امام حسين(ع) را از كجا شناختم
محمدعلی اخوت (حقوق‌دان)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2458
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


ساحل عاج فاتح جام ملت‌های آفریقا شد

جشن قهرمانی با «قهرمان مبارزه با سرطان

همدلی| تیم ملی فوتبال ساحل عاج با درخشش «سباستین هالر» ستاره‌‌‌ای که بر غول سرطان فائق آمده بود، 2 بر یک از سد نیجریه گذشت و فاتح سی و چهارمین دوره رقابت‌‌هایی جام ملت‌‌های آفریقا شد.
 این رقابت‌ها با شرکت 24 تیم برتر قاره آفریقا از 23 دی آغاز شد  و پس از یک ماه تلاش تمام نامداران قاره سیاه، در مرحله نیمه نهایی نیجریه در ضربات پنالتی بر آفریقای جنوبی غلبه کرد و در دیگر سو ساحل عاج نیز با شکست دادن کنگو گام به دیدار نهایی گذاشتند.دیدار که با برتری مطلق ساحل عاج بر توپ و میدان پیگیر می شد و اما در دقیقه 38 بر خلاف جریان بازی این نیجریه بود که روی توپ ارسالی از نقطه کرنر توسط ویلیام تروست اکونگ کاپیتان خود یک بر صفر از میزبان پیش افتاد.  با این حال این پایان کار نبود چرا که ساحل عاج در نیمه دوم و به رغم دفاع فشرده نیجریه به حملات خود ادامه داد تا اینکه در دقیقه ۶۲ قفل دروازه نیجریه شکست و «فرانک کسی یه» گل مساوی ساحل عاج را وارد دروازه این تیم کرد.پس از این گل میزبان جان مضافی گرفت و در دقیقه 81 سباستین هالر  توپ ارسالی از سمت چپ را با استفاده از تجربه بالای خود دومین گل ساحل عاج را به ثمر رساند تا پیام آور شادی برای کشورش باشد.درخشش این بازیکن که پیش از این در مرحله نیمه نهایی تک گل پیروزی بخش تیمش برابر کنگو را هم به ثمر رسانده بود فقط یک درخشش فوتبالی نبود، او در این تورنمنت درس زندگی و مبارزه را داد چرا که سال گذشته به بیماری صعب العلاج سرطان مبتلاش شده بود و با شکست دادن این بیماری مخوف بازگشتی با کشوه به زندگی داشت، به واقع ساحل عاج سومین جشن قهرمانی خود در جام ملت‌‌هایی آفریقا را با قهرمان مبارزه با سرطان برپا کرد.
بازیکنون کنونی باشگاه بورسا دورتموند آلمان متولد سال 1994 با سابقه بازی در باشگاه‌‌هایی آژاکس آمستردام، وستهام یونایتد ، اینتراخت فرانکفورت ، اوترخت و اوسر.
او در پایان این بازی گفت: سناریوی بازی برای ما استثنایی بود. ما با یک گل عقب افتادیم اما صبور بودیم و نهایت تلاشمان را کردیم. این قهرمانی پاداش بزرگی برای کار گروهی و تلاش زیاد ما در زمین بود.
هالر با اشاره به یک سال خانه نشینی اش و مبارزه با سرطان ادامه داد: بزرگ‌ترین پاداش را دریافت کردم. این زیباست و باید به توانایی‌های‌مان ایمان بیاوریم. این اتفاق تلخ برای من رخ داد اما اکنون نتیجه شیرین صبر و مبارزه‌ام را گرفتم.
شوک برکناری سرمربی
ساحل عاج  در حالی به عنوان قهرماین دست یافت که این مسابقات را با یک برد و دو باخت آغاز کرد و به عنوان یکی از سه تیم برتر سوم گروه‌ها به مرحله حذفی صعود کرد و تایج ضعیف این تیم در مرحله گروهی باعث شد تا ژان لویی گاسه، سرمربی ساحل عاج برکنار شود و دستیار او یعنی «امرسه فی» هدایت این تیم را بر عهده بگیرد. شوک اخراج مربی جواب داد و پس از آن ساحل عاج روی نوار برد قرار گرفت و در نهایت جام قهرمانی را بالای سر برد.
معرفی برترین‌‌هایی جام
در شرایطی که در دیدار رده بندی آفریقای جنوبی با غلبه بر کنگو به عنوان سومی دست یافت در پایان این رقابت‌ها امرس فائی سرمربی ساحل عاج به عنوان بهترین مربی، ویلیام اکونگ از نیجریه به عنوان بهترین بازیکن، امیلیو نسوه لوپز از گینه بیسائو به عنوان آقای گل و رانون ویلیامز (آفریقای جنوبی) به عنوان بهترین دروازه بان معرفی شدند.