مرور تاریخ؛ راهی برای عبور از مراحل دشوار
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2147
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


در اتفاقی کم‌سابقه، مردم ودانشجویان چینی خواستار کناره‌گیری «شی جین‌پینگ » شدند

امپراتور نمی‌خواهیم

همدلی| محسن رفیق: درحالیکه تنها چند هفته‌ای بیشتر از ضیافت شی جین‌پینگ رهبر چین، از تثبیت قدرتش بر حزب حاکم کمونیست چین نمی‌گذرد؛ مردم این کشور با اعتراضات خیابانی خود بر علیه نحوه حکمرانی رهبران این کشور ظاهرا کمونیستی، تلخکامی بزرگی را برای او و حکومت توتالیتاریستی‌اش، رقم زدند. شاید جین‌پینگ که با سرمستی تمام، دست به حذف گسترده رقبا و مخالفان خود زده و حتی در اقدامی غیرقابل باور، رئیس جمهور پیشین این کشور را نیز از کنگره به بیرون انداخته بود، تصور نمی‌کرد که این‌گونه مورد غضب شهروندان چینی خود قرار گیرد. در حال حاضر خیابان‌های شهرهای بزرگ چین، هر روزه شاهد حضور معترضان و دانشجویانی است که خواهان کناره‌گیری رهبر این کشور از قدرت هستند. دامنه این اعتراضات که پس از آتش‌سوزی ساختمانی در شهر ارومچی و همچنین افزایش محدویت‌های کرونایی آغاز شد، همچنان رو به گسترش است و البته با سرکوب سنگین پلیس و نیروی نظامی چین نیز روبرو شده است.
پس از  مرگ ۱۰ نفر و مجروح شدن ۹ نفر بر اثر آتش‌سوزی در ساختمان بلندی در ارومچی، خشم عمومی طغیان کرد و تظاهرات گسترده‌ای در منطقه غرب شین جیانگ برگزار شد چرا که مردم محدودیت‌های سختگیرانه کووید۱۹ را عامل کشته‌شدن این افراد در حادثه آتش‌سوزی می‌دانستند چرا که به‌دلیل قرنطینه ساختمان مردم نتوانستند به‌موقع فرار کنند. سپس ‌تظاهرات گسترده‌ای، از پکن تا شهر جنوبی نانجینگ برگزار شد. به‌نظر می‌رسد بزرگترین اعتراض خیابانی در شانگهای، مرفه‌ترین شهر چین بود. صدای فریاد مردم در چندین ویدیو شنیده می‌شد که شعار آزادی سر می‌دهند که این ویدیوها پیش از حذف شدن به‌طور گسترده در رسانه‌های اجتماعی پخش شد.
در ویدیوهای منتشر شده از این اعتراضات که در شبکه‌های مجازی منتشر شده است، شهروندان چینی با شعارهای خود، استعفای رهبر چین را فریاد می‌زنند. چین یکی از بزرگ‌ترین دولت‌ها در سانسور اخبار و شبکه‌های مجازی است که به طرز گسترده‌ای شبکه‌های خبری را کنترل می‌کند. به گزارش یورو نیور، اوا راملو، خبرنگار روزنامه هلندی که در محل معترضان حضور داشت، گفت که در ده سال گزارش خود در چین، هرگز چنین چیزی ندیده است. او تخمین زد که بیش از ۱۰۰۰ معترض در تظاهرات صبح روز یکشنبه این هفته دبر خیابان‌ها حضور داشته‌اند.
