وقتی حزب نباشد!
محمدعلی اخوّت (حقوقدان)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2371
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


در چهارماهه امسال

دو میلیون دستگاه موبایل، کمتر به کشور وارد شد

سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با بیان اینکه در چهارماهه نخست امسال حدوداً دو میلیون دستگاه کمتر از سال قبل موبایل به کشور واردشده، اظهار کرد: در حال حاضر حدود یک‌میلیون و ۸۵۰هزار دستگاه موبایل ذخیره که هنوز خاموش هستند و در شبکه ارتباطی فعال نشده‌اند، وجود دارد. پیش‌بینی می‌شود ظرف یک تا یک ماه و نیم آینده این دستگاه‌ها وارد شبکه ارتباطی کشور شود. محمدرضا عالیان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: کل واردات موبایل در چهار ماه ابتدایی امسال حدود چهار میلیون دستگاه به ارزش ۹۷۰میلیون دلار بوده که ۱۵۰هزار دستگاه به ارزش حدود ۱۰۰میلیون دلار به‌صورت مسافری وارد کشور شده است. همچنین به گفته وی از این چهار میلیون دستگاهی که در سال ۱۴۰۱ به کشور واردشده، حدود ۲۴۰هزار دستگاه بالای ۶۰۰دلار بوده است. همچنین بیش از ۶۵هزار دستگاه موبایل بالای ۶۰۰دلار به‌صورت مسافری به کشور واردشده است‌.
به گفته وی چالش مهم واردکنندگان موبایل در حال حاضر تخصیص ارز است. واردکنندگان موبایل از ۲۷اردیبهشت امسال هیچ تخصیص ارزی دریافت نکردند. در سال جاری فقط ۳۵۳شرکت موفق شدند حداقل یک‌بار واردات انجام دهند؛ اما در جلسات مشترکی که تاکنون برگزارشده، ذی‌نفعان دولتی قول دادند که شرایط به حالت عادی برگرد. سخنگوی انجمن موبایل افزود: به عبارت دقیق‌تر ثبت سفارش موبایل‌های ترخیص شده در سال جاری، مربوط به قبل از ۲۷اردیبهشت بوده که به‌صورت قطره‌چکانی وارد می‌شود.
 شرکت‌های واردکننده، در شرف ورشکستگی
عالیان با بیان اینکه تخصیص نیافتن ارز باعث شده بسیاری از شرکت‌ها در شرف ورشکستگی باشند، تصریح کرد: تعداد زیادی از این شرکت‌ها پرسنل زیادی دارند که خطر بیکاری آن‌ها وجود دارد، چرا که اگر وضعیت به همین شکل پیش برود، بخشی از این شرکت‌ها در ماه‌های آینده وجود نخواهند داشت‌. سخنگوی انجمن موبایل مسئله دیگر این بخش را دپوی کالاها در گمرک عنوان کرد و گفت: بخشی از موبایل‌های وارد شده به دلیل تخصیص نیافتن ارز و تغییر تعرفه‌ها، حداقل دو تا سه ماه است که در گمرک دپو شده است. به گزارش ایسنا، اواخر اردیبهشت‌ماه اخباری مبنی بر ممنوعیت واردات آیفون منتشر شد، اما چند روز بعد این وضعیت به اختلال سیستمی نسبت داده شد و اعلام شد که ممنوعیتی در واردات هیچ‌کدام از برندهای موبایل وجود ندارد.  اما این ماجرا همین‌جا تمام نشد و اوایل تیرماه انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی گفت که واردات آیفون قانونی است، اما به دلیل مشکلات مربوط به تأمین ارز، شدنی نیست و در مقابل، واردات غیرقانونی، ممنوع، اما شدنی است. به عبارت دقیق‌تر طبق اعلام این انجمن از ۲۴اردیبهشت، واردات موبایل‌های بالای ۶۰۰دلار تأمین ارز نشده و واردات موبایل‌های زیر ۶۰۰دلار هم به‌صورت قطره‌چکانی در حال انجام است. در همان گفت‌وگو این نکته هم مطرح‌شده بود که قرار است تکلیف تخصیص ارز موبایل‌های بالای ۶۰۰دلار تا یک هفته بعد (۲۱تیر) معلوم شود؛ اما پیگیری‌های ایسنا از انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی نشان می‌دهد که هنوز خبری از تعیین تکلیف واردات موبایل‌های بالای ۶۰۰دلار نیست.