فهم گفت‌وگو؛ مقدم بر انجام آن
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2074
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

سنگین‌ترین شکست تیم ملی در تاریخ جام‌جهانی رقم خورد

باختیم، بد هم باختیم

کی‌روش: هنوز چیزی تمام نشده

همدلی| «باختم، بد هم باختم» این دیالوگ معروف نقی معمولی در سریال پایتخت در حالی که از چند منظر خود را بازنده می‌دید، اگرچه بر زبان بسیاری از شکست‌خوردگان این سال‌ها جاری شد، اما در طی این سال‌های اخیر تا امروز قبل از آغاز اولین بازی ایران در جام جهانی قطر، برای اطلاق به وضعیت فوتبال ما چندان مناسبتی نداشت، اما پس از صوت پایان دومین دیدار از رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، بین دو تیم ایران و انگلیس از گروه B رقابت‌های جام جهانی، مناسبت پیدا کرد و فوتبال ما  که در روزهای اخیر درگیر حاشیه‌های بسیاری بود، با دریافت ۶ گل از نایب قهرمان اروپا سنگین‌ترین شکست خود در تاریخ جام جهانی را تجربه کرد.
مسابقه تیم ملی فوتبال آن هم از نوع جام جهانی‌اش برای ایرانیان همواره واجد اهمیت بالایی بوده است،و از این منظر در زمان‌های حضور ایران در تورنمنت‌های بین‌المللی همواره خاطراتی از اندوه وشادی ایرانیان پس از بردها وباخت های تیم ملی، در تاریخ ماندگار شده است. برد تاریخی ایران مقابل استرالیا برای حضور در جام جهانی، تا برد ایران برابر تیم آمریکا و گرفتن پنالتی رونالدوی پرتغالی توسط بیرانوند از جمله این تصاویر تاریخی است. امسال اما دوماه مانده به بازی‌های جام جهانی که در نزدیک ترین نقطه جغرافیایی به ایران برگزار شده بود وبه نوعی بازی در خانه برای ما محسوب می شدف شرایط به گونه ای دیگر رقم خود. در روزهایی که مردم ایران حال خوبی ندارند و شرایط کشور دستخوش ناآرامی‌های دردناکی است، دونوع نگاه نیز پیرامون تیم ملی فوتبال ایران شکل گرفت، تا آن را وارد یکی از حاشیه‌سازترین موقعیت‌ها کند. برخی از معترضان انتظار همراهی کاملی از فوتبالیست‌ها داشتند، از آن طرف نیز گروهی از هواداران نظام که معمولا توجه چندانی به فوتبال نداشتند، وارد روندی کاملا حمایتی از این تیم شدند وحتی چهره‌ها و مقامات اصول‌گرا که در چرخشی ناگهانی تمام‌قد به حمایت‌های معنوی، تبلیغاتی و لجستیکی از تیم فوتبال برخاستند. همین امر یک دوقطبی شدیدی را پیرامون این تیم رقم زد که باید دید واکنش دو طرف ماجرا به این باخت چه خواهد بود و این دوقطبی در روزهای آینده پیرامون این تیم ادامه خواهد داشت ویا تغییرشکل خواهد داد.
 اتفاقات فنی بازی ایران وانگلیس
تیم ملی فوتبال انگلیس در یک دیدار پرگل موفق شد تیم ملی فوتبال ایران را با نتیجه ۶ بر ۲ شکست دهد. گل‌های این بازی را «بلینگام» در دقیقه ۳۵، «ساکا» دقیقه ۴۳ و ۶۲، «رحیم استرلینگ» دقیقه ۴۵، «رشفورد» دقیقه ۷۱ و «جک گریلیش» دقیقه ۹۰ به ثمر رساندند.
گل‌های ایران را «مهدی طارمی» در دقیقه ۶۵ و دقایق تلف شده نیمه دوم از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند.
