بایدها‌و‌نبایدها در فرهنگ‌سیاسی ایران
علیرضا بهشتی (روزنامه نگار )
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2440
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


چشم‌اندازی تازه در روابط خارجی کشور؟

پول واریز شد؛ زندانیان مبادله شدند

همدلی| گروه سیاسی: سرانجام تهران و واشنگتن بر پای توافق مشترک خود باقی ماندند و به آنچه قرار بود در باره آزاد شدن بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران و در این حال تبادل زندانیان طرف مربوط بودُ عمل کردند. تهران البته آزادی بخشی از پول‌های بلوکه شده خود را در ازای قبول آزاد کردن زندانیان دو تابعیتی رد کرده و این اقدام را عملی انسانی از جانب خود خوانده است.
عصر دیروز فرودگاه دوحه میزبان فرود دو هواپیما بود که دوربین‌های رسانه‌های بین المللی را به خود جلب کرده بود. هواپیمایی که دو تن از زندانیان ایرانی در خاک ایالات متحده را به دوحه آورد. همچنین هواپیمای ایرانی که پنج زندانی دوتابعیتی را برای تحویل به مقام‌های امریکایی مستقر در فرودگاه دوحه با خود به پایتخت این کشور حاشیه خلیج فارس آورد. پیش از فرود هواپیماها، پنج میلیارد و اندی از پول آزاد شده ایران نیز در حساب بانک های قطری نشسته بود.
«ناصر‌کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در نشست خبری روز گذشته خود در باره تبادل زندانیان گفته بود: «۲ نفر از شهروندان ایرانی آزاد شده در آمریکا به کشور بازمی‌گردند و یک نفر دیگر نیز با توجه به حضور خانواده‌اش به کشور دیگری سفر می‌کند و ۲ نفر دیگر نیز با توجه با سابقه حضور و زندگی‌شان در همان آمریکا باقی می‌مانند.»
این تبادل زندانی همزمان شد با سفر «ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری ایران به نیویورک برای حضور در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد. ناظران این همزمانی را نوعی پیام معنا دار برای جامعه بین المللی تلقی کرده‌اند. به عبارتی، نوعی ایجاد آرامش در روابط تنش‌آلود خارجی ایران با ایالات متحده و اتحادیه اروپا.
«سیامک نمازی» ایرانی-آمریکایی ۵۱ ساله، «عماد شرقی» ایرانی-آمریکایی ۵۹ ساله و همچنین «مراد طاهباز» ایرانی-آمریکایی-بریتانیایی ۶۷ ساله زندانیانی هستند که از ایران خارج شده‌اند.
هویت دو زندانی با تابعیت آمریکایی که گفته می‌شود یکی از آن‌ها زن است تاکنون فاش نشده است.این دو به دلایل شخصی خواسته‌اند که ناشناس بمانند. پیش تر همزمان با انتشار گزارش‌ها از توافق تهران و واشینگتن بر سر تبادل زندانی و آزادسازی شش میلیارد دلار از پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی، اعلام شد که این پنج شهروند آمریکایی در ایران در حبس خانگی به سر می‌برند.
پنج ایرانی زندانی در آمریکا که دیروز آزاد شدند عبارتند ازمهرداد انصاری، امین حسن‌زاده، رضا سرهنگ‌پور، کامبیز عطار کاشانی و کاوه افراسیابی هستند. چهار نفر اول متهمین و محکومین پرونده‌های نقض تحریم‌های آمریکا در ارتباط با ایران بوده‌اند. افراسیابی که ساکن آمریکا و استاد دانشگاه است، متهم به لابی‌گری برای ایران بوده است. او گفته که نه تنها زندانی نیست بلکه در دو سال گذشته هم در دانشگاه تدریس کرده و مایل به بازگشت به ایران نیست. او افزود که «بنابراین تحقق این توافق احتمالاً زمینه را برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای فراهم می‌کند، که می‌تواند به‌طور بالقوه این هفته در مجمع عمومی سازمان ملل آغاز شود، اگرچه توجه به این نکته نیز مهم است که نه آمریکا و نه ایران احتمالاً این مسیر را راهی برای احیای برجام نمی‌دانند.»