مشارکت انتخاباتی با الزامات مردم سالاری
مجید صیادنورد (دکترای اندیشه سیاسی)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2374
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

قاچاق ارزان شد، تولید گران!

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک گفت: کالای قاچاق زمانی که با قیمت پایین‌تر از مشابه داخلی عرضه شود، به بازار آسیب بیشتر می‌زند که در حال حاضر حداقل ۳۰ تا ۴۰درصد ارزان‌تر از قیمت تمام‌شده کالای داخلی وارد می‌شود.
ابوالقاسم شیرازی در گفت‌وگو با ایسنا، یکی از مشکلات صنعت پوشاک را تأمین مواد اولیه عنوان کرد و گفت: درباره پارچه‌های تخت که در انواع لباس‌های پارچه‌ای از آن استفاده می‌شود، باوجود تحولات و به‌روزرسانی در صنعت نساجی، ۱۰۰درصد نیاز کشور در داخل تأمین نمی‌شود؛ اما در مورد پارچه‌های گردباف نیازی به واردات نیست. البته بخش عمده‌ای از پنبه وارد می‌شود. اما به گفته وی همچنان در بازار با کمبود پارچه گردباف مواجه هستیم که به معنی ناتوانی در تأمین نیست بلکه علت آن افزایش قیمت است. کارخانجات نساجی علت این افزایش قیمت را گران شدن پنبه و سایر هزینه‌های تکوین پنبه تا ریسندگی عنوان کرده‌اند. رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک با بیان اینکه نباید شاهد افزایش قیمت مداوم در مواد اولیه داخلی باشیم، تصریح کرد: در مورد پارچه‌های تخت وزارت صمت باید برای مدت محدودی بدون قید و شرط ورود پارچه، پنبه و نخ را از انحصار خارج کند تا هر کسی بتواند با ارز آزاد آن را وارد کند. چراکه صنعت پوشاک نسبت به نساجی ارجحیت دارد و مستقل از آن است.

چرا دست‌فروشی در پوشاک زیاد است؟

شیرازی با بیان اینکه دلیل افزایش قیمت پوشاک در حال حاضر نیز مربوط به قیمت مواد اولیه است، اظهار کرد: تولیدکنندگان پوشاک هر سه ماه و اخیراً هر روز پارچه را با قیمت متفاوت می‌خرند؛ بنابراین لازم است بر این بازار نظارت شود تا تولیدکننده در قیمت مواد اولیه ثبات داشته باشد. از طرف دیگر کشش بازار هم باید در نظر گرفته شود. در حال حاضر مصرف‌کننده دیگر تحمل گرانی را ندارد و بازار با رکود مواجه می‌شود. ادامه این وضعیت هم به ضرر مصرف‌کننده و هم تولیدکننده است که کالاها روی دستشان می‌ماند و تبدیل به کالای استوک می‌شود و علت پدیده دست‌فروشی و بساط گستری در خیابان‌های تهران هم همین شرایط است. به گفته وی در صنایع دیگر مد و فصل اهمیت ندارد و طی سال‌های بعد با تورم، قیمت آن‌ها افزایش هم می‌یابد، اما در حوزه پوشاک به دلیل تابعیت از فصل و مد، اگر کالا فروخته نشود به بساطی‌ها سرریز می‌شود. همین شرایط باعث شده در یک سال گذشته تولیدکنندگان در همان ابتدای فصل فروش فوق‌العاده بگذرند و کالا را با قیمت تمام‌شده v یا ۱۰ تا ۲۰درصد ارزان‌تر از قیمت واقعی فروش، ارائه کنند. شیرازی با بیان اینکه اشتغال بخش پوشاک خیلی بیشتر از نساجی است، گفت: در حوزه نخ و پنبه انحصار وجود دارد که باید برطرف شود. همچنین موانع تولید پوشاک باید شناسایی و بسته‌های حمایتی ازجمله معافیت مالیاتی موقت تعریف شود.

واردات قاچاق ۳۰ تا ۴۰درصد ارزان‌تر از تولید

وی در ادامه با اشاره به «هجوم پوشاک قاچاق» به بازار، گفت: ارزانی پوشاک برای این صنعت مهلک است. از طرف دیگر تولیدکننده با تأمین سخت و گران مواد اولیه مواجه است. در این میان باید تأمین زندگی کارگران هم مدنظر قرار گیرد. رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک در ادامه با اشاره به اشتغال‌زایی، ارزآوری و ارزش‌افزوده بالا در صنعت پوشاک، گفت: سهم قاچاق از بازار پوشاک را باید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کند، اما به‌طورکلی کالای قاچاق زمانی که با قیمت پایین‌تر از مشابه داخلی عرضه شود، به بازار آسیب بیشتر می‌زند که در حال حاضر حداقل ۳۰ تا ۴۰درصد ارزان‌تر از قیمت تمام‌شده کالای داخلی وارد می‌شود. شیرازی با بیان اینکه مبارزه با قاچاق در سطح عرضه کافی نیست، تصریح کرد: در این زمینه نیاز به فرهنگ‌سازی و فراهم کردن شرایط مساعد برای تولید است. همچنین بررسی وضعیت مبادی