چرا فشارهای خارجی رو به افزایش است؟
محسن صنیعی (استاد دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2118
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

تیم ملی ایران با شکست از آمریکا از راه‌یابی به دور بعدی جام جهانی بازماند

رویای ناتما...

همدلی | جام جهانی 2022 قطر، بدون تردید یکی از ویژه‌ترین دوره‌هایی است که ایران در آن حضور پیدا کرده است. نزدیکی جغرافیایی ایران و قطر، همگونی‌های اجتماعی و مذهبی مردم دو کشور، نزدیکی بی‌سابقه دونظام سیاسی والبته شرایط اجتماعی سیاسی کنونی در ایران؛ از جمله مواردی هستند که این جام را برای ایرانیان ویژه کرده است.
 از سوی دیگر به لحاظ فنی نیز تیم ملی ایران در این دوره بدون هیچگونه اما و اگر و به راحتی به این تورنمنت جهانی صعود کرد. همچنین حضور ایران در گروهی که در روی کاغذ شانس صعود دارد، از جمله موارد دیگری است که این جام را برای ایرانیان قابل توجه کرده است. 
تیم ملی ایران اگرچه در بازی اول خود در برابر انگلیس با یک ازهم گسیختگی روانی -  که خود معلول شرایط فنی و وضعیت اجتماعی وسیاسی کشور نیز بوده است – بازی را به شکلی واگذار کرد تا سنگین‌ترین شکست خود در تاریخچه حضور در جام جهانی را تجربه کند، اما با بازی منطقی و نیروی روانی بالاتری نسبت به بازی قبل توانست در برابر تیم ولز یک پیروزی دلچسب کسب کند و به گردونه رقابت‌ها باز گردد و در موقعیتی قرار گیرد در برابر حریف دیگر خود آمریکا با یک مساوی نیز جواز صعود به مرحله بعد را به دست بیاورد.
از سوی دیگر بازی با آمریکا خود نیز دارای وضعیتی ویژه برای ایرانیان است، هم مردم و هم نظام سیاسی. دو کشوری که بیش از 4 دهه است که دشمنی‌شان بر تمام شوون سیاسی و اقتصادی‌شان سایه انداخته و حتی بخشی از وضعیت سیاسی منطقه خاورمیانه را نیز تحت تاثیر خود قرار داده‌است. از سوی دیگر به لحاظ فنی، ایران سابقه یک برد تاریخی مقابل این تیم را در چارچوب جام جهانی در کارنامه خود دارد و از این منظر، وضعیت روانی بهتری نسبت به حریف دارد. با این پیشینه این دوتیم شب گذاشته به مصاف هم رفتند تا در یک بازی جدی برسر سهمیه صعود به دور بعدی رقابت‌های جام جهانی با چنگ ودندان با هم بجنگند. 
سرانجام شب گذشته در پایان بیش از 100دقیقه این تیم آمریکا بود که با یک گل توانست این مسابقه جنجالی را ببرد وراهی مرحله بعدی جام جهانی شود و بازیکنان ایران و البته همراهانی که در روزهای گذشته نیز جنجال‌ساز شده بودند، باید قطر را ترک کرده و به ایران باز گردند.
تیم ملی فوتبال ایران پس از این‌که جام جهانی 2022 را دور از انتظار و با شکست سنگین 6 بر 2 مقابل انگلیس آغاز کرد، در دیدار دوم خود فوق‌العاده ظاهر شد و توانست با نتیجه دو بر صفر ولز را شکست بدهد تا پایین‌تر از انگلیس 4 امتیازی و بالاتر از آمریکای 2 امتیازی، در جایگاه دوم جدول گروه B قرار بگیرد، اما شاگردان کارلوس کی‌روش در مقابل نتوانستند این برتری را حفظ کنند در حالی که با کسب یک مساوی هم می‌توانستند صعودشان به مرحله یک‌هشتم نهایی را قطعی کنند با یک گل مغلوب حریف شدند و از صعود باز ماندند.
جزئیات بازی شب گذشته به نقل از سایت ورزش سه به شرح زیر است:
داور: آنتونیو متئو لاهوز(اسپانیا)/ کمک‌ها: پائو سبریان دیویس و روبرتو دیاز پرز دِل‌پالومار(اسپانیا)/ داور چهارم: کوین اورتگا(پرو)/ داور ویدئویی: مارتینز مونوئرا(اسپانیا)؛ کمک داور ویدئویی: د بورگوس بنگوئچه‌آ(اسپانیا)/ داور پشتیبانی ویدئویی: هرناندز هرناندز(اسپانیا)/ کمک داور آفساید: اورتگا کوین(برزیل)
اخطارها: سید مجید حسینی(77)- محمدحسین کنعانی‌زادگان (85) -سید ابوالفضل جلالی(6+90) از ایران و تیلر آدامز(43) از آمریکا.
تیم ملی ایران عبارت بود از: علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی‌گنجی، سید مجید حسینی، رامین رضاییان، میلاد محمدی(2+45- علی کریمی)، سعید عزت‌اللهی، احمد نوراللهی(71- مهدی ترابی)، علی قلی‌زاده(77- کریم انصاری‌فرد)، احسان حاج‌صفی(71- سید ابوالفضل جلالی)، مهدی طارمی و سردار آزمون(46- سامان قدوس) سرمربی: کارلوس کی‌روش
و اعضای تیم ملی آمریکا نیز عبارت بودند از: مت ترنر، کامرون کارتر ویکرز، تیم ریم، سرجینیو دست(82- شک مور)، آنتونی رابینسون، تیلر آدامز، وستون مک‌کنی(65- کلین آکوستا)، یونس موسی، تیموتی وه‌آ(82- واکر زیمرمن)، کریستین پولیشیچ(46- برندن آرونسون) و جاش سارجنت(77- حاجی رایت)
 سرمربی: گرگ برهالتر.

