پزشکیان؛ منادی نگرش اصلاحی و مشارکت مدنی
محمدرضا چمن نژادیان (فعال فرهنگی و مدنی)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2441
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


رئیسی: زنان ایران خودجوش حجاب را رعایت می‌کنند

همدلی| سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در آستانه سفر به نیویورک به‌منظور شرکت در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفتگویی با شبکه تلویزیونی CBS آمریکا داشت که دیروز متن کامل آن منتشر شد. رئیسی در بخشی از مصاحبه خود در پاسخ به سوال خبرنگار درباره وضعیت حجاب وزنان در ایران صحبت کرد. رئیسی در حالی درباره موضوع حجاب در ایران صحبت کرد که این روزها اعتراضات گسترده‌ای در کشور نسبت به برخوردهای قهری گشت ارشاد با زنان در سراسر کشور شکل‌گرفته است. 
خبرنگار CBS از رئیسی پرسید:«می‌توانید در مورد وضعیت زنان در ایران توضیحاتی را ارائه کنید. آیا محدودیت‌ها نسبت به زنان تشدید شده و آن‌ها تحت‌فشار قرارگرفته‌اند؟»
رئیسی به‌عنوان رئیس‌جمهوری ایران پاسخ داد: «هر کسی در زندگی اجتماعی خود و همچنین کشورهای مختلف دیدگاه‌ها، قوانین و مقرراتی دارند. مردم مسلمان و زنان و دختران ما یک اخلاق و روحیه بسیار ریشه‌دار، تمدنی و فرهنگی دارند که این هم مربوط به امسال و پارسال و 40 سال قبل و 100 سال قبل نیست.»
او افزود: در واقع می‌شود گفت صدها سال مردم این مرزوبوم با حجاب، عفت و با رعایت حریم‌های لازم زندگی کرده‌اند. این موضوع مربوط به این 40سال هم نیست. شما اگر تاریخ ملت ایران را درست مطالعه کنید می‌بینید که سال‌ها و قرن‌ها زنان ما با اخلاق عفیفانه زندگی کرده‌اند و این موضوع مربوط به الان نیست. الآن هم این روحیه را مردم عزیز ما و زنان و دختران ما دارند و لذا خودشان‌ همواره به‌عنوان یک امر خودجوش آن را رعایت می‌کنند.»
رئیس‌جمهوری گفت: «اصلاً کسی به آن‌ها یاد نداده و تکلیف شخصی هم نکرده، بلکه خودشان را مقید می‌دانند. این باورهای مردم است. شما ببینید زندگی مردم این مرزوبوم همواره این‌طور بوده یعنی در باور و اعتقادشان این قضیه ریشه دارد.آنچه مسلم است اینجا کسی نسبت به زندگی خصوصی مردم کاری ندارد و به‌هیچ‌عنوان تعرضی نسبت به زندگی خصوصی افراد ندارند. در مسائل اجتماعی هم مردم خودشان رعایت می‌کنند، یعنی می‌دانند قانونی وجود دارد و به این قانون همه پایبند هستند. اگر در مواردی هم خلاف قانون دیده شود تأکید شده که به‌هیچ‌عنوان کسی حق ندارد که برخوردهای فراقانونی و خلاف مقررات داشته باشد.»
این سخنان رئیسی با واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد. بسیاری به رئیسی انتقاد کردند و گفتند که چرا رئیسی موضوع فشارهای پلیس بر رعایت پوشش و گشت ارشاد را نادیده گرفته است.