاورزی در شرایط کم‌آبی دچار مشکل شدند.»
‌رئیس جمهوری بیان کرد:«ما روز گذشته مصوبات بسیار خوبی در دولت داشتیم برای ‌این‌که این مشکل را فعلا برای مردم عزیز خوزستان حل کرده و جبران خسارت بکنیم. جاهایی که باید آبرسانی شود، آبرسانی انجام گیرد.»
روحانی دیروز به موضوع اعتراضات خوزستان نیز پرداخت و یادآور شد:«مردم هرچقدر ناراحت باشند، حق دارند. تا وقتی که انسان دامپروری و کشاورزی نکرده باشد، معنای آن را نمی‌داند. وقتی مسئول دامپروری می‌بیند دام پیش چشمش غذای کافی یا حتی گاهی آب به اندازه کافی در اختیار ندارد، یا باغ و محصولات کشاورزی وی خشک می‌شود و از بین می‌رود، فقط بحث مالی نیست که پول و اموال وی از دست می‌رود بلکه مانند این است که جان وی از دست می‌رود یعنی به‌قدری برای کشاورز مهم است و همه محصولات کشاورزی، نخلستان‌ها و باغ‌ها که شبیه فرزندانش است و به لحاظ عاطفی هم در فشار قرار می‌گیرند.»
وی ادامه داد:«دولت لحظه‌ای نیست که به فکر مردم نباشد و اگر جایی خشکسالی مردم را آزار می‌دهد، جایی اگر زلزله یا سیل است، ما همه توانمان را به‌کار می‌گیریم. حالا گاهی وقت‌ها توان ما به اندازه خسارت‌های مردم نیست و گاهی با تأخیر مواجه می‌شود من خدمت مردم عزیز عرض می‌کنم که دولت با همه توان در خدمت مردم است.»
‌رئیس جمهوری تصریح کرد:«برای من و همه وزیران و همه مسئولین هیچ تفاوتی نمی‌کند که هفته‌های آخر دولت یا هفته اول است. ما تا ساعت آخر مسئولیم و بار مسئولیت بر دوش ما است و باید تلاش کنیم، ساعتی هم که تحویل دولت بعدی دادیم، دولت بعدی مسئولیت می‌پذیرد و همه باید دولت بعدی را یاری کنیم زیرا بدون یاری و کمک مردم کار پیش نمی‌رود.‌»  روحانی خاطرنشان کرد:«البته در بخش کشاورزی بار کشاورزی بر دوش کشاورزان عزیز است و زحمت را آنها می‌کشند، مدیران ما هم تلاش می‌کنند و دولت هم برنامه‌ریزی و تلاش می‌کند در طول این هشت سال کارهای بسیار خوبی انجام گرفته است.»