وقتی حزب نباشد!
محمدعلی اخوّت (حقوقدان)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2371
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


انتقادات و پیشنهادات یک نماینده مجلس:

صدای مردم را بشنویم

همدلی| هرچند که در نمایندگان مجلس با اقدامات گوناگون باعث نارضایتی عمومی شده اند اما در این بین هستند نمایندگانی که حداقل با نطق خود توجه عمومی را توانسته‌اند جلب کنند. در هفته‌های اخیر برخی از نمایندگان با سخنان خود بر اعتراضات و نارضایتی‌ها افزوده اند. حتی برخی از آنان خواستار تشدید برخوردها شدند. با این حال دیروز یکی از نمایندگان مجلس با انتقاد از مدیریت‌های کلان خواستار توجه به صدای مردم شد. 
به گزارش ایسنا، جلیل رحیمی جهان‌آبادی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی دیروز سه شنبه (۸ آذرماه) مجلس شورای اسلامی بیان کرد: «بدون شک کشور با چالش‌های سیاسی، اجتماعی،  فرهنگی و اقتصادی روبه‌رو است. مردم از نمایندگان توقع دارند حرف آنها در خانه ملت شنیده و مطالباتشان بیان شود و نظام از نمایندگان توقع دارد با حفظ اصل نظام راه‌کار بدهیم و خط و مسیر خود را با دشمنان نظام و منافقین، معاندین و تجزیه طلبان جدا کنیم که هر دو خواسته به‌حقی است.»
وی در ادامه با اشاره به سرنوشت برخی حکومت‌ها در خاورمیانه در عین حال اظهار کرد: «نظام ما مردمی و متکی به رای و خواسته مردم است و وظیفه داریم مطالبات مردم را بشنویم، در جایی که مطالبات آن‌ها به‌حق است همراهی کنیم و اگر در جایی بحق نیست با مردم گفت و گو کنیم.»
نماینده مردم تربت جام با اشاره به تغییرات در سبک زندگی و نحوه رفتارها طی ۴۵ سال اخیر خاطرنشان کرد: «کفش و لباس بچه دوساله را نمی‌توان تن انسان ۴۵ ساله کرد و توقع داشت زندگی کند. نسل دهه ۸۰ و ۹۰ و کسانی که امروز در خیابان اسیر فریب دشمن و منافقین می شوند فرزندان ما هستند که ارزش‌ها، آرمان‌ها و آن‌چه را که انقلاب ترسیم کرده قبول دارند، اما خواسته‌ها و مطالبات بحقی دارند که وظیفه داریم آن‌ها را بشنویم.»
رحیمی جهان‌آبادی افزود: «هر نظام سیاسی در مقابل مطالبات مردم خود یا می‌ایستد و دچار چالش می‌شود و یا این‌که مطالبات مردمش را می‌شنود، تغییرات در روش‌ها، ساختارها و سیاست را انجام می‌دهد و از ظرفیت‌های ملت خود استفاده و نظام خود را مستحکم و قوی‌تر از گذشته ادامه می‌دهد.»
وی با بیان این‌که «باید صدای ملت خود را بشنویم»، عنوان کرد: «باورم بر این است در قانون اساسی که ثمره خون ۲۴۰ هزار شهید است این ظرفیت وجود دارد که ما صدای ملت ایران را بشنویم؛ ملتی که ملی شدن صنعت نفت را پیشرو در خاورمیانه انجام داد، ملتی که جنبش مشروطه باقرخان، ستارخان و نهضت جنگل و تمامی آزادیخواهان از دادمحمد بلوچ در سیستان و بلوچستان تا تمام آزادی‌خواهانی که در سراسر این مملکت سال‌ها پیشروتر از خاورمیانه ایستادند. باید صدای زنان، جوانان، اقلیت‌ها، فعالان سیاسی، کانون‌های صنفی و... را بشنویم؛ چراکه این نظام متعلق به این مردم است و ما امانتدار آن‌ها به عنوان نماینده هستیم.»
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مساله بعدی را رفع مشکلات اقتصادی دانست و بیان کرد: «معیشت، زیست شرافتمندانه و زندگی حداقلی حق مردم است. دولت و مجلس کدام راه حل را برای برون‌رفت ملت از تورم سرسام‌آور ارائه کرده است؟ نمی‌توانیم از مردم توقع داشته باشیم زیر بار مشکلات کمر خم کنند اما به نماینده مجلس و هر مسئولی اعتراض نکنند. بزرگان قومی، مذهبی، فرهنگی و ورزشی سرمایه‌های کشور هستند و باید با آن ها گفت‌وگو و هماهنگ شویم و از آن‌ها راه‌کار بگیریم. در سیاست خارجی باید مسیر تعامل و گفت‌وگو با جهان را مشخص کنیم و نظر ملت را در این خصوص بپذیریم. نفرت‌پراکنی تریبون‌های ثابت و افراد غیرمنتخب را متوقف کنید، مدیر یک روزنامه همه‌کاره مملکت نیست که بخواهد برای ما تعیین تکلیف کند.»