«ترومای آب» ما را رها نمی‌‌‌کند
محسن خرامین (روزنامه‌‌‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2271
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


واکنش آیت‌الله محقق داماد به حوادث اخیر:

ترجیح می‌دهم سکوت کنم

آیت الله دکتر سید مصطفی محقق داماد در پاسخ به پرسش‌هایی که سایت جماران درباره حوادث جاری در کشور به دفتر وی ارسال کرد، به ارسال یادداشتی کوتاه بسنده کرد وعلت سکوت خود را شرح داد. او یادداشت خود را با این بیت از حافظ شروع کرد که«ما آزموده‌ایم در این شهر بخت خویش، باید برون کشید از این ورطه رخت خویش» و در ادامه نوشت: «واقعیت این است که بنده چون در مواقعی بیانیه‌هایی می‌دهم و به آن توجه نمی‌شود، جز اینکه عده‌ای زبان دریده و یا کودکان ناشسته‌لب از شیر به میدان می‌آیند و شروع به انتقاد می‌کنند، بهره‌ای دیگر نصیبم نشده است؛ مانند بیانیه‌‌ی علمی که اخیرا دادم، پیشنهاد به شناخت درست از امر معروف و نهی از منکر و بازخوانی آن را دادم و دیدیم افرادی که خود را به عنوان تحصیل‌کرده در قم معرفی می‌کنند به من هجمه بردند. که البته دروغ می‌گویند، تحصیل نکرده‌اند؛ چون فرد تحصیل کرده به این صورت بی‌ادبانه حرف نمی‌زند.»
این روحانی متخصص حقوق در ادامه نوشت:« مرحوم پدرم آیت‌الله محقق داماد می‌‌فرمودند، اگر انسان مقام ثبوت را تقویت و مقام علمی پیدا کند مقام اثبات ایجاد می‌شود.»
محقق داماد ادامه داد:«هیچ‌وقت از قلم یک فرد تحصیل کرده جملات بی‌ادبانه بیرون نمی‌آید؛ شما دیدید که در پاسخ به اعلامیه و اطلاعیه من که کاملا خیرخواهانه بود چه افرادی بی‌ادبی و توهین کردند، لذا من این تجربه را دارم و ترجیح می‌دهم حرفی نزنم.»
این استاد حقوق در ادامه یادداشت خود نوشت:« افرادی هستند که با توهین و فحش پست می‌گیرند و مهم‌ترین پله‌ی نردبان ترقی آن‌ها توهین به دیگران است.» وی افزود:« به نظرم علت آن «عدم تربیت» است. قبلا حوزه علمیه قم تربیتی بود. افرادی که در حوزه سابقه دارند باید تربیت داشته باشند؛ اما اینها نه تنها من، بلکه به حسن آقای خمینی و افراد سابقه‌دار چون مرحوم آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی هم حمله کردند. مگر ایشان در ملاقات با رئیس مجلس فعلی چه گفته بودند؟!  فرموده بودند، «ما باید با دنیا ارتباط داشته باشیم». این یک حرف منطقی است، اما عده‌ای کودکان ناشسته‌لب از شیر به ایشان توهین کردند. » وی سپس با اشاره به رویکرد توهین‌آمیز برخی از کسانی که در نظام مسئولیت گرفته اند، نوشت:« هرگز در تاریخ نمی‌توان‌ کسی را بخشید که به آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی جرأت توهین داشته باشد و بعد هم در موسسات مهمی که با بودجه این مملکت اداره می‌شود، پست بگیرد.»
وی در پایان نوشت:«از شما( سایت محترم جماران) به خاطر این محاذیری که دارم و از این‌که از امتثال اوامرتان معذورم و آمادگی پاسخ به سوالات بعدی شما را ندارم، جدا عذر خواهی می‌کنم.»