چرا فشارهای خارجی رو به افزایش است؟
محسن صنیعی (استاد دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2118
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

روایت فرمانده هوافضای سپاه از گرفتاری امروز کشور:

چرا در مدارس درس دشمن شناسی نداریم؟

همدلی| سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه در ویژه برنامه «ایران مقتدر» که از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی برگزار شد، گفت: کسانی که در اغتشاشات اخیر فریب خوردند ضد انقلاب نیستند و جزو فرزندان ما و مردم هستند و باید دشمن را بشناسند؛ من تعجب می‌کنم با این همه مشکلات و دشمنانی که داریم چرا نباید در آموزش و پرورش درسی به نام دشمن‌شناسی داشته باشیم و چرا فرزندان ما نباید روی این بخش مسلط باشند.
به گزارش فارس، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه افزود: گرفتاری امروز ما به خاطر این است که جوانان و نوجوانان کشورمان دوران انقلاب، جنگ، ترور‌ها و دشمنی‌ها را ندیده اند و تاریخ هم خیلی نمی‌خوانند با این اوصاف تصور می‌کنند هر چه دشمن بگوید باید آن را باور کنیم و بپذیریم که این‌ها خودی هستند و در کشور جنایتی اتفاق افتاده است. به هر روی همه ما از فوت خانم امینی متاثر شدیم، اما به خاطر اینکه دشمن را از خودی به درستی تشخیص ندادیم امروز بیش از ۳۰۰ نفر جانباخته و شهید داده‌ایم.
فرمانده نیروی هوا فضای سپاه با بیان اینکه در مورد فوت خانم مهسا امینی اگر از همان ابتدا به درستی اطلاع‌رسانی می‌شد شاید کار به اینجا نمی‌رسید، تصریح کرد: در مورد هواپیمای اکراینی هم ما از همان ساعت اول از موضوع اطلاع داشتیم و می‌دانستیم چه شده، ولی بقیه ستاد‌ها و مجموعه‌ها قبول نکردند و وقتی ما آن‌ها را توجیه کردیم و خودشان به جمع بندی رسیدند بعد از ۴۸ ساعت تصمیم‌گیری شد.
سردار حاجی‌زاده با بیان اینکه شرایط ایران، عربستان و مصر در زمان انقلاب ۵۷ تقریبا شرایط یکسانی بوده، افزود: سوال این است که امروز ما در چه جایگاهی قرار داریم و جایگاه مصر کجاست؟ مصر نه تحریم شده و نه علیه اسرائیل حرفی زده. این کشور سالانه هم کمک‌هایی دریافت می‌کند، اما الان کجاست؟ روشن است. امروز چند میلیون گرسنه در خیابان‌های مصر هستند و شبانه در قبرستان‌ها می‌خوابند. در مصر ازدواج تابستانه وجود دارد و دختران را به مدت سه ماه به عقد پول دار‌ها درمی آورند.
فرمانده نیروی هوا فضای سپاه بیان کرد: شاید بگویید چرا وضعیت ایران را با عراق، افغانستان و سوریه مقایسه می‌کنیم. اما خوب است بدانید که بدهی خارجی ایران ۸ تا ۱۰ میلیارد دلار است، اما ترکیه ۱۴۰۰ میلیارد دلار بدهی خارجی دارد.
سردار حاجی‌زاده تصریح کرد: ما در حوزه‌های مختلف خوب پیشرفت کرده‌ایم، اما در حوزه‌هایی مثل اقتصاد مشکل داریم که این مشکل هم ناشی از فشار حداکثری و تحریم هاست و دیگری دولتی که هشت سال چشمش به دست خارجی‌ها بوده و به فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی عمل نکرده است؛ اما باید دست به دست هم دهیم و این مشکلات را برطرف کنیم.