چرا فشارهای خارجی رو به افزایش است؟
محسن صنیعی (استاد دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2118
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

رویارویی تهران - واشنگتن در دوحه؛

حاشیه‌های سیاسی یک مسابقه فوتبالی

همدلی| شب گذشته تیم ملی فوتبال ایران رو به روی تیم ملی ایالات متحده آمریکا قرار گرفت.
 هرچند این مسابقه در ظاهر فقط یک رقابت از مجموعه رقابت‌های جام جهانی قطر بود اما حاشیه‌های سیاسی زیادی به همراه داشت. حداقل در ایران مقامات و سیاست‌مداران مختلفی درباره این مسابقه صحبت کردند. البته حاشیه‌های سیاسی فراتر از مرزهای ایران هم رفت و به یک رویارویی جهانی بدل شد. تا آنجا که روس‌ها هم به میدان آمدند و از تیم ایران اعلام حمایت کردند.
دیروز نهادهای مختلف کشور درباره بازی ایران و آمریکا اظهار نظر کردند و وارد عمل شدند. 
علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در نشست خبری خود که صبح دیروز سه‌شنبه ۸ آذرماه برگزار شد، گفت: «ان‌شاءالله با انسجام خوبی که در تیم ملی فوتبال شکل گرفته، شاهد موفقیت بچه‌ها در دیدار امشب با آمریکا باشیم.» وی با اشاره به اینکه دولت تمام‌قد پشتیبان تیم ملی بوده و خواهد بود، گفت: «اگر تیم ملی موفق باشد حتما پاداش تعلق خواهد گرفت و اصلی‌ترین پاداش به اعضای تیم ملی همین خروش و شادی و خوشحالی ملی و دعای خیر مردم است.»
برخی چهره‌های نظامی هم در این باره موضع‌گیری کردند. سردار فدوی جانشین فرمانده سپاه پاسداران دیروز در جمع خبرنگاران گفت: «ان‌شاءالله پیروز می‌شویم. قطعا وقتی همه مجموعه‌های ما از جمله بچه‌های (تیم) فوتبال ما غیرت ایرانی‌شان را به‌کار گیرند، پیروز می‌شوند. اگر مثل بازی ولز بازی کنند، حتما پیروز می شویم. ولز قوی‌تر از آمریکاست. یکی از بازیکنان ولز به نام گرت بیل مات و مبهوت شده بود از بازی و گفته بود که «له شدیم» و ان‌شاءالله آمریکایی‌ها هم فردا صبح می‌گویند که «له شدیم.»
اما نمایندگان مجلس گامی فراتر گذاشتند و خواستار تعطیلی امروز شدند. تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس جمهوری خواستار شدند که در صورت پیروزی تیم ملی فوتبال ایران در بازی مقابل تیم ملی فوتبال آمریکا در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، فردا(امروز چهارشنبه) تعطیل عمومی اعلام شود. این نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه خود به رئیس جمهور نوشتند: «احتراماً نظر به ضرورت تقویت روحیه وحدت ملی و نشاط و شادابی در میان مردم و با توجه به حساسیت بازی تیم ملی فوتبال کشورمان با آمریکا در روز جاری و چنانچه نتیجه این بازی منجر به پیروزی و صعود تاریخی تیم کشورمان به مرحله حذفی جام جهانی گردید و با توجه به اینکه پایان بازی مقارن با ساعات بامدادی روز چهارشنبه خواهد بود، پیشنهاد می‌شود حضرتعالی در صورت تحقق این مهم روز چهارشنبه را به مناسبت جشن ملی صعود تعطیل عمومی اعلام کنید تا فرصت نشاط و شادابی ملی و تقویت وحدت ملی فراهم گردد. البته مجلس کماکان به فعالیت خویش ادامه خواهد داد.»
دیروز سیدنظام موسوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفته بود که خبری مطرح شده که اگر تیم ملی فوتبال ایران به مرحله بعدی جام جهانی صعود کند احتمال دارد فردا( امروزچهارشنبه) تعطیل شود، البته دولت باید در این باره تصمیم‌گیری کند؛ در صورت تعطیل فردا، جلسه علنی نیز تشکیل نمی شود.
این در حالی بود که صداوسیما اعلام کرد که اقدامات این سازمان برای حمایت از تیم ملی بی‌سابقه بوده است. پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با فارس اظهار کرد:«اقداماتی که امسال و در این دوره جام جهانی در سازمان صداوسیما، برای حمایت از تیم ملی و تقویت انسجام و وحدت ملی انجام دادیم، در ادوار گذشته کم‌سابقه بوده است.»
وی افزود: «ما علاوه بر شبکه‌های اصلی‌مان در این حوزه که شبکه سه و ورزش است،‌ از مابقی شبکه‌ها  نیز برای اختصاص برنامه‌های ویژه و خاص به هدف ایجاد انسجام و یکپارچگی در حمایت از تیم ملی،‌ استفاده کردیم. 
در شبکه‌های یک، دو، ‌نسیم و مابقی شبکه‌ها این خط را پی‌گیری کردیم. در حوزه فنی و تکنیکی نیز، ‌امسال برای اولین بار،‌ پخش 4k را انجام دادیم وطی مذاکراتی که با شرکت دارای حق پخش به عمل آوردیم،‌ حق پخش این بازی‌ها را از ماه‌ها پیش به‌طور کامل خریداری کردیم و مطمئن شدیم که این رویداد ورزشی را به لحاظ تصویری و تکنیکی و تحلیلی می‌توانیم پوشش دهیم.»
رئیس سازمان صداو سیما تصریح کرد: «ما سعی کردیم ماهیت کار بدخواهانی که تلاش می‌کنند از این رویداد وحدت‌بخش و انسجام‌آفرین سواستفاده کنند را در بخش‌های مختلف تبیینی و اطلاع‌رسانی در کنار پرداختن فنی و تکنیکال به مسابقات جام جهانی برای مردم روشن کنیم تا این رویداد مهم ورزشی به یک جریان انسجام‌آفرین جدید بین ملت ما تبدیل شود. ما به عنوان رسانه ملی همواره تلاش می‌کنیم تا این اتفاق بیفتد.»
جبلی در مورد پوشش جام جهانی توسط شبکه سعودی اینترنشنال خاطرنشان کرد: «ما به عنوان دارنده حق پخش و شرکت بی ان اسپورت قطر به عنوان نماینده فیفا در منطقه منا یا خاور میانه و شمال آفریقا این توافق را کرده بودیم که پخش این بازی‌ها در محدوده ایران در اختیار سازمان صداوسیما باشد. هم شرکت بی ان اسپورت و هم بخش حقوقی سازمان صداوسیما وقتی متوجه شدیم خارج از این توافق دارد اتفاقاتی می‌افتد، به آن شرکت تذکرات لازم را دادیم و به شبکه‌های غیر ایرانی از جمله اینترنشنال که قصد سوءاستفاده از پخش بازی‌ها را داشتند،‌ تذکرات لازم داده شد و  اگر این افراد بخواهند به تخلف خودشان ادامه دهند پیگیری‌های حقوقی این قضیه را انجام خواهیم داد.»
اما موضع‌گیری درباره بازی ایران و آمریکا فراتر از مرزهای ایران رفت. دیروز تصاویری منتشر شد که نشان می‌داد در روسیه بنرهایی در حمایت از تیم ایران در جام جهانی نصب شده است. انتشار این تصاویر در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های زیادی در پی داشت. بسیاری این اقدام را یک نوع حرکت سیاسی از جانب روسیه تلقی کردند چرا که روسیه در یک تنش با جهان غرب و بویژه آمریکا قرار دارد و احتمالا قصد دارد با این کار از ایران در تقویت صف خود مقابل آمریکا استفاده کند. 
در مقابل تحرکات سیاسی ایران در حمایت از تیم فوتبال حاضر در جام جهانی اما آمریکایی ها تلاش کردند که دیروز اعلام کنند که قصد ندارند یک موضع‌گیری سیاسی نسبت به این مسابقه داشته باشند.
 به گزارش ایسنا به نقل از الجزیره، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی گفت که بازی امشب تیم ملی آمریکا و ایران در جام جهانی قطر یک مسابقه ورزشی است و جنبه سیاسی ندارد. پیش از این، الینا رومانوفسکی، سفیر آمریکا در بغداد در صفحه توییتر خود نوشت که امشب مسابقه فوتبال جام جهانی بزرگ خواهد بود؛ تیم ملی آمریکا مقابل تیم ملی ایران به میدان خواهد رفت.
وی نوشت: «در حالی که من طرفدار تیم ملی آمریکا هستم، هر یک از تیم‌ها به خاطر مردم خود و آرزوهای آنان بازی خواهد کرد. امشب خواهیم دید که چگونه ورزش می‌تواند فراتر از سیاست باشد و مردم را درخصوص هر چیزی که مثبت باشد و در آن عشق است متحد کند.» سفیر آمریکا در بغداد همچنین «بازی زیبا» و «قطر ۲۰۲۲ » را هشتگ کرد.