تیم ایران با این باخت سنگین‌ترین شکست خود را در ادوار جام جهانی تجربه کرد. تا پیش از این باخت چهار بر یک ایران به تیم ملی پرو بدترین شکست تیم ایران در مسابقات جام جهانی فوتبال بود. تیم ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین بازی سوم خود را با نتیجه چهار بر یک به تیم پرو واگذار کرد. در آن بازی حسن روشن بازیکن اسبق استقلال تنها گلزن ایران بود.
به نوشته ایرنا تیم ایران همچنین سابقه باخت سه بر صفر به هلند، سه بر یک به بوسنی، سه بر یک به مکزیک، ۲ بر صفر به پرتغال و آلمان و یک بر صفر به تیم‌های ملی یوگسلاوی سابق و اسپانیا را در کارنامه دارد.
ایران در برابر تیم‌های پرتغال، نیجریه، آنگولا و اسکاتلند مساوی کرده و تیم‌های مراکش و آمریکا را از پیش رو برداشته است. باخت به انگلیس دهمین باخت ایران در ادوار جام جهانی فوتبال است.
تیم ایران تا پیش از این ۲۴ گل را از تیم‌های مختلف دریافت کرده بود که شمار گل‌های خورده تیم کشورمان در ادوار مختلف جام جهانی به عدد ۳۰ رسید. همچنین گل طارمی دهمین گل ایران در ۶ دوره حضور در جام جهانی بود. طارمی با گل کردن پنالتی در برابر تیم ملی انگلیس توانست به تنها بازیکن ۲ گله ایران در ادوار جام جهانی تبدیل شود.
 کی‌روش: هنوز چیزی تمام نشده
کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بلافاصله پس از شکست ۶ بر ۲ تیم ملی برابر انگلیس، در نشست خبری بعد از این دیدار حاضر شد و  گفت:«ما تا آخرین توان جنگیدیم و شجاع بودیم. آن چه در توان داشتیم را در زمین پیاده کردیم.»
وی ادامه داد:«هنوز چیزی تمام نشده و ما دو بازی دیگر در جام جهانی داریم و تلاش می‌کنیم که با موفقیت آن‌ها را پشت سر بگذاریم.»
کی‌روش همچنین درباره احساسش بعد از اتمام این بازی مهم گفت:«نظرم ساده و عملی است. در نیمه اول، بازی تمام شده بود. تنها هدفی که برای تیم ما مانده بود این بود که بتوانیم متحد و شجاع باشیم و تا جایی که می‌توانیم بجنگیم و فوتبال را مفتخر کنیم. این لحظات بد این اجازه را به ما داد که از ابتدا در سطح بالایی بازی کنیم.»
وی گفت:«همه بازیکنان خیلی خوب بازی کردند. بازیکنان ما تجربه انگلیسی‌ها را نداشتند. امروز چیزهای زیادی از تیم ملی انگلیس یاد گرفتیم و نتیجه‌گیری می‌کنم که تیم ملی ما اکنون با شرایط بهتری آماده بازی بعدی است.»
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در واکنش به اینکه به نظر می‌رسد در غیاب سه ساله او، تیم ملی ایران لطمه‌های زیادی خورده است و از طرفی او چه کارهایی برای بازسازی دوباره تیم انجام خواهد داد؟ گفت:«همانطور که گفتم، الان خیلی بهتر از قبل آماده بازی با ولز هستیم. رقابت در سطح بالایی است و همه چیز آماده است که کارمان را انجام دهیم و سعی می‌کنیم بازی بعد را ببریم. همیشه همینطور است. باید درس‌هایی را بیاموزیم و تمرکز کامل داشته باشیم و هیج موضوعی در اطراف تیم نباشد. مهم این است که بدانیم چه چیزهایی رخ داده و چه چیزهایی باید یاد بگیریم.»
