«ترومای آب» ما را رها نمی‌‌‌کند
محسن خرامین (روزنامه‌‌‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2271
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


در حالی که نظر دلسوزان تنش‌زدایی است، برخی نمایندگان برای برخورد با دانشگاه برنامه دارند

طرحی برای تحریک‌ دانشجویان

همدلی| مجلس وارد فاز برخورد با دانشجویان شده است. منابع خبری گزارش داده اند که نمایندگان در تدارک تدوین طرحی هستند که احتمالا به موجب آن برخوردهای شدیدتری در انتظار برخی دانشجویان است. هرچند که به نظر می‌رسد همه نمایندگان پی‌گیر آن نیستند و برخی هم با آن مخالفت می‌کنند. ولی به‌هرحال در فضای اتفاقات اخیر، دانشگاه‌ها برخوردهای خود را با دانشجویان معترض را تشدید کرده‌اند. خبرگزاری فارس گزارش داده جمعی از نمایندگان مجلس و کارشناسان طرحی را تدوین کرده‌اند که در صورت هنجارشکنی دانشجویان در دانشگاه‌ها و ارتکاب جرائمی همچون ایجاد آشوب و بلوا، تخریب اموال، فحاشی و توهین به مقدسات در دانشگاه‌ها و هرگونه اقدامی که در روند ماموریت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه اخلال ایجاد کند، ضمن صدور احکام انضباطی، متخلفین را محکوم به پرداخت کل هزینه‌های تحصیل در آن مقطع آموزشی کنند.به گزارش فارس، از دیگر مجازات‌های مطرح شده در این طرح ممنوع‌الخروجی به مدت ۱۰ سال است. در این طرح پیش‌بینی شده در صورتی که دانشجویان از اقدامات هنجارشکانه ابراز پشیمانی کنند، مجازات‌های فوق تخفیف خواهد یافت و یا در صورت رفع نیاز کشور و خدمت‌رسانی مجازات آنها بخشیده خواهد شد.به گفته یکی از طراحان این طرح برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و ایجاد فضای باز گفت‌وگو در دانشگاه ها همواره مورد تاکید مسئولان بوده است که در روزهای اخیر هنجارشکنان در دانشگاه علیرغم دعوت تشکل‌های دانشجویی به حضور در کرسی‌های آزاد اندیشی و تریبون‌های آزاد تاکنون از حضور در این جلسات خودداری کرده‌اند.لازم به ذکر است طرح مذکور به امضای تعدادی از نمایندگان مجلس رسیده و در حال حاضر در حال جمع‌آوری امضاء توسط سایر نمایندگان است.
 بی‌اطلاعی کمیسیون آموزش 
مهرداد ویس‌کرمی نماینده مردم خرم‌آباد و عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایلنا، در رابطه با مطرح شدن تهیه طرحی با هدف تشدید مجازات‌ها برای دانشجویان از جمله ممنوع‌الخروجی ۱۰ ساله، گفت: «من چنین طرحی را ندیده‌ام، معمولا طرح برای امضاء باید روی سامانه بارگذاری شود، بعد به کمیسیون بیاید و من چنین طرحی در مسیر طی این مراحل ندیده‌ام.»
وی درخصوص مطرح شدن طرح در زمان حضور نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه اظهار کرد: «اگر طرح در سامانه بارگزاری شود، نمایندگان قادر خواهند بود از طریق تبلت آن را امضاء کنند و امضاء به صورت دستی نیست اما من چنین طرحی را ندیده‌ام.»عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درخصوص تحلیل چنین موضوعاتی در شرایط کنونی جامعه، افزود: «به‌نظر من قوانین و مقررات موجود در دانشگاه‌ها گویاست و کفایت می‌کند، به هر‌حال دانشگاه ضوابط و هدف‌گذاری خودش را دارد، قشر فرهیخته ما در دانشگاه‌ها هستند. همین مقررات و قوانینی که اکنون در بحث مباحث انضباطی دانشگاه‌ها وجود دارد، کفایت می‌کند. سال‌های سال دانشگاه‌های ما با همین قوانین اداره شده‌اند و مشکل خاصی هم پیش نیامده است. لذا اینطور نیست که احساس کنیم باید قوانین تشدید شود.»وی تصریح کرد: «بعید می‌دانم همچین چیزی باشد و اگر هم باشد به‌نظرم در فضای کنونی مطرح کردن برخی موضوعات بی‌سلیقگی است. بعید می‌دانم چنین مساله‌ای مطرح باشد اما اگر جدی شود، علی‌القاعده باید به کمیسیون آموزش بیاید اما تاکنون چنین چیزی را ندیدم، طرح باید به هیات رئیسه برود و ارجاع شود به کمیسیون در واقع به این آسانی نیست.»
علیرضا منادی‌سفیدان رئیس کمیسیون آموزش ضمن مخالفت خود و کمیسیون متبوعش با هرگونه طرحی در خصوص ممنوع الخروج کردن دانشجویان در وقایع اخیر گفته:«هیچ طرحی در این خصوص در دستور کار صحن یا کمیسیون آموزش مجلس قرار ندارد. گویا در قالب پیش طرح در سامانه قانون‌گذاری نمایندگان پیش‌نویس طرحی بارگذاری شده حتی هنوز به مرحله جمع‌آوری امضا از سوی نمایندگان نیز نرسیده است.» بررسی‌های ایلنا نشان می‌دهد که طراح این طرح علی خضریان است و هنوز هیچ نماینده‌ای آن را امضا نکرده و عملا حتی در مرحله بررسی نیز قرار ندارد.

