امام حسين(ع) را از كجا شناختم
محمدعلی اخوت (حقوق‌دان)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2458
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


نخستین سفر پوتین به کره شمالی پس از ۲۴ سال؛

امضای توافقنامه امنیتی مشترک کره شمالی و روسیه

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از ساعات اولیه روز چهارشنبه رویدادهای رسمی خود را از میدان کیم ایل سونگ در پیونگ یانگ آغاز کردند و متعهد شدند تا روابط فی‌مابین را توسعه دهند.
ولادیمیر پوتین و کیم جونگ اون توافقنامه جامعی بین روسیه و کره شمالی امضا کردند. کیم جونگ اون این توافق را «صلح‌آمیز و دفاعی» توصیف کرد و پوتین نیز به نوبه خود گفت که مفاد آن شامل تعهد کمک متقابل در صورت تجاوز به هر یک از طرف‌های امضاکننده پیمان است.
پوتین در سخنانی پس از گفت وگو با کیم جونگ اون گفت که با میزبان خود در مورد مسائل جهانی و دستور کار جهانی گفت‌وگوی طولانی داشتند و مسکو و پیونگ یانگ در کنار هم در برابر رژیم‌های تحریمی دیگران با انگیزه سیاسی می‌ایستند.
علاوه بر این، کیم جونگ اون در نشستی با رئیس جمهوری روسیه از «حمایت بی‌قید و شرط» از «همه سیاست‌های روسیه» از جمله «حمایت کامل و اتحاد قاطع» از جنگ پوتین با اوکراین سخن گفت.
هنگامی که ولادیمیر پوتین در اولین ساعات روز چهارشنبه در یک سفر نادر، وارد فرودگاه پیونگ یانگ شد، کیم جونگ اون او را در آغوش گرفت و از او به گرمی استقبال کرد.
رسانه دولتی کره شمالی گزارش داد که این دو رهبر در مسیر رسیدن به مهمانسرای دولتی در پیونگ یانگ با یکدیگر یک گفت‌وگوی صمیمی داشتند و «عمدتا افکار باطنی» خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشتند.
عکس‌های منتشر شده توسط رسانه‌های روسی نشان می‌دهد که جمعیت زیادی از سربازان و بعضی از مردم در میدان کیم ایل سونگ در حاشیه رودخانه تادونگ در پیونگ‌یانگ جمع شده بودند. برخی کودکان نیز بالن‌ها و پرتره‌های بزرگی از دو رهبر در دست داشتند و «سالن بزرگ مطالعه خلق» نیز به پرچم‌های این دو کشور مزین شده بود.
انتظار می‌رود که این سفر به طور قابل توجهی روابط چندین ساله بین روسیه و کره شمالی را تغییر دهد، به ویژه که هر دو کشور با انزوای بین المللی روبرو هستند.
خبرگزاری دولتی کره شمالی، مشارکت بین دو کشور را به عنوان نیروی محرکه‌ای برای ایجاد یک «جهان چند قطبی جدید» توصیف و اعلام کرد که سفر پوتین، شکست ناپذیری و تداوم دوستی و اتحاد این دو کشور را برجسته می‌کند.
روسیه از بهبود روابط خود با کره شمالی برای به چالش کشیدن واشنگتن استفاده کرده است. در مقابل، کره شمالی که به شدت تحت تحریم است، حمایت سیاسی و همچنین وعده کمک اقتصادی و تجارت از مسکو را به دست آورده است.
ایالات متحده آمریکا و متحدانش نگران آن هستند که مبادا روسیه قصد این را داشته باشد که برخلاف قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، بخواهد به برنامه‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی کمک کند.
آمریکا و متحدانش همچنین پیونگ یانگ را متهم کرده‌اند که موشک‌های بالستیک و گلوله‌های توپخانه‌ای را به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین می‌دهد.