چرا فشارهای خارجی رو به افزایش است؟
محسن صنیعی (استاد دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2118
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

می‌خواهید حمله نکنیم، سه شهر را تخلیه کنید!

شرط جدید اردوغان برای کُردهای سوریه

همدلی| ترکیه شروط جدیدی را برای کُردهای سوریه تعیین کرده و در ازای عدم انجام عملیات زمینی در مناطق شمالی سوریه خواستار خروج آنها از سه شهر مهم در این منطقه شده است. بر اساس گزارش‌ها، آنکارا خواستار خروج نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) از سه شهر منبج، عین العرب (کوبانی) و تل رفعت شده است.شبکه الجزیره به نقل از منابع رسمی ترکیه‌ای در این باره اعلام کرد: «طبق گفته این منابع، ترکیه موافق بازگشت نهادهای دولت سوریه به این سه شهر پس از خروج کردها از آنها است.» این منابع همچنین اعلام کردند: «طرف روسی تلاش می‌کند تا خواسته‌های آنکارا را برآورده کرده و از عملیات نظامی ترکیه جلوگیری کند.» طبق این گزارش، آنکارا برای پاسخ به خواسته‌هایش ضرب‌الاجل تعیین کرده است و درصورت برآورده نشدن این خواسته‌ها عملیات نظامی در شهرهای منبج، عین‌العرب و تل رفعت انجام خواهد داد.
همزمان با ادامه حملات هوایی آنکارا منابع مطلع در مناطق شمالی سوریه دوشنبه از تکمیل مقدمات آغاز عملیات زمینی ترکیه در این منطقه خبر داده‌ بودند. منابع مطلع در این باره به العربی الجدید گفته‌اند: «اکنون مقدمات آغاز عملیات زمینی کامل شده است و این احتمال وجود دارد که تل رفعت در حومه شمالی حلب و همچنین شهر عین‌العرب (کوبانی) در شرق فرات، هدف بعدی ترکیه باشد.»
پیشتر نیز منابع رسانه‌ای اعلام کرده بودند که آنکارا خواستار خروج نیروهای سوریه دموکراتیک تا ۳۰ کیلومتری نوار مرزی با سوریه در راستای اجرای توافق‌های گذشته با آمریکایی‌ها و روسیه شده است. یکی دیگر از شروط ترکیه بیرون کردن نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) از سوریه و تحویل برخی از فرماندهان آن به آنکارا اعلام شده است.
طبق گزارش این رسانه‌ها، ترکیه‌ای‌ها همچنین خواستار تخصیص بخشی از درآمدهای نفتی در مناطق تحت کنترل نیروهای قسد به مناطق تحت کنترل گروه‌های وابسته به آنکارا و ایجاد مراکز دیده‌بانی مستقل برای ترکیه یا به طور مشترک با ائتلاف بین‌المللی به منظور نظارت بر جابه‌جایی تسلیحات سنگین در این مناطق شده‌اند. طبق این گزارش، ترکیه همچنین پیشنهاد دیگری را پیش پای کُردهای سوریه گذاشته است و طبق این پیشنهاد، آن‌ها می‌توانند شروط مذکور را برآورده نکرده و در ازای آن کل منطقه را به ارتش سوریه تحویل دهند.
به دنبال انفجار تروریستی اخیر در مرکز استانبول که به کشته شدن شش تن و زخمی شدن ۸۱ تن دیگر منجر شد، ترکیه گروه‌های مسلح کُرد مستقر در مناطق شمالی عراق و سوریه را مسئول این اقدام دانست و به همین منظور عملیات نظامی هوایی را علیه حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) و یگان‌های مدافع خلق کرد (ی.پ.گ) در شمال سوریه و عراق آغاز کرده است. مقامات بلند پایه ترکیه و در رأس آنها رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور همزمان با حملات هوایی به انجام یک عملیات زمینی در این مناطق تهدید کرده‌اند.در همین حال، نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) که مورد حمایت آمریکا بوده و این روزها با حملات روزانه ترکیه مواجه هستند خواستار پادرمیانی روسیه میان آنها و دمشق شده‌اند تا به صورت مشترک و با هماهنگی حملات آنکارا را دفع کنند. به گزارش سایت شبکه روسیا الیوم، آرام حنا سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک در سخنانی در این باره اظهار کرد که قسد از نمایندگان روسیه خواسته است تا برای دستیابی به توافقی با دولت سوریه در راستای حفاظت از مناطق تحت کنترل خود در شمال شرق این کشور پادرمیانی کند. حنا گفت: «ما از روس‌ها خواستیم تا ابتکار عملی را برای هماهنگی اقدامات با دمشق به منظور حفاظت از خاک سوریه در دستور کار قرار دهد.» این مقام کُرد درباره دیدارهای انجام شده روزهای اخیر میان نمایندگان روسیه و کردهای سوریه نیز گزارش داد: «دیدارهای مستمری با طرف روسی داریم، این دیدارها و گفت‌وگوها مهم هستند و ما فقط شاهد تلاش‌هایی از سوی آنها در چارچوب حفظ ثبات و جلوگیری از هرگونه تجاوز و تشدید تنش بوده‌ایم.» از سوی دیگر، به دنبال تهدیدهای مطرح شده توسط مقامات آنکارا مبنی بر انجام عملیات زمینی در خاک سوریه، فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) در سخنانی از اتحادیه عرب خواست که جلوی اشغال بخش‌های بیشتری از خاک این کشور توسط ترکیه را بگیرد. به گزارش سایت شفق نیوز، مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک در این باره اظهار کرد: «دولت ترکیه خود را برای انجام حملات زمینی آماده می‌کند.» عبدی با بیان اینکه دولت ترکیه از انفجار استانبول به عنوان دستاویز و بهانه‌ای برای حمله به مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک استفاده می‌کند، خواستار انجام تحقیقات بین‌المللی درباره این انفجار و افشای حقایق به دلیل ارتباط عاملان آن با داعش شد.
او اضافه کرد: «در حالی که ترکیه برای این حمله آماده می‌شود، ما نیز آماده مقابله با آن هستیم و درصورت انجام چنین حمله‌ای جنگ گسترده‌ای رخ خواهد داد. با این وجود ما نمی‌خواهیم تنش در منطقه تشدید شده و عملیات نظامی انجام شود.» فرمانده قسد ادامه داد: «دولت ترکیه اکنون نیروهایی را که در حال مبارزه با داعش هستند هدف قرار می‌دهد و این اقدام منجر به توقف عملیات علیه این تشکیلات افراطی داعش می‌شود و قدرت‌های بین المللی، آمریکا و روسیه مخالف این حملات هستند.»
فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک همچنین تصریح کرد: «دولت ترکیه مصمم به عملیات نظامی زمینی است و اگر موضع قاطع بین‌المللی در این زمینه وجود نداشته باشد، ترکیه دست به حملات گسترده‌تری خواهد زد. سوریه بخشی از اتحادیه عرب است و ترکیه در تلاش است تا اراضی بیشتری از سوریه را اشغال کند و کشورهای عربی باید مواضع روشن و محکمی در این زمینه داشته باشند.»