 گل سرنوشت‌ساز
گل امریکا در دقیقه 39 توسط کریستین پولیشیچ به ثنر رسید. سانتر تماشایی وستون مک‌کنی از میانه زمین به پشت مدافعان ایران را سرجینیو دست، مدافع راست پیش‌تاخته آمریکا با ضربه سر به مقابل دروازه خالی ایران پاس داد تا پولیشیچ با فرار از بین مجید حسینی و رامین رضاییان و ضربه بغل پای راست گلزنی کند.

 لحظات حساس
دقیقه 6: حمله همه‌جانبه ایران از سمت راست محوطه جریمه آمریکا می‌توانست خطرساز شود که ارسال زمینی سردار آزمون دفع شد و در ادامه نیز ارسال رامین رضاییان عرض زمین را طی کرد و فقط یک اوت برای ایران به همراه داشت.
دقیقه 9: سانتر تند و تیز سرجینیو دست از سمت راست زمین را بیرانوند به شکل ناقص دفع کرد تا در جناح چپ توپ دوباره آمریکا یک حمله تدارک ببیند که این بار ارسال رابینسون را مدافعان ایران به پشت محوطه جریمه دفع کردند تا در نهایت شوت یونس موسی به بیرون برود.
دقیقه 11: سانتر یونس موسی و ضربه سر کریستین پولیشیچ در اختیار علیرضا بیرانوند قرار گرفت.
دقیقه 16: رابینسون بازهم با یک سانتر خطرناک قصد داشت موقعیت‌سازی کند که توپ با عبور از مقابل دروازه ایران به جناح راست رفت و به دِست رسید.
دقیقه 17: اولین خطر جدی روی دروازه ایران با ارسال سرجینیو دست از جناح راست شکل گرفت که بیرانوند درازکش و شیرجه رو به جلو توپ را دفع کرد.
دقیقه 20: پاس چیپ زیبای سعید عزت‌اللهی به پشت مدافعان آمریکا، مهدی طارمی را در موقعیت خوبی به توپ رساند که پاس در عرض او قبل از رسیدن به سردار آزمون توسط تیم ریم دفع شد.
دقیقه 28: شوت جاش سرجنت پس از برخورد به مدافعان ایران روی هوا سرگردان بود که آن را تیموتی وه‌آ با ضربه سر دراختیار بیرانوند قرار داد تا این خطر از روی دروازه تیم ملی دفع شود.
دقیقه 33: ارسال دست از جناح راست پس از برخورد به پای میلاد محمدی به جاش سرجنت رسید که پاس رو به عقب این بازیکن و شوت محکم تیموتی وه‌آ از بالای دروازه ایران راهی اوت شد.
دقیقه 42: جاش سرجنت با شوت روی پا قصد گلزنی داشت که ضربه او از مقابل دروازه ایران رد شد.
دقیقه 45: جاش سارجنت موقعیت عالی گلزنی برای آمریکا را در موقعیت سه به دو هدر داد و پاس پشت پای او برای تیموتی وه‌آ را مجید حسینی و در ادامه میلاد محمدی به خوبی دفع کردند.
