بایدها‌و‌نبایدها در فرهنگ‌سیاسی ایران
علیرضا بهشتی (روزنامه نگار )
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2440
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


گزارش‌های ضد و نقیض از وضعیت نگران کننده در آذربایجان غربی؛

در مهاباد چه خبر است؟

همدلی| گزارش‌های مختلفی درباره شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی منتشر شده که حکایت از درگیری‌های شدید در سطح این شهر دارد. برخی محدودیت‌های ارتباطی امکان تهیه گزارش دقیق از این وضعیت را مشکل کرده است. با این حال تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می‌دهد طی 48 ساعت گذشته در سطح این شهر مردم دست به تجمعاتی زدند که در نهایت به درگیری‌های مستقیم منجر شده است. 
ویدئوها و تصاویر منتشر شده از شهر مهاباد نشان می‌دهد که در یکی دو شب گذشته صدای تیراندازی و فریاد مردم به گوش می‌رسد. این تصاویر نگرانی‌های زیادی در پی داشته است. بسیاری از فعالان مدنی و سیاسی نگران هستند که افزایش درگیری‌ها منجر به کشته شدن غیرنظامیان شود. 
درباره وضعیت این شهر تاکنون تنها دو خبرگزاری رسمی کشور گزارش منتشر کرده اند. خبرگزاری فارس روز شنبه در گزارشی نوشت: «صبح امروز (شنبه) جمعی از مردم مهاباد در تشییع جنازه فردی که ادعا می‌شود از کشته‌های اغتشاشات شب گذشته مهاباد است شرکت کردند. در پایان مراسم تعدادی از اغتشاش‌گران با سردادن شعار سعی در همراه کردن مردم داشتند که موفق نشدند. این افراد سپس در محله پشت تپ اقدام روشن کردن آتش و انسداد مسیر تردد ماشین‌ها کردند. اغتشاش‌گران چند منزل مسکونی مردم را نیز به آتش کشیدند. پرچم احزاب تروریستی دمکرات و کومله و عکس رهبران این گروهک‌ها در دست برخی از لیدرهای این تجمعات به چشم می‌خورد. امروز برخی اغتشاش‌گران در آشوب‌های مهاباد به صراحت شعارهای گروهک‌های تجزیه‌طلب را سردادند. نیروهای پلیس نیز با حضور در محل تجمع سعی در پراکنده کردن این افراد داشتند.»
خبرگزاری فارس در گزارش دیگری درباره پیرانشهر نیز همین رویه را در پیش گرفته و گفته: «شب گذشته(جمعه شب) نیز در پیرانشهر در تشییع جنازه‌ای مشابه پس از پایان مراسم بخشی از حاضرین در این مراسم اقدام به آشوب و وارد آوردن خسارت به اموال عمومی کردند. این افراد شیشه‌های چهار اداره دولتی را شکسته و خساراتی وارد می‌کنند. همچنین به یک پایگاه بسیج و منزل یکی از اعضای شورای شهر خسارت وارد کردند. اغتشاش‌گران یک فروشگاه و صرافی را نیز غارت می‌کنند. اغتشاشگران پرچم کشورمان را نیز به آتش کشیدند. همچنین اغتشاش‌گران در آرامستان پیرانشهر سنگ مزار یکی از شهدای انقلاب را که در اوایل انقلاب نقش موثری در آزادسازی مناطق غرب از دست احزاب تروریستی کومله و دمکرات داشت، تخریب کردند.»
دیروز هم خبرگزاری تسنیم گزارشی از حوادث شنبه شب مهاباد منتشر کرد. تسنیم برای گزارش خود این گونه تیتر زد: «شناسایی و دستگیری لیدرها و سردسته‌های اصلی ناآرامی‌ها و برخی گروه‌های تروریستی در مهاباد» این خبرگزاری در ادامه نوشت: «نیروهای حافظ امنیت شب گذشته با ورود به این منطقه (اصحاب سفید و پشت‌تب‌) ضمن برقراری آرامش در شهر مهاباد، اقدام به رصد، شناسایی و دستگیری لیدرها و سردسته‌های اصلی آشوب‌گران و برخی تیم‌های تروریستی