بایدها‌و‌نبایدها در فرهنگ‌سیاسی ایران
علیرضا بهشتی (روزنامه نگار )
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2440
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


قهرمان ! به خود بیا

حجت اله اکبرآبادی (روزنامه‌نگار)

حسن یزدانی نابغه و اعجوبه کشتی ایران و دنیاست. کشتی گیری با 9 مدال جهانی و المپیک.اما حیف که او باز هم به دیوید تیلور امریکایی که نه بلکه به خود باخت .
می گوئید چرا ؟ پاسخ روشن است ؛ کشتی گیری که در فینال ششم با تیلور یک زیر نمی گیرد و 4، 5 بار به حریف زیر می دهد و در نهایت نیز ضربه فنی می شود،جای حرفی باقی نمی گذارد.اشتباه نکنید حسن یزدانی هم برای ما عزیز است و همچون شما دوستش داریم اما این دلیل نمی شود که ضعف هایش را لاپوشانی کرده و با تعریف و تمجیدهای بی جهت ، مثل این کاری که طی چند سال اخیر صورت گرفته ، در حق بزرگ ستاره کشتی خود خیانت کنیم .
 می گوئیم خیانت، چون معتقدیم عده ای در حق قهرمان رعنا و با اخلاق کشتی ایران خیانت کرده اند، کسانی که نه خواسته اند اجازه دهند حسن یزدانی خودش باشد و نه اینکه به خود بقبولانند که برای این قهرمان نسخه های جور واجور ننویسند .کسانی که وقتی یزدانی در نروژ 2021 تیلور را شکست داد سینه جلو دادند و پیروزی را به نام خود سند زدند . آیا این عده اکنون نیز که یزدانی به تیلور برای بار پنجم باخته ، حاضرند که باخت او را گردن بگیرند؟
لطفا بیائید با خودمان و قهرمان عزیز کشورمان صادق باشیم و صحبت های احساسی و ناپخته بر زیان نیاوریم . کاری که طی این سالها صورت گرفته و چنین اندیشیده ایم که با تهییج احساسات یک قهرمان و خالی کردن بار فنی کشتی،می توان این رشته ملی را به سر منزل مقصود رساند .
بیائید یک بار برای همیشه از واقعیت ها و حقایق موجود گریزان نباشیم و به جای جمع کردن عده ای نان به روز خور و اهل تعریف و تمجیدهای بی جا، پای صحبت کسانی بنشینیم که کشتی را برای خودش می خواهند نه برای سفرهایش و بهره مندی از مزایای مادی آن. با این رویکرد منافع ملی کشتی در همه حال باید اصل مورد توجه باشد و از قهرمانان ملی نیر به تبع آن باید حفظ و حراست کرد تا آنان در میادین جهانی برای کشتی ایران افتحار آفرین باشند. در حقیقت کشتی ایران از گذشته تا به امروز با این قهرمانان اعتبارش را در دنیا حفظ کرده و جزو سه قدرت اصلی این رشته است .  
 واقعا وقتی یکشنبه شب حسن یزدانی به آن شکل به تیلور باخت و شانه هایش به تشک چسبید،آه از نهادمان بلند شد که در حق قهرمان دوست داشتنی کشتی ایران چه کرده ایم ؟ چرا درکی درست و حسابی از شرایط او نداشته ایم و نخواسته ایم او را حساب شده و با چشمانی باز به مصاف رقیب اصلی اش در دنیا بفرستیم .
در حقیقت اینکه هنوز پاشنه آشیل دیوید تیلور به چشم مردان فنی کشتی ما نیامده ، یک ضعف بزرگ به حساب می آید. در حالی که در جبهه مقابل ، تیلور هر بار هوشمندانه کشتی گرفته و حربه های حسن یزدانی ما را در راه رسیدن به پیروزی نقش بر آب کرده است. به هر روی این سد باید شکسته شود و برای دستیابی به این هدف باید از تجربه پیشکسوتان کشتی ایران استفاده کرد .