امام حسين(ع) را از كجا شناختم
محمدعلی اخوت (حقوق‌دان)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2458
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


بازگشت جریان اصلاحات

رضا صادقیان( روزنامه‌نگار)

بازگشت جریان اصلاحات

رضا صادقیان( روزنامه‌نگار)

 انتخابات پیش‌رو با حضور نماینده جریان اصلاحات “مسعود پزشکیان” فرصتی برای احیای جایگاه نهاد انتخابات و افزایش مشارکت در این رویداد بزرگ سیاسی است.
اول: حضور مسعود پزشکیان برای ساختار سیاسی در نگاه اول و جریان اصلاحات فرصت است. کمی به عقب‌تر برمی‌گردیم تا این گزاره را توضیح بدهم. حمایت تمام قد جریان اصلاحات از “حسن روحانی” در سال 1392 و 1396 زمینه‌ساز رای آوردن روحانی را رقم زد. به عبارتی مشخص و بدون تعارف؛ اگر نیروهای اصلاح‌طلب و حمایت‌های آنان و خصوصا به راه انداختن موج رسانه‌ای و فراگیر در کل کشور را در همان دو انتخابات مدیریت نمی‌کردند، بسیار بعید بود فردی مانند روحانی که سابقه‌ای مشخص در دسته‌بندی‌های جریان‌های سیاسی داشت موفق به کسب آرای شهروندان شود. فراموش نکنیم که حسن روحانی عضو روحانیت مبارز، یکی از شاخه‌های اصلی جریان اصولگرا بود. اما پس از ورود به عرصه رقابت‌ها و فهم توان رای آوری جریان اصلاحات، روحانی گاه اصلاح‌طلب و در بسیاری مواقع متعلق به جریان اصولگرا بود. ترکیب کابینه دوم او چنین امری را بیشتر نمایان کرد، مهمتر آنکه گلایه چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب و محمد خاتمی پس از انتخابات سال 96 برآمده از چنین رفتاری بود. رویکردی که مشخصا دست‌فرمان آرامتری را برای اداره کشور در دست گرفت.
دوم: از انتخابات سال 1392 تا به امروز جریان اصلاحات به صورت مشخص امکان و فرصت حضور منحصر به فرد را در انتخابات نداشته است. حتی در سال 1394 کاندیدای اصلی این جریان موفق به کسب کرسی ریاست مجلس نشد و مهم‌تر آنکه رای نایب رئیسی مسعود پزشکیان در مجلس براساس اعتماد نمایندگان به کارنامه اجرایی و چند دوره نماینده بودن وی شکل گرفت. از همین‌رو جریان اصلاحات پس از 11 سال دوری از عرصه مدیریت کلان و تصمیم‌ساز به عرصه رقابت‌ها بازگشته است. واضح است که اختلاف اسحاق جهانگیری با برخی چهره‌ها در دولت یازدهم و دوازدهم و محدود بودن عرصه تصمیم‌گیری‌ها او به همین مسئله بازمی‌گردد، او در سال 96 با بازی در نقش حمایتی از حسن روحانی در انتخابات حاضر شد و هیچ وقت تصمیم نداشت که به صورت یک چهره اصلاحطلب شش دانگ در عرصه رقابت‌ها ورود پیدا کند و بی‌شک بازی در همین نقش بود که بعدها آنگونه باید و شاید توان عرضه اندام به عنوان معاون اول ریاست جمهوری را کسب نکرد و توفیق چندانی در ساختار اجرایی نداشت.
سوم: پزشکیان می‌تواند به عنوان یکی از چهره‌های اصلی و تاثیرگذار این انتخابات ظاهر شود. تسلط کم‌مثال او به ادبیات دینی و وام گرفتن از بیانات امام علی(ع) که بن مایه عدالت در آن تبلور می‌یابد و داشتن تخصص در حوزه پزشکی و تجربه او در مجلس شورای اسلامی و مدیریت وزارت بهداشت این فرصت را برای جریان اصلاح‌طلب فراهم کرده که بتوانند با کاندیدای خودشان، براساس ادبیات اصلاح‌گرایان و به صورت فعال در انتخابات ظاهر شوند. انتخابات پیش‌رو فرصت اعتبار دادن و مهم شدن جایگاه صندوق رای است، فرصتی که با آمدن شهروندان به پای صندوق‌های رای و افزایش مشارکت امکان شکل دادن به دولت قوی، کارآمد، پاسخگو و شفاف را فراهم خواهد کرد.