احساسِ «دورافتادگی»
حسن دادخواه (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2032
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


نماینده آمریکا در امور ایران:

هیچ توافقی بر سر رفع تحریم‌ها نشده است

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در یک مصاحبه برخی گزارشات مبنی بر کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران را رد و تأکید کرد که هیچ توافقی بر سر رفع تحریم‌های ایران صورت نگرفته است. واشنگتن اعلام کرده است که این موضوعات زمانی بسته خواهند شد که ایران از نظر فنی پاسخ‌های معتبری را که آژانس اتمی از آن‌ها خواسته است، ارائه کند. به‌محض اینکه آن‌ها این کار را انجام دهند و به‌محض اینکه آژانس اتمی راضی شود، ما نیز راضی هستیم اما پیش از آن، این امکان وجود ندارد.
راب مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران و مذاکره‌کننده اصلی این کشور در مذاکرات وین در گفت‌وگو با شبکه پی‌بی‌اس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا آمریکا در خصوص درخواست ایران برای پایان یافتن یا حل‌وفصل تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره مواد هسته‌ای پیداشده در ایران امتیازی به این کشور داده است؟ تأکید کرد: «خیر.»
راب مالی توضیح داد: «ما این موضوع را روشن کرده‌ایم اما می‌دانم که گزارش‌هایی برعکس آن وجود دارد. موضع ما شفاف است و شنیدن آن برای همه واضح است، یعنی ما هیچ فشاری بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بستن این مسائل باقی‌مانده وارد نمی‌کنیم.» این مقام آمریکایی در پاسخ به این سؤال که آیا هیچ‌گونه توافق سیاسی، نه فنی دراین‌باره صورت نگرفته است؟ با تکرار این ادعا که ایران به سؤالات اخیر آژانس درباره مواد هسته‌ای پیداشده پاسخ درستی نداده است، گفت: «ما فکر می‌کنیم که موضوع پادمانی وجود دارد یا مسائل باقی‌مانده، یعنی مسائل هسته‌ای که ایران باید درباره وجود ذرات اورانیوم توضیح دهد اما توضیحی ارائه نشده است.»او ادامه داد: «در واقع آنچه آژانس خواهان آن است، نوعی تحقیق ماقبل تاریخ یا تاریخی نیست. چیزی که آژانس می‌خواهد بداند این است که امروز آن اورانیوم کجاست و اطمینان یابد که تحت نظارت قرار دارد و تحت چیزی است که پادمان نامیده می‌شود. این چیزی است که آژانس به‌ویژه خواستار آن است؛ بنابراین باید از ایران توضیحی در مورد اینکه این ذرات اورانیوم در کجا هستند، بشنود و مطمئن شود که تحت توافقات پادمانی آژانس هستند. هیچ میان‌بری هم وجود ندارد.»مالی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا بر سر رفع تحریم‌های ایران سازشی انجام‌گرفته است که بر اساس آن غیر آمریکایی‌ها بتوانند با سپاه پاسداران انقلاب معامله‌ تجاری انجام دهند و در واقع تحریم‌های آمریکا را دور بزنند؟ تصریح کرد: «توافقی نشده، زیرا تا در خصوص همه‌چیز توافق نشود، بر سر هیچ‌چیز توافق نشده است.»او خاطرنشان کرد: «ما هیچ مذاکره‌ای برای کاهش استانداردهای خود در خصوص آنچه شرکت‌های اروپایی یا سایر شرکت‌ها در صورت تمایل به تجارت با ایران باید انجام دهند، نداشته و نخواهیم داشت. آن‌ها باید به تحریم‌های ما احترام بگذارند. تحریم‌ها به‌خوبی مشخص‌شده است. وزارت خزانه‌داری استانداردهای بسیار روشنی را برای کارهایی که شرکت‌ها باید انجام دهند و نوع بررسی دقیقی که باید انجام دهند، ارائه می‌کند. هر گزارشی برخلاف این، ‌که ادعا می‌کند ما آن استانداردها را پایین می‌آوریم و بر سر استانداردها مذاکره خواهیم کرد، کاملاً اشتباه است.»نماینده آمریکا در امور ایران در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه ایران تا چه اندازه از کاهش تحریم‌ها بهره‌مند خواهد شد و اینکه آیا ایران قرار است به ده‌ها میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی که در حال حاضر مسدود شده است، دسترسی پیدا کند و می‌تواند ده‌ها میلیارد دلار بیشتر نفت بفروشد؟ گفت: «من نمی‌خواهم به شما یک عدد اعلام کنم، چراکه این عدد کاملاً یک گمانه‌زنی خواهد بود.»
