بایدها‌و‌نبایدها در فرهنگ‌سیاسی ایران
علیرضا بهشتی (روزنامه نگار )
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2440
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


آقاتهرانی منویات تشکل متبوع خود را درباره دولت و ملت تشریح کرد

غیبت «مردم» در میان دغدغه‌های جبهه پایداری

همدلی|  اعضای جبهه پایداری همیشه در میان اصولگرایان ساز مخالف می‌نواخته‌اند. گروهی که معمولاً بدون هیچ هماهنگی سیاسی مسیر خود را رفته است. به گفته اصولگرایان حتی در مواقع حساس هم برای این جریان سیاسی دردسرساز شده‌اند. بسیاری معتقدند که پایداری‌ها بازوی تندروی اصولگرایی هستند. کسانی که بدون توجه به شرایط زمان و مکان اهداف خاص خود را دنبال می‌کنند و معمولاً به وجه جمهوریت و نظر مردم هم خیلی توجهی ندارد. دیروز مرتضی آقا تهرانی از اعضای ارشد این جریان سیاسی در مجلس نطقی کرد که نشان داد همچنان تفسیرها از جبهه پایداری صحیح است. آقا تهرانی برخلاف اظهارات نمایندگان در این روزها وضعیت کشور را خیلی خوب و بهتر از جان توصیف کرد. آقا تهرانی به‌عنوان یکی از اعضای مهم جبهه پایداری تعریف جدیدی برای مجلس و خانه ملت ارائه کرد و سعی داشت که اعلام کند در بهارستان این مطالبات مردمی نیست که اولویت دارد. او به‌کلی سخن گفتن از مطالبات مردمی را نادیده گرفت. این در حالی است که طی این روزها بخشی از نمایندگان تلاش می‌کنند تا صدای مردم باشند و اعتراضات مردم را به رسمیت بشناسند و درباره آنچه باعث عصبانیت مردم شده به دولت تذکر بدهند.
حجت‌الاسلام مرتضی آقاتهرانی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی دیروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی بیان کرد: «باید بدانیم رابطه مقام معظم رهبری با ما مجلسی‌ها چه ارتباطی است، به اعتقاد بنده مجلس محل تحقق مطالبات مقام ولایت است. حاکمیت ما حاکمیت ولایتی است و باید ببینیم که آن بزرگوار از ما چه می‌خواهند، پس باید به ابلاغیه‌های حضرت آقا توجه شود و باید به منشور مجلس انقلابی که حضرت آقا درباره آن صحبت کردند و نیاز مجلس ما بود، توجه بیشتری شود.»
این در حالی است که اصل شصت و دوم قانون اساسی درباره جایگاه مجلس شورای اسلامی می‌گوید: «مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ از نمایندگان‏ ملت‏ که‏ به‌طور مستقیم‏ و با رأی‏ مخفی‏ انتخاب‏ می‌شوند تشکیل‏ می‌گردد.» در متن قانون اساسی به‌صراحت مجلس شورای اسلامی را نماینده ملت معرفی کرده است. موضوعی که در سخنان امام خمینی و رهبری انقلاب اسلامی هم به‌وضوح دیده می‌شود. 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبری انقلاب اسلامی در یکی از دیدارهای نمایندگان درباره جایگاه مجلس به‌صراحت گفته است: «مجلس، مظهر حضور و اراده مردم در صحنه‌های گوناگون سیاسی و اقتصادی است.» با اینکه رهبری هم به‌طور صریح مجلس را مظهر اراده ملت توصیف کرده‌اند اما همچنان نمایندگان جبهه پایداری تلاش می‌کنند که مردم را نادیده بگیرند. همین هم باعث شده که در سخنرانی آقا تهرانی خبری از انعکاس اعتراض مردم نباشد. او برخلاف سایر نمایندگان وضعیت کنونی را خیلی بهتر از جهان توصیف می‌کند.
آقا تهرانی دیروز گفت: «بیگانگانی مثل اوباما خاورمیانه را قطب عالم و ایران را قطب خاورمیانه می‌دانند، توجه داشته باشید گاهی از اوقات فقط نقاط ضعف را می‌بینیم و بنا را به سیاه نمایی می‌گذاریم، الان وضع ایران ما نسبت به‌کل دنیا بهتر است، همه دنیا مشکل دارند و ناراحت هستند، بحث اقتصادی همه‌جایی است، منتهی الان در حال جراحی هستیم و امیدواریم این جراحی جواب دهد. البته جراحی درد دارد اما بعدازآن باید شادی و سلامت به جامعه برگردد و امیدوارم به‌زودی دیده شود.»