تعلیق۱۰ دانشجوی دانشگاه شریف 
در همین حال خبرگزاری ایسنا از صدور حکم بدوی برای ۱۳ مورد از پرونده‌های دانشجویان دانشگاه شریف و صدور احکام به متخلفین در اینباره خبر داد. شورای انضباطی دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد با توجه به وقایع هفته‌های اخیر در این دانشگاه و لزوم ایفای وظایف قانونی شورای انضباطی دانشجویی، در چند هفته اخیر، این شورا در حمایت از حقوق عموم دانشجویان و کمک به حفظ انضباط دانشگاه، جلسات متعددی برگزار کرده است. به گزارش ایسنا، با توجه به حصول اولین نتایج و صدور و ابلاغ اولین سری از احکام این شورا، بر اساس گزارش اولیه عملکرد شورای انضباطی دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف، تاکنون حدود ۲۳۰ شکایت به شورای انضباطی واصل شده است. همچنین بیش از ۲۵ ساعت جلسات رسیدگی با حضور اعضای شورا انجام شده که در این جلسات، پرونده‌ها و مستندات هر یک به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس این گزارش، شورای انضباطی دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف همچنین اعلام کرده است که حدود ۴۰ مورد از پرونده‌ها، تفهیم تخلف انجام شده است.
ایسنا تاکید کرده که آمار کلی از احکامی که امروز ابلاغ شده، به این شرح است: ۲ مورد تعلیق از تحصیل به مدت دو نیم‌سال؛ ۴ مورد تعلیق به مدت یک نیم‌سال با احتساب سنوات؛ ۴ مورد تعلیق از تحصیل به مدت یک نیم‌سال بدون احتساب سنوات؛ و بقیه موارد توبیخ کتبی با درج در پرونده؛ و ۱ مورد تذکر شفاهی. پیش از این محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی مجلس در سخنانی اعلام کرده بود که مجلس پی‌گیر امور دانشجویان ممنوع‌الورودی نیست. او گفته بود: «اینکه پرونده‌های معترضان در حال رسیدگی است و در طرف مقابل رسیدگی به پرونده‌ها آغاز نشده به همین علت است که احتمالا شکایت انجام نشده است، اما ما در قانون داریم که هرکسی می‌تواند از قوه قضائیه تظلم‌خواهی کند و دستگاه قضایی رسیدگی کند.این موضوعات در اختیار کمیته انضباطی دانشگاه است و بنا نیست که از مجلس کسی در این کار ورود پیدا کند، چون این‌ها آیین‌نامه داخلی دارند و خودشان تصمیم می‌گیرند. دانشگاه محیط متفاوتی دارد و از بیرون کسی نمی‌تواند برود آنجا و بخواهد در خصوص فضای دانشگاه تصمیم بگیرد. تمام قوانین و آیین‌نامه‌ها هم به منظور رسیدگی به موضوعات این چنینی در چارچوب مقررات دانشگاه دیده شده است.»