او اضافه کرد: «می‌توانم بگویم دارایی‌هایی هستند که مسدود شده‌اند، دارایی‌ها، پول‌هایی که ایران در زمانی که تحریم‌ها اجرایی نمی‌شد، به دست آورده و اکنون در حساب‌های بانکی در سراسر جهان است. اگر آن‌ها به پایبندی به توافق هسته‌ای بازگردند، می‌توانند به این پول و دارایی‌ها دسترسی داشته باشند.» مالی همچنین مدعی شد: «البته آن‌ها می‌توانند نفت بفروشند، چیزی که اکنون قادر به انجام آن نیستند. پس می‌توانند درآمد حاصل از فروش نفت را به دست آورند اما مجدداً به یاد بیاوریم که چرا آن تحریم‌ها اعمال شد. این تحریم‌ها برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران و اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای وضع شده‌اند.»
او ادامه داد: «اما برعکس آن رفته‌ایم. ما در چند سال گذشته - از زمانی که رئیس‌جمهور ترامپ تصمیم گرفت از توافق خارج شود - ایران را با یک برنامه هسته‌ای بدون محدودیت و با رفتار منطقه‌ای تهاجمی‌تر دیده‌ایم؛ بنابراین، این رویکرد شکست‌خورده است.» او در پاسخ به این سؤال که محدودیت‌های هسته‌ای ایران طبق توافق ۲۰۱۵ به‌زودی و در سال ۲۰۲۳ منقضی می‌شود و پس‌ازآن ایران اجازه تولید سانترفیوژهای پیشرفته را دارد؛ بنابراین، چرا وقتی این محدودیت‌ها تنها برای یک سال دیگر باقی است هنوز باید توافق کرد؟ مدعی شد: «این چیزی نیست که دقیقاً قرار است اتفاق بیفتد.»مذاکره‌کننده ارشد آمریکا همچنین اظهار کرد: «در واقع آن‌ها می‌توانند در سال ۲۰۲۳، تحقیق و توسعه بیشتری بر روی برخی از سانتریفیوژهای پیشرفته انجام دهند. نمی‌توانند آن‌ها را نصب کنند اما بیایید آن را این‌گونه بیان کنیم؛ محدودیت‌های اصلی، محدودیت‌هایی است که آن‌ها را چندین ماه از داشتن مواد شکافت‌پذیر کافی برای ساخت یک بمب دور می‌کند و تا سال ۲۰۳۱ ادامه خواهد داشت.»راب مالی در ادامه بار دیگر از تصمیم رئیس‌جمهور قبلی کشورش برای خروج از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ انتقاد کرد و مدعی شد که ایران در نتیجه این اقدام، در حال حاضر تنها چند هفته با دستیابی به مواد شکافت‌پذیر کافی برای یک بمب فاصله دارد؛ بنابراین، دست یافتن به توافقی که دوباره برنامه هسته‌ای ایران را محدود کند، ارزشش را دارد.نماینده آمریکا در امور ایران همچنین در پاسخ به سوالی درباره بیانیه ادعایی وزارت دادگستری این کشور مبنی بر اینکه یک فرد ایرانی قصد ترور مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید را داشته است و اینکه «آیا این بخشی از تهدید ایران برای تلافی ترور قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران است؟ و آیا می‌ترسید که این تهدید ادامه داشته باشد؟» گفت: من درباره آنچه وزارت دادگستری انجام داده است، اظهارنظر نمی‌کنم؛ اما آنچه را که هم وزیر امور خارجه و هم مشاور امنیت ملی گفته‌اند، تکرار می‌کنم و آن این است که این رئیس‌جمهور، همان‌طور که من هر رئیس‌جمهوری را تصور می‌کنم، در حمایت از آمریکایی‌ها، چه در لباس باشند، چه خارج از لباس سرسخت و پیگیر خواهد بود. چه آن‌ها مقام کنونی باشند یا مقامات سابق. من فکر می‌کنم که ایران این پیام را دریافت کرده است که اگر شهروندان ما را تهدید کند، قاطعانه پاسخ خواهیم داد.