حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2183
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

بازنشستگی از قدرت

محدودیت‌های تازه برای مشمولان غایب

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا با تشریح برخی از محدودیت‌های ایجادشده برای مشمولان غایب اعلام کرد که سه میلیون مشمول غایب در کشور داریم. سردار تقی مهری روز گذشته دریک نشست خبری گفت: مشمولان غایب اجازه خروج از کشور را ندارند، این افراد اجازه استخدام در سازمان‌های دولتی را ندارند و به‌کارگیری آن‌ها مشمول جریمه برای کارفرماست.
او ادامه داد: همچنین به این افراد تسهیلات بانکی نیز داده نخواهد شد و طبق هماهنگی که با بانک مرکزی وجود دارد این خدمات به آن‌ها ارائه نخواهد شد.
مهری درباره تعداد مشمولان غایب گفت: متولدین سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۸۳ در حال حاضر مشمول سربازی هستند طی این مدت با ۲۱میلیون ذکور در کشور داشتیم و این تعداد حدود سه میلیون نفر غایب هستند.  رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا گفت: یکی از موضوعات مهمی که در این ایام مطرح است بحث معافیت تحصیلی مشمولان است، با توجه به شروع مدارس و دانشگاه‌ها این موضوع اهمیت پیداکرده است.
او ادامه داد: تمام افرادی که در کنکور شرکت کرده و در مقاطع مختلف پذیرفته‌شده باید ثبت‌نام کنند و با توجه به هوشمندسازی پلیس تمام دانشجویان که پذیرفته شده‌اند از طریق اینترنت و سامانه سخا می‌توانند درخواست معافیت تحصیلی را ثبت کرده و سامانه ما به‌صورت خودکار به دانشگاه مربوطه وصل شده و معافیت برای دانشگاه ارسال‌شده و افراد می‌توانند ثبت‌نام کنند.
به گفته مهری، متقاضیان می‌توانند از طریق نرم‌افزار «پلیس من» درخواست معافیت کنند افرادی که در سال گذشته یعنی ۱۴۰۰ دیپلم گرفته‌اند و سال گذشته در کنکور شرکت کرده‌اند و امسال هم در کنکور شرکت کرده‌اند تا ۳۱شهریورماه فرصت دارند و بعدازآن باید برگه اعزام به خدمت بگیرند و چنانچه اقدام نکنند برای آن‌ها غیبت زده می‌شوند افرادی هم که در سال ۱۴۰۱ دیپلم گرفته تا شهریور سال آینده فرصت دارند که در کنکور شرکت کنند.
او تأکید کرد: مشمولان غایب نمی‌توانند در دانشگاه ثبت‌نام کنند. اگر کسی هم در ارائه مدارک یا ثبت‌نام از طریق سایت و سامانه مشکل داشتند می‌توانند از طریق مراجعه به پلیس +۱۰ و یا سازمان وظیفه عمومی خدمات لازم را دریافت کنند.
مهری با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ درصد از رزمندگان دوران دفاع مقدس را سربازان تشکیل می‌دادند، افزود: مشمولان از طریق اپلیکیشن پلیس من یا سایت سخا می‌توانند وضعیت سربازی خود را پیگیری کنند.
او درباره امکان خرید خدمت سربازی یا همان جریمه ریالی نیز اظهار کرد:‌ در حال حاضر هیچ قانونی برای به خرید سربازی نداریم. همان‌طور که می‌دانید از سال ۹۴ تا ۹۷ افرادی که بیش از هشت سال غیبت داشتند می‌توانستند جریمه را پرداخت کنند اما از سال ۹۷ اجرای این قانون به پایان رسید اما در قانون سال گذشته مصوب شده که افرادی در سال ۹۷ یک قسط پرداخت کرده بودند تا پایان سال 1400 اقساط را پرداخت کنند. در حال حاضر هیچ قانونی در رابطه با موضوع خرید خدمت سربازی یا جریمه ریالی نداریم. رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا همچنین درباره معافیت قهرمانان ورزشی از سربازی نیز گفت: برابر قانون سرباز قهرمان تمام افرادی که در بازی‌های المپیک یا جهانی مقام کسب کنند می‌توانند معافیت دریافت کنند. درباره سه رشته فوتبال، والیبال و بسکتبال هم در صورت کسب مقام این معافیت شامل حال آن‌ها خواهد شد؛ همچنین می‌توانند از قانون سرباز قهرمان برخوردار شوند.
مهری درباره سربازی نخبگان نیز گفت: افراد نخبه نیز به ستاد کل معرفی شده و اسامی آن‌ها به سازمان وظیفه عمومی ارسال شده و بعد از گذشت آموزش عمومی در بخش نخبگان پروژه تکمیل کرده و کارت پایان خدمت دریافت می‌کنند؛ نخبگان خارج از کشور هم می‌توانند پس از اتمام پروژه تحقیقاتی برایشان کارت صادر می‌شود. او به موضوع مهارت‌آموزی سربازان اشاره و اظهار داشت: این طرح چهار سال است که در حال اجراست از سال گذشته برای سربازان منقضی خدمت تسهیلات بانکی نیز در نظر گرفته خواهد شد این تسهیلات در سال گذشته ۱۰۰میلیون تومان بود؛ همچنین سربازان گواهی‌نامه مهارت‌آموزی بین‌المللی دریافت می‌کنند. او ادامه داد: کلیه افراد ذکوری که به ۱۸سالگی می‌رسند مشمول هستند افرادی که کفالت پدر بیمار را بر عهده دارند و یا تنها فرزند ذکور زنان سرپرست خانوار باشند یا دارای بیماری باشند بعد از برگزاری کمیسیون و تایید می‌توانند کارت معافیت دریافت کنند. مهری درباره حقوق سربازان نیز خاطرنشان کرد: حقوق سربازان نسبت به سال‌های گذشته به‌ویژه در مناطق عملیاتی افزایش پیداکرده؛ نسبت به سال گذشته به‌طور میانگین ۱۱۵درصد افزایش حقوق داشته‌ایم؛ همچنین افرادی که متأهل هستند دو ماه کسر خدمت دریافت کرده و به ازای هر فرزند سه ماه کسر خدمت برای آن‌ها محاسبه می‌شود.