او گزارش داد: «پلیس شروع به دستگیری معترضان کرد. صدای برخی از معترضان شنیده می‌شد که فریاد می‌زدند از خشونت استفاده نکنید. مردم به پلیس می‌گفتند که شما پلیس مردم هستید و باید به مردم خدمت کنید.» راملو گفت که از یک پلیس پرسیده است که آیا او نیز با نظر معترضان موافق است؟ مأمور پلیس نیز با سکوتی طولانی لبخند زده و گفته است که ما نمی‌توانیم کاری در این مورد انجام دهیم.» این در حالی است که تا به حال، یک چنین نمایش خشم سراسری در کشور چین، دیده نشده است. به گزارش بی بی سی، حزب کمونیست چین بی‌رحمانه صداهای منتقد را، به‌ویژه در طول همه‌گیری، سرکوب کرده است و چندین شهروند، روزنامه‌نگار و افرادی که تلاش می‌کردند تلفات روزهای اولیه کووید۱۹ را ثبت کنند، را به زندان انداخته است. 
به گزارش بی بی سی، یکی از ساکنان شانگهای به نام وانگ به اپک تایمز گفت: «هیچکس حزب کمونیست چین یا شی جین پینگ را دوست ندارد.» او اضافه کرد که مردم چین از سیاست‌های سختگیرانه کووید صفر خسته شده‌اند. او در یک مصاحبه تلفنی گفت: «همه بخش‌ها در رنج هستند. ما باید برای خودمان غذا تهیه کنیم، تا از خانواده خود محافظت کنیم. بدون درآمد، چگونه می‌توانیم زنده بمانیم؟»
در همین حال تصاویر ویدئویی از شهر شانگهای که توسط خبرنگاران خارجی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده صدها نفر را نشان می‌دهد که خواستار کناره‌گیری شی جین‌پینگ رهبر این کشور هستند. در این تصاویر مردم درحال نهادن گل و روشن کردن شمع برای قربانیان آتش‌سوزی ساختمانی در شهر ارومچی، دیده می‌شوند. دانشجویان هم در بسیاری از دانشگاه‌ها برای گرامیداشت قربانیان آتش‌سوزی در منطقه شین‌جیانگ تجمع کردند. در تجمع شانگهای، مردم شعار می‌دادند: «شی جین‌پینگ، استعفا، استعفا. حزب کمونیست، استعفا، استعفا». برخی هم بنرهای سفید خالی از کلمات در دست داشتند.
درحالی که وضعیت در این ناحیه صبح یکشنبه آرام شده بود، بی‌بی‌سی شاهد حضور پررنگ پلیس در ناحیه محل تظاهرات بود. ده‌ها مامور پلیس، محافظ شخصی و ماموران لباس شخصی در خیابان حضور داشتند. عکس‌ها و ویدئوها در شبکه‌های اجتماعی نیز حاکی از تظاهرات دانشجویان در چندین دانشگاه چین است. بزرگترین تجمع ظاهرا در دانشگاه ارتباطات نانجینگ روی داد. اگر چه تایید اصالت ویدئوها به صورت مستقل دشوار است اما خیلی از آنها حاکی از یک نوع دگرگونی در ذهنیت مردم این کشور است. نمایش و درخواست علنی برای برکناری رئیس جمهور شی جین‌پینگ، صریح‌ترین انتقادی است که تاکنون در جامعه چین که حداقل در ظاهر مطیع حکومت این کشور است دیده می‌شود.
بسیاری از مردم معترض بر این باورند که به علت تشدید محدودیت‌های کرونایی و عدم اجازه به افراد برای خروج از منازل و ساختمان‌ها، ساکنان ساختمان آتش گرفته در اورومچی نیز نتوانسته‌اند این ساختمان را ترک کنند و به همین دلیل، بسیاری از آنها جان خود را از دست داده‌اند. مقامات شهر این موضوع را رد کردند و خودروهای پارک شده را علت عدم دسترسی آتش‌نشان‌ها دانستند. با این حال، مقامات اورومچی بعد از وقوع این حادثه، در اقدامی غیرمعمول از مردم عذرخواهی کردند و وعده دادند که هرکسی که از وظایفش کوتاهی کرده باید مجازات شود، اما حتی این کار نیز مانع از کاهش خشم مردم نشد.
