مشارکت انتخاباتی با الزامات مردم سالاری
مجید صیادنورد (دکترای اندیشه سیاسی)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2374
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

شایعه کودتا در چین و حبس «شی‌جین‌پینگ»

همدلی| نام «شی» و «هشتگ کودتای چین» پس از اینکه صدها هزار کاربر، توییتر شایعه‌های تایید نشده‌ای را مبنی بر اینکه رئیس جمهوری چین توسط ارتش آزادی‌بخش خلق چین برکنار و بازداشت شده، است را منتشر کردند، به سرعت ترند شده است. بر اساس مطالب منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی تحرکات نظامی بی‌سابقه‌ای به سمت محل اقامت «شی‌جین‌پینگ»در پکن مشاهده شده است. خودروهای نظامی در نزدیکی محل اقامت وی در حال حرکت بودند. چند ویدئوی ادعایی از چنین تحرکاتی نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. با این حال، هیچ تایید رسمی در مورد این ویدئوها وجود ندارد.
تعدادی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از چین نیز اعلام کردند، یک کودتا تقریبا تایید شده چرا که این کشور بدون ذکر دلیل خاصی بیش از ۹۰۰۰ پرواز داخلی را لغو کرده است. برخی حتی گفتند که ژنرال «لی کیائومینگ» فرمانده ارتش چین قرار است رئیس جمهور بعدی شود.
یکی از کاربران توئیتر با نام جنیفر زنگ نوشت: «خودروهای ارتش آزادی بخش خلق چین از منطقه «هوآنلای» در نزدیکی پکن ۲۲ سپتامبر به سمت پکن در حرکت هستند و شایعاتی مبنی بر حصر خانگی رئیس جمهوری پس از برکناری‌اش وجود دارد.» یکی دیگر از کاربران رسانه‌های اجتماعی به نام «استیو اسمیت» نیز نوشت: یک اتفاق بزرگی در چین در حال روی دادن است. شاید یک کودتا باشد. ۶۰۰۰ پرواز لغو شده و تحرکات بزرگ ارتش دیده می‌شود.
همچنین بر اساس گزارش نشریه  The Epoch Times، فلایت مستر اعلام کرد که ۹۵۸۳ پرواز در سراسر چین در تاریخ ۲۱ سپتامبر لغو شده است. این سایت همچنین به عنوان منبع اطلاعاتی در مورد خدمات پرواز، بلیط و مسافرت در چین خدمت می‌کند. علاوه بر این، گزارش‌ها حاکی از آن است که برخی از مراکز حمل و نقل هوایی در چین بیش از ۵۰ درصد گزارش کنسلی داشته‌اند. این خبرها از چین تاکنون از سوی هیچ منبع خبری معتبری تایید نشده است.
این در حالی است که رئیس جمهور چین در آخرین سخنرانی خود از ارتش این کشور خواست تا برای شرکت در نبرد واقعی آماده باشد. به گزارش ایسنا، «شی‌جین‌پینگ»، رئیس جمهور چین روز چهارشنبه گذشته در سخنانی گفت که ارتش آزادی‌بخش خلق باید روی آمادگی برای شرکت در نبرد واقعی تمرکز کند. به گزارش ریانووستی، این دستور رئیس جمهور چین برای شرکت کنندگان در همایش دفاع ملی و اصلاحات نظامی که در پکن برگزار شد، ارسال شد.
بر اساس این گزارش، این مراسم با حضور اعضای دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین برگزار شد. رئیس جمهور چین همچنین دستور داد تا به طور جدی به برنامه دست‌یابی به اهداف اصلاحات نظامی پای‌بند باشد. پیش از این، در واکنش به اظهارات جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در مورد امکان استفاده از ارتش ایالات متحده برای حفاظت از تایوان، دولت چین بر آمادگی خود برای «اتخاذ تمام تدابیر لازم» جهت حفاظت از حاکمیت کشورش تأکید کرد.
شی‌جین‌پینگ،  سیاست‌مدار چینی و عالی‌رتبه‌ترین مقام جمهوری خلق چین است که پست‌های دبیرکل حزب کمونیست چین و رئیس‌جمهور جمهوری خلق چین و رئیس کمیسیون مرکزی ارتش چین را بر عهده دارد. از آنجا که شی عالی‌ترین مناصب حزب، دولت و نظامی را برعهده دارد گاهی از او به عنوان رهبر عالی‌مقام چین یاد می‌شود. او به عنوان دبیرکل دارای یک کرسی در کمیته دائمی پولیتبوروی حزب کمونیست، عالی‌ترین نهاد تصمیم‌گیری چین است.
در تاریخ ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲ حزب کمونیست چین او را به عنوان رهبر جدید این کشور و رئیس جدید کمیسیون مرکزی ارتش چین برگزید. در مارس ۲۰۱۸ کنگره ملی خلق با اصلاح قانون اساسی چین، محدودیت دوره‌های تصدی ریاست جمهوری و معاون ریاست جمهوری خلق چین را برداشت و کمیسیون نظارت ملی را ایجاد کرد.. پس از آن در ۱۷ مارس ۲۰۱۸، شی جین پینگ مجدداً برای ریاست جمهوری برگزیده شد و وانگ چی شان نیز معاون رئیس‌جمهور شد. 
همین‌طور او در سال ۲۰۰۷ دبیرکل کمیته حزبی شهر شانگهای بود. در ۱۱ نوامبر ۲۰۲۱، حزب کمونیست چین ایدئولوژی شی را «جوهر فرهنگ چین» اعلام کرد. این سومین قطعنامه اساسی حزب کمونیست چین از زمان تأسیس آن است. اولین قطعنامه در سال ۱۹۴۵ برای افزایش و تصویب قدرت مائو تسه‌تونگ به تصویب رسید. تصمیم به صدور یک قطعنامه دیگر در زمان شی به‌طور نمادین او را به وضعیت مائو قدرتمندترین رهبر چین می‌رساند.