کردند. پس از فراخوان روزهای گذشته رسانه‌های ضدانقلاب و معاند برای اعتصاب کسبه و بازاریان در سطح کشور، عده‌ای از آشوب‌گران و اغتشاش‌گران در شهر مهاباد درصدد تحریک احساسات مردم و ایجاد ناامنی در این شهر برآمدند. ‌پروژه ضدانقلاب برای اغتشاش در شهر مهاباد طی روز گذشته(شنبه) به اوج خود رسید و آشوب‌گران با حمله به منازل برخی از مردم به ویژه نیروهای امنیتی و نظامی به غارت منازل آنها پرداختند و در ادامه با حضور ‌در خیابان‌های اصلی به دنبال افزایش ناامنی بودند. اغتشاشگران با حمله به اماکن عمومی، تخریب اموال خصوصی مردم، انسداد معابر و تهدید مردم با سلاح گرم تلاش داشتند تا ‌در سطح شهر رعب و وحشت ایجاد کنند و از عصر روز گذشته، ‌اغتشاش‌گران به خانه مردم وارد شدند و شرایط بسیار ملتهبی را در شهر ایجاد کردند تا جایی که خانه چندین نفر از شهروندان نیز توسط آشوب‌گران به آتش کشیده شد. پس از اعتراض مردم به این شرایط در محله‌های اصحاب سفید و پشت‌تب‌ که طی دو ماه گذشته این محلات محل جولان اغتشاش‌گران و برخی تیم‌های تروریستی بود، آشوب‌گران وقتی اوضاع را مساعد ندیدند، اقدام به فرار کردند و در برخی منازل در این منطقه مخفی شدند. طبق آخرین گزارش‌ها اکثر عناصر و عواملی که طی روزهای گذشته در اغتشاشات و آشوب‌ها دست داشته‌اند دستگیر شده‌اند و در این عملیات هیچ کسی کشته و مجروح نشده است.‌»
با این حال جلال محمودزاده نماینده مهاباد در نامه‌ای به دبیر شورای عالی امنیت ملی از وضعیت شهر مهاباد ابراز نگرانی کرده و گفته که در حوادث اخیر چندین تن کشته و زخمی شده اند. به گزارش روابط عمومی دفتر این نماینده مجلس در متن نامه فوری نماینده مهاباد خطاب به شمخانی؛ دبیر محترم شورای عالی امنیت ملی آمده است؛ «هم‌چنان‌که استحضار دارید در ۶۵ روز گذشته در نتیجه عملکرد و مدیریت بسیار ضعیف و غیرقابل قبول مسئولین ، کشور دچار اعتراضات مردمی شده که به تبع آن شهرستان مهاباد از این امر مستثنی نبوده و در نهایت متأسفانه این وضعیت ناگوار منجر به کشته شدن صدها نفر از جوانان و فرزندان مردم و یتیم شدن کودکان و بیوه شدن صدها زن و داغدار شدن خانواده‌ها گردیده که بروز این اتفاقات نیز باعث ضربه شدید به ساحت و جایگاه کشورمان در داخل و خارج شده است».
در ادامه نامه آمده؛ «از طرفی در چند روز اخیر به ویژه در سه روز گذشته در شهرستان مهاباد چندین نفر از جوانان بی‌گناه این دیار کشته و زخمی شده و همچنین خسارات عدیده مالی خصوصاً در شب گذشته به مردم شهر وارد گردیده است، حال نظر به گزارشات و انتقادات گسترده واصله مردمی و وضعیت بسیار ویژه و نامساعد پیش آمده و به منظور ممانعت از بروز حوادث تلخ دیگر و جریحه‌دار شدن احساسات مردم شهرستان مقتضی است سریعاً دستور فرمایید نیروهای نظامی و امنیتی با احترام، آرامش و سعه صدر بیشتر و به دور از ایجاد تنش با مردم فهیم مهاباد رفتار نمایند در غیر این صورت اینجانب به عنوان نماینده این مردم شریف مجبور به گفتن حقایق از طریق تریبون رسمی صحن علنی و انجام اقدامات دیگری در مجلس خواهم بود».
این نامه همچنین به فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح جهت استحضار و صدور دستور اقدام سریع و  وزیر کشور جهت استحضار و صدور دستور اقدام سریع نیز رونوشت شده است.