در ویدیوهایی که منتشر شده است، بسیاری از ساکنان ماسک زده بودند و در پی تاریکی، در خیابان‌های شهر گرد آمدند. مردم برای اعتراض شعار می-دهند: « قرنطینه را تمام کنید، ما انسان هستیم.» این در حالی است که مردم شانگهای نیز با حضور در خیابان‌ها، خواهان کنار رفتن حزب کمونیست چین و شخص شی جین‌پینگ شدند. شانگهای قرنطینه‌های شدیدی را گذرانده است. بر اساس گزارش‌ها در شهر شانگهای، حدود هزار نفر به خیابان‌ها آمدند و بر علیه حکومت شعار دادند. در ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های مجازی، معترضان شانگهای فریاد می‌کشند: «نه به دیکتاتوری، بله به دموکراسی. این رهبر را نمی‌خواهیم. ما رأی آزادنه می‌خواهیم. ما در کنار مردم سین‌کیانگ هستیم.»
این در شرایطی است که در برخی دیگر از شهرها نظیر ووهان نیز مردم به خیابان‌ها آمدند و حتی با حضور در جلوی پاسگاه پلیس، خواهان آزادی دستگیر شدگان اعتراضات شدند. معترضان در پکن هم شعار »قرنطینه نمی‌خواهیم» را سر دادند. مردم در شهر چنگدو هم شعر دادند: « ما امپراتور نمی‌خواهیم. ما امپراتور مادام‌العمر نمی‌خواهیم.»
این روزها، دیوارهای شهر شانگهای و دیگر شهرهای چین نیز با برچسب‌هایی که از سوی معترضان بر روی آنها، نصب کرده‌اند، جلوه‌ای انقلابی به شهرها داده‌اند. بر اساس تصاویر منتشر شده بر روی این برچسب‌ها نوشته شده است: « نه به دیکتاتوری، بله به دموکراسی، رهبر نمی‌خواهیم، رأی می‌خواهیم». دیوارنویسی و شعار نویسی در توالت‌های عمومی و مکان‌هایی که هنوز از چشم دوربین‌های حزب کمونیست در امان است نیز به بخش دیگری از تلاش‌های معترضان چینی تبدیل شده است.
بر اساس گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های مجازی، اگر چه دستگاه عرض و طویل پروپاگاندای حزب کمونیست چین، اعلام کرده است که مردم سین‌کیانگ تجزیه‌طلبند، با این حال مردم شانگهای و دیگر شهرها با اعلام همبستگی با آنان، سعی در خنثی کردن این تبلیغات دولتی دارند. از سوی دیگر، مردم تایپه، پایتخت جمهوری تایوان نیز با مردم چین اعلام همبستگی کرده و اعلام کرده‌اند که بسیار دلتنگ آنها هستند.
در یکی از ویدیوهای منتشر شده، دانشجویی که در جمع معترضان قرار دارد، خطاب به گروه پلیسی که روبه‌روی او ایستاده‌اند با صراحت می‌گوید: « آیا شما اطلاع دارید که مردم‌‌تان تا چه حد بدبختند؟ این مردم هستند که شما رو پرورش داده‌اند. اما شما مثل انگل هستید و باز هم می‌خواهید ما را گاز بگیرید، بخورید و پوست‌مان را بکنید و گوشت و خون‌مان را  بخورید.» در ادامه فیلم یکی دیگر از معترضان از پلیس‌ها می‌خواهد که لباس‌هایشان را در بیاورند و به مردم بپیوندند.
این اتفاقات در حالی در چین رخ می‌دهد که شی جین‌پینگ به تازگی و برای اولین بار پس از زمان مائو، برای سومین دوره به ریاست حزب رسیده است. او در این ده سالی که در رأس بوده است تمام قدرت را در اختیار داشته است و رقبا را بی‌رحمانه حذف کرده است، مروج کيش شخصیت شده است، انتقادها را سرکوب کرده است و ايدئولوژی خود را موسوم به اندیشه شی جین‌پینگ درباره سوسیالیسم با خصوصیت‌های چينی برای عصری جدید، وارد قانون اساسی کرده است. مردم چین با ته‌مایه‌ای از شوخی، رئیس همه چیز می‌نامند.