امام حسين(ع) را از كجا شناختم
محمدعلی اخوت (حقوق‌دان)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2458
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


روس ها و امریکایی ها ترمز قهرمانان ما را کشیدند

روز بد کشتی ایران در 4 وزن دوم

 گروه ورزش : بر خلاف روز نخست رقابت های کشتی آزاد قهرمانی جهان در بلگراد صربستان که سه فینالیست داشتیم و امیر محمد یزدانی ، حسن یزدانی و امیر حسین زارع با شایستگی به فینال اوزان 70 ، 86 و 125 کیلوگرم رسیدند

دیروز روز کشتی ما نبود و هر 4 نماینده کشورمان باختند . میلاد والی‌زاده  جوان 18 ساله مازنی که اولین مسابقه جهانی خود را تجربه می کرد هر چند کشتی یک جهارم نهایی را به حریف نام آور خود از آلبانی باخت ،اما این باخت چیزی از ارزش های این جوان کم نمی کند ، چرا که او هر چه در توان داشت عرضه کرد و کم فروشی نکرد . زلیم‌خان آباکاروف نایب قهرمان ۲۰۲۲ جهان که کشتی گیری روسی الاصل است در این مبارزه با فتیله باراندازهای خود به برتری  ۱۲ بر ۲ رسید تا اجازه درخشش بیشتر را به جوان رعنای کشتی ایران ندهد .
اما جدا از این باخت، امیر علی آذر پیرا که مبارزه نخست اش را با قدرت برده بود در مبارزه دوم در برابر زاهید والنسیا بسیار کمتر از حد خود نشان داد تا با باخت 12-9 در این دیدار اولین حذف شده ایران در 4 وزن دوم باشد .چرا که این حریف امریکایی در مبارزه بعد خود برابر حریف آذربایجانی تن به شکست داد تا آذر پیرای جوان وداعی تلخ با رقابت های جهانی داشته باشد. به نظر رسید که این جوان وزن زیادی کم کرده بود و به همین دلیل در سه دقیقه دوم مبارزه با حریف امریکایی ، توان و انرژی اش حسابی به تحلیل رفت . شاید اگر این جوان تهرانی راحت تر به سر وزن قانونی 92 کیلوگرم می رسید ، می توانست یکی از مدال آوران تیم ایران باشد .
در وزن 74 کیلو نیز یونس امامی که سال پیش مدال برنز جهان را کسب کرده بود برابر یک حریف کشتی بلد و قهرمان جهان و المپیک از روسیه به نام سیداکوف ، هر چه زد به در بسته خورد تا این حریف ششدانگ و تکنیکی 6 بر صفر حریف ایرانی را با شکست بدرقه کند . با توجه به اینکه سیداکوف شانس اصلی کسب مدال طلا در این وزن است و راهیابی اش به فینال محتمل ، یونس امامی این شانس را خواهد داشت که در شانس مجدد ، بخت خود را برای کسب مدال برنز بیازماید .
اما در وزن 79 کیلوگرم محمد نخودی که همه از او بعنوان یکی از شانس های کسب مدال طلا نام می بردند ، در کشتی یک چهارم نهایی در کمال ناباوری مغلوب عثمانوف از روسیه شد تا شوکی بزرگ به تیم ملی کشتی آزاد ایران وارد شود.    
با این حساب ایران در ۴ وزن دوم فینالیستی نخواهد داشت و باید دید امروز و در روز سوم مسابقات جهانی ، نمایندگان ایران در اوزان 65 و 97 کیلوگرم در مصاف با حریفان خود چه خواهند کرد . جایی که البته مجتبی گلیج در وزن 97 کار سختی را در مصاف با کایل اسنایدر امریکایی و عبدالرشید سعداله اف روسی پیش روی دارد . هر چند گلیج بسیار آماده و با انگیزه است ، اما گذر از سد این دو قهرمان پر آوازه که یک دوجین مدال جهانی و المپیک دارند ، در دورهای مقدمانی کار آسانی نخواهد بود .
در وزن 65 کیلوگرم نیز هر چند خیال مان از رحمان عموزاد قهرمان سال گذشته جهان راحت است ، اما او نیز کار آسانی را برای تکرار طلای جهانی و دفاع از عنوان قهرمانی اش پیش رو نخواهد داشت.