کی‌روش در واکنش به اینکه اگر به عقب بر می‌گشت، آیا تصمیمات خود را عوض می‌کرد؟ گفت:«کار ما این نیست که گذشته را عوض کنیم. باید روی آینده تمرکز کنیم. اگر آدم فکر کند که شانس زیادی ندارد، کار زیادی نمی‌کند. تنها چیزی که در کنترل ماست، این است که فکرمان را آماده کنیم و مسائل را پیش ببریم.»
سرمربی تیم ملی ایران در پاسخ به این سوال چه چیزهایی از دستش خارج است؟ گفت:«من سوالتان را متوجه نمی‌شوم. اگر در دست من بود، نمی‌گذاشتم خیلی چیزها اتفاق بیفتد. اگر می‌توانستم بازی را کنترل کنم، من کسی نبودم که اظهارنظر بیشتری داشته باشم. همه می‌دانند که بازیکنان من در چه محیطی هستند. این شرایط، بهترین نیست. از نقطه نظر تعهد و تمرکز، شرایط بر بازیکنانم اثر می‌گذارد. آن‌ها انسان هستند. سال‌هاست که آن ها را می‌شناسم. آنها یک هدف دارند و می‌دانیم کسانی که مثل افسانه بودند را دنبال می‌کنند و به آن‌ها افتخار می‌کنم که بازی می‌کنند. من خیلی از کاری که کردم مفتخرم. البته اگر مثالی بخواهید، در ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ حمایت کامل داشتیم اما دیدید که امروز چه اتفاقی رخ داد. باید به کسانی که نمی‌خواهند تیم ملی را حمایت کنند بگویم که بهتر است در خانه بمانند، کسی به آن ها نیاز ندارد.»
وی درباره مصدومیت بیرانوند گفت:«من از داور پرسیدم. نمی‌توانستیم خون‌ریزی را کنترل کنیم. چیزی که اتفاق اتفاد این بود که بینی بیرانوند شکسته بود و وقتی خون‌ریزی را متوقف کردند بازی ادامه یافت و فکر کردیم که او نمی‌تواند دیگر بازی کند. علائمی بود که ممکن است مشکلاتی برای بازیکن به وجود آورد. متاسفانه یک دقیقه بعد از اینکه بازی را شروع کردیم، بازیکن قادر به ادامه بازی نبود.»
کی‌روش درباره سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه ترکیب او غیرمنتظره بود و آیا قبول دارد که در انتخاب ترکیب اشتباه کرده؟ گفت:«نه! چیزی که در این بازی اشتباه بود، کیفیت، سرعت و رقابت بازیکنان انگلیسی بود. با سرعتی که توپ را به چرخش در می‌آوردند، تیم ما نتوانست خود را با این سرعت تطبیق دهد. آنها در ۲۰ دقیقه اول سریع بودند. گل اول و دوم موقعی زده شد که انتظار نداشتیم. آنطور که گل زده شد، شوکه شدیم. درباره ترکیب بازیکنان باید بعد از بازی بررسی کنیم و ببینیم که چه اتفاقی رخ داد و چیزهایی که باید یاد بگیریم را یاد بگیریم. این نیست که ترکیب و زمین بازی مطرح نیست»
وی ادامه داد:«در ایران فوتبال یک چیز مصنوعی نیست. علاقه به فوتبال، واقعی است و رویای آنها این است که فوتبال بازی کنند و جام جهانی اتفاق افتاده و می‌خواهند بازی کنند. اجازه دهید این بازیکنان بازی کنند چون می‌خواهند نماینده کشورشان باشند. همه تیم های ملی که اینجا هستند، مسائلی دارند. این بازیکنان فقط می‌خواهند بازی کنند. همه تیم‌های دیگر هم مسائلی دارند. همه از تیم ما تقدیر می‌کنند که شهامت دارند که بازی کنند، بنابراین اجازه دهید کارشان را انجام دهند. درست نیست که به این کشور بیایید و از آنها بخواهید کاری کنند که مسئولیت‌شان نیست. بازیکنانم اینجا هستند که بازی کنند و باعث افتخار کشور شوند و خوشحالی را برای مردم و کشور بیاورند.»