در کرده‌ها و نکرده‌هایتان تجدید نظر کنید!
ولی‌الله شجاع‌پوریان (مدير مسؤل)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2319
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


بازداشت دو خبرنگار

همدلی| طی دو روز گذشته دو تن از خبرنگاران کشور بازداشت شدند. مریم وحیدیان و رضا اسدآبادی دو روزنامه‌نگاری هستند که در دو روز گذشته بازداشت شدند. در عین حال خبرگزاری ایلنا خبر داده که فشار بر خبرنگاران این خبرگزاری در تهران و شهرستان ها افزایش یافته است. 
مریم وحیدیان روزنامه‌نگار یکشنبه شب در منزل خود بازداشت شد. اعضای خانواده او اعلام کرده‌اند که او در شب تولد خود بازداشت شده است و وسایل شخصی او از جمله تلفن همراهش توسط مأموران ضبط شده است. وحیدیان تا شامگاه دیروز با خانواده‌اش تماسی نداشته و هنوز معلوم نیست که در کدام زندان یا بازداشتگاه نگهداری می شود. 
پیش از او نیز رضا اسدآبادی خبرنگار کارگری ایلنا بازداشت شده بود. دیروز خبرگزاری کار ایران (ایلنا) در گزارشی به بررسی وضعیت خبرنگار بازداشت شده‌اش رضا اسدآبادی پرداخت و از فشار بر خبرنگاران این خبرگزاری در تهران و شهرستان‌ها خبر داد.
طبق گزارش ایلنا، «به دنبال بازداشت رضا اسدآبادی خبرنگار حوزه کارگری خبرگزاری کار ایران(ایلنا)، پی‌گیری‌های لازم برای روشن شدن وضعیت این خبرنگار ادامه دارد. پس از بازداشت اسدآبادی در چهارشنبه شب گذشته توسط ضابطان سپاه و انتقال وی به زندان اوین، پیگیری‌هایی جهت اطلاع از وضعیت این خبرنگار انجام شده است. اسدآبادی طی 48 ساعت گذشته نیز با خانواده خود در تماس بوده است اما در خصوص اتهام یا اتهامات احتمالی که متوجه اوست، هنوز اطلاع دقیقی در دست نیست. لازم به ذکر است که خبرگزاری کار ایران در تماس با مراجع ذی‌صلاح و انجام رایزنی‌های لازم، پیگیر وضعیت خبرنگار خود است.»
ایلنا همچنین افزوده «در راستای ادامه فشارها به خبرگزاری کار ایران(ایلنا) تعدادی از خبرنگاران این رسانه در استان‌ها و شهرستان‌ها به نهادهای امنیتی فراخوانده شده و از آنها تعهداتی درخصوص نحوه انتشار اخبار اتخاذ شده است. 
سرپرست خبرگزاری ایلنا در اصفهان نیز برای چند شب بازداشت شد و برای سرپرست خبرگزاری ایلنا در استان قزوین هم حکم ممنوعیت یک‌ماهه از کار خبری صادر شد. دبیر ورزشی ایلنا نیز که پس از هماهنگی‌های لازم برای پوشش اخبار جام جهانی عازم قطر بود پیش از پرواز، گذرنامه‌اش توقیف و از حضور در جام جهانی باز ماند.» تاکنون خبرنگاران مختلفی هم در تهران و هم در شهرهای مختلف کشور بازداشت شده اند. 
این در حالی است که روزنامه جهان صنعت نیز هفته گذشته توقیف شد. روزگذشته محمدعلی وکیلی مدیرمسئول روزنامه ابتکار در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه خواستار رفع توقیفی این نشریه شد. 
وکیلی با اشاره به گشایشی که در آزادی زندانیان وقایع اخیر به دنبال پیروزی تیم ملی فوتبال ایران به دستور حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه صورت گرفته است، در گفت‌وگویی با ایسنا در ارتباط با توقیف روزنامه جهان صنعت هم درخواست کرد: «من به عنوان یکی از اعضای جامعه رسانه‌ای، با توجه به اینکه همه اقدامات و تمهیدات در جهت پیروزی تیم ملی ایران و شادی ملی است، از آقای اژه‌ای تقاضا دارم تا زمان برگزاری دادگاه «جهان صنعت»، با اختیارات شخص این روزنامه امکان انتشار داشته باشد.»
او در ادامه تقاضا کرد: «ضمن تقدیر و تشکر از رئیس قوه قضاییه که در همین چند روز اخیر نیز گشایشی ایجاد کردند و بخشی از رأفت نظام را عملیاتی کردند و تعداد قابل توجهی از زندانیان وقایع اخیر آزاد شدند، فارغ از اینکه اساسا انتشار چنین یادداشتی در روزنامه جهان صنعت در این شرایط کار درستی بوده یا نه، ما درخواست داریم آقای اژه‌ای با تدبیری که دارند، در احترام به جامعه رسانه‌ای کشور تا تعیین تکلیف دادگاه از اختیاراتشان استفاده کنند و اجازه دهند تا جهان صنعت به کیوسک برگردد و اجازه‌ی انتشار پیدا کند و خبرنگارانش از دلهره بیرون بیایند.»