حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2183
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

بازنشستگی از قدرت

با حکم مقام معظم رهبری اعضای دوره جدید منصوب شدند

ابقای احمدی نژاد در مجمع تشخیص

همدلی|  مقام معظم رهبری روز گذشته در حکمی اعضای دوره‌ جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام را منصوب کردند. اگرچه اکثر اعضای دوره قبل، در این دوره نیز ابقا شدند و از این نظر اتفاق عجیبی نیست، اما بدون تردید ابقای یک نفر شاید از نظر رسانه‌ای مهم‌ترین مورد حکم روز گذشته برای اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد؛ و آن‌کسی نیست جز محمود احمدی‌نژاد. 
او اگرچه دو دوره رئیس‌جمهوری اسلامی ایران بوده است، اما در 9سال گذشته پس از پایان ریاست جمهوری‌اش، بیشتر چهره‌ای جنجالی بوده است که برخی از خطوط قرمز نظام سیاسی را نیز زیرپا گذاشته بود و برخی تحلیلگران، پایان دوره گذشته را پایان حضور رسمی این چهره جنجالی در ساختار رسمی نظام جمهوری اسلامی می‌دانستند. مورد دیگری که البته پیش‌ازاین قابل پیش‌بینی بود، عدم حضور حسن روحانی در این فهرست است. علی‌اکبر ناطق نوری نیز غایب سرشناس فهرست جدید است.
متن حکم مقام معظم رهبری به این شرح است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
با هدایت و عنایت الهی دوره‌ی جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام آغاز می‌شود. این مجمع از مهم‌ترین نهادهای قانونی در جمهوری اسلامی و متعهد به دو مسئولیت اساسی است: اوّل تشخیص مصلحت در هنگام مواجهه‌ی مجلس با شورای نگهبان که مستلزم نگاه ژرف و مصلحت‌شناس و احاطه به حقائق کشور است و دوم نقش ویژه و مؤثر در تعیین سیاست‌های کلی نظام که متضمن راهبردی‎ترین تصمیم‌ها در اداره‌ی امور کشور است. ارائه‌ی راه‌حل برای معضلات و نیز نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی که به آن مجمع محترم احاله شده است، بر اهمیت این نهاد قانونی افزوده است. حضور جمعی از نخبگان مجرب و دارای سوابق اجرائی در این مجمع و تجربیات متراکم از دوره‌های گذشته، جایگاه این نهاد را برتر و انتظارات از آن را افزون‌تر می‌سازد. در بیانیه‌ی آغاز دوره‌ی قبل خواسته‌هایی مطرح‌شده که اکنون نیز به علّت برآورده نشدن کامل، باید تکرار شود. از جمله: سامان بخشیدن به مسأله نظارت بر اجرای سیاست‌ها و نیز پیشنهاد سازوکار برای ارزیابی کارآمدی و اثربخشی سیاست‌ها. افزون بر آن، اتقان در تشخیص مصلحت، تنقیح سیاست‌های ابلاغ شده و بازنگری در آن در صورت لزوم، ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی و نخبگانی کشور و حضور منظم اعضاء محترم در جلسات مجمع، مورد تأکید است.
اکنون با تشکر از اعضاء محترم در دوره‌ قبل و تقدیر از تلاش‌های آنان و با طلب رحمت و مغفرت برای درگذشتگان ایشان، اعضاء دوره‌ی پنجساله‌ی نهم را به این شرح منصوب می‌کنم:
رئیس مجمع: آیة الله آقای حاج شیخ صادق آملی
اشخاص حقوقی: رؤسای محترم قوای سه‌گانه، فقهای محترم شورای نگهبان (در موارد بحث تشخیص مصلحت)، رئیس ستادکل نیروهای مسلّح، دبیر شورای عالی امنیت ملی، وزیر یا رئیس دستگاهی که موضوع موردبحث به آن دستگاه مربوط است، رئیس کمیسیون مرتبط با موضوع بحث در مجلس شورای اسلامی.
اعضای حقیقی: حجج اسلام: آقای حاج شیخ حسن صانعی، آقای قربانعلی دری نجف‌آبادی، آقای محمود محمدی عراقی، آقای مجید انصاری، آقای غلامرضا مصباحی مقدم و آقای محسن اراکی.
حضرات: آقای غلامرضا آقازاده، آقای علی آقامحمدی، آقای علی‌اکبر احمدیان، آقای محمود احمدی‌نژاد، آقای محمدجواد ایروانی، آقای محمدرضا باهنر، آقای احمد توکلی، آقای سعید جلیلی، آقای غلامعلی حداد عادل، آقای سید کمال خرازی، آقای داود دانش جعفری، آقای پرویز داودی، آقای محمدباقر ذوالقدر، آقای محسن رضایی، آقای سیدمحمد صدر، آقای محمدحسین صفار هرندی، آقای محمدرضا عارف، آقای محمد فروزنده، آقای عباسعلی کدخدایی، آقای علی لاریجانی، آقای حسین محمدی، آقای محمد مخبر، آقای حسین مظفر، آقای سید مصطفی میرسلیم، آقای سید مرتضی نبوی، آقای علی‌اکبر ولایتی، آقای صادق واعظ‌زاده و آقای احمد وحیدی.
از خداوند متعال توفیق حضرات محترم را مسألت می‌کنم.
سیّد علی خامنه‌ای