این در حالی است که از ابتدای سال جاری نمایندگان سعی کرده‌اند در نطق‌های خود در صحن علی به اعتراضات مردمی توجه کنند. مثلاً دیروز سید جواد حسینی کیا نماینده مردم سنقر در تذکری شفاهی در جریان جلسه علنی مجلس، اظهار کرد: «رتبه‌بندی معلمان حق قانونی آن‌ها است، متأسفانه کوتاهی‌ها باعث می‌شود شأن معلمین رعایت نشود، باید هرچه سریع‌تر رتبه‌بندی معلمان اجرایی شود تا مشکلات معلمان مرتفع گردد. اصلاح شیوه‌ محاسبه مالیات امری جدی است و صدای کسبه و بازاریان درآمدهاست. لازم است وزارت اقتصاد هرچه سریع‌تر این رویه را اصلاح کند. افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی حق این افراد است، دولت ورود کند و اجازه ندهد بازنشستگان بیش از این با مشکل موجه شوند، چشم امید بازنشستگان به این افزایش حقوق است.»
بااینکه بیشتر نمایندگان اصولگرا هستند اما بااین‌حال سعی می‌کنند که مطالبات مردمی را در اولویت قرار دهند. دیروز رمضانعلی سنگدوینی در تذکری شفاهی خطاب به علی نیکزاد که اداره مجلس را بر عهده داشت، بیان کرد: «مردم به‌خصوص دهک‌های پایین جامعه در بخش اجاره‌بها و ودیعه مسکن دچار مشکل شده‌اند، بنابراین لازم است قبل از اینکه مردم ناچار به چادرنشینی شوند، تدبیری در این زمینه اندیشیده شود.»
 دفاع از دولت
اما در این میان گویا مثل همیشه پایداری‌ها مسیر جدیدی در پیش گرفته‌اند و با اینکه این روزها بیشتر چهره‌های سیاسی اصولگرا درصدد فشار بر دولت برای تغییرات در کابینه هستند، اما پایداری‌ها حالا به دنبال حمایت از دولت افتاده‌اند. آقاتهرانی گفت: «دولت ادعا می‌کند دولت تحول است و باید همین‌طور باشد. سفرهای استانی دولت بسیار خوب است و کار اجرایی قبل و بعد از سفر خوب است اما باید کارها استراتژیک شود، مثلاً مرکز استراتژیک دولت باید بیشتر در این جهت فعال شود؛ مانند اصفهان و خوزستان که رفت‌وآمد می‌شود و بحث آب دنبال می‌شود باید گفت این مسئله بحث منطقه‌ای نیست و جدی‌تر از این حرف‌هاست، بنابراین با یک سفر رئیس‌جمهور مسئله حل نمی‌شود و باید قبل و بعد سفر بیشتر روی آن کار شود که جا بیفتد.»
همین خط را هم سیدمحمدرضا میرتاج الدینی نماینده تبریز ادامه داد. او در نطق خود گفت: «خوشبختانه امروز آقای رئیسی، رئیس‌جمهور مردمی و ولایی با همتی بلند پا به میدان گذاشته و به قلب مشکلات زده است. استان به استان و شهر به شهر با شهامت و شجاعت و با برنامه، موانع و سنگ‌های بزرگ سد راه اقتصاد سالم را برمی‌دارد. آقای رئیسی، ما تو را در این میدان و کارزار سخت با رانت‌خواران و فسادگران و تضعیف‌کنندگان حقوق مردم، تنها نخواهیم گذاشت، چراکه شما را یار و یاور مخلص رهبری و افسر فداکار جبهه انقلاب می‌دانیم. اگرچه عده‌ای در فضای مجازی و در فضای بیرونی غیرمنصفانه و بعضاً هتاکانه علیه شما می‌تازند، ولی وقتی گردوغبار بنشیند، نتیجه اقدامات بزرگ شما معلوم خواهد شد. برخی چشمانشان را بر همه موفقیت‌های نظام می‌بندند و با سیاه نمایی فریادشان را بلند می‌کنند که پس از ۴۰سال مشکل نان پیدا کرده‌ایم، نخیر آقا! مشکل نان پیدا نکرده‌اید، بلکه جلوی دو میلیون تن رانت گندم و حیف‌ومیل و قاچاق آن را گرفته‌ایم. البته هیچ‌کس منکر مشکلات موجود نیست، لکن به ریشه‌های عوامل آن باید توجه کرد. مشکلات یک‌شبه به وجود نمی‌آید، بله گرانی وجود دارد و دولت باید برای رفع آن همت مضاعف کند، اما به جبران قدرت خرید مردم با ۲۰۰ و ۳۰۰درصد افزایش یارانه هم باید توجه کرد.»
 توصیف خوبی مردم
بااین‌حال آقاتهرانی هم در یک بخش کوتاه از سخنانش مجبور شد اشاره‌ای به اعتراضات مردمی کند. او با اشاره به اینکه مردم ایران بسیار مردم خوبی هستند، گفت: «برخی خیال می‌کنند چهار اعتراضی که گوشه‌کنار کشور می‌شود نظام را زیرورو می‌کند، این‌طور نیست، مردم حق دارند اعتراض کنند و حرفشان را به گوش ما برسانند. یکی از حسن‌هایی که ما نمایندگان نسبت به قوه مجریه داریم این است که معمولاً وزرا در ارتباط با مردم قرار نمی‌گیرند، اما ما به شهرمان می‌رویم و مردم با ما درگیر می‌شوند که خیلی خوب است؛ بنابراین توصیه می‌شود صادقانه به دولت انتقاد کنید، حرفتان را برسانید و رئیس دولت و دوستان توجه بیشتری به گفته‌های نمایندگان داشته باشند.»