دقیقه 2+45: پاس در عمق استثنایی وستون مک‌کنی از میانه زمین، تیموتی وه‌آ را در موقعیت تک به تک صاحب توپ کرد که ضربه بغل پای او پس از اصابت به تیرک عمودی دروازه ایران تبدیل به گل شد، اما کمک داور دوم بازی پیش از آن آفساید مهاجم آمریکا را گرفته بود.
دقیقه 47: شوت زمینی جاش سرجنت با پای چپ را بیرانوند در دو مرحله جمع کرد.
دقیقه 52: نزدیک بود سامان قدوس با ضربه سر گلزنی کند که ارسال رامین رضاییان و ضربه سر او از بالای دروازه آمریکا رد شد.
دقیقه 65: فرار سریع علی قلی‌زاده از سمت چپ محوطه جریمه آمریکا و پاس در عرض زیبای او را سامان قدوس نتوانست استفاده کند و شوت فنی او با کم‌ترین اختلاف از کنار تیرک عمودی دروازه به اوت رفت.
دقیقه 69: ضربه ایستگاهی یونس موسی از پشت محوطه جریمه دقت لازم را نداشت و از بالای دروازه ایران با اختلاف زیاد رد شد.
دقیقه 70: شوت راه دور سعید عزت‌اللهی ثمری نداشت و از بالای دروازه آمریکا به بیرون رفت.
دقیقه 83: توپ ارسالی روی دروازه آمریکا و ضربه علی کریمی به راحتی در اختیار مت ترنر قرار گرفت.
دقیقه 2+90: نزدیک بود ارسال ابوالفضل جلالی با اشتباه مدافع آمریکا وارد دروازه این تیم شود که این توپ دفع شد.
دقیقه 3+90: خطایی که سید ابوالفضل جلالی در سمت چپ زمین گرفته بود را سامان قدوس با یک سانتر تماشایی به مقابل تیرک اول فرستاد که ضربه سر مرتضی پورعلی‌گنجی پس از برخورد به پای مدافع آمریکا به بیرون رفت که داور در این صحنه اعتقادی به اعلام کرنر نداشت.
دقیقه 9+90: ضربه سر مرتضی پورعلی‌گنجی در محوطه جریمه آمریکا به مهدی طارمی رسید که مدافع آمریکا با دست روی شانه مهاجم ایران زد که متئو لاهوز در تصمیمی بحث‌برانگیز اعتقادی به اعلام پنالتی نداشت و داوران ویدئویی هم چنین تصمیمی نگرفتند.

 توقف یک قدم مانده به پایان
ایران اگرچه در دقایق پایانی بسیار جنگنده ظاهر شد، ما در چند موقعیت می‌توانست دروازه حریف را باز کند و گام آخر را برای صعود بردارد که این اتفاق نیفتاد و تیم پرحاشیه ایران هرچه زد به در بسته خورد و در نهایت تیم آمریکا برنده این مسابقه بزرگ بود و ورزشگاه الثمامه در کشور قطر شاهد پایان یافتن رویای ایرانیان برای صعود به دور بعدی رقایت های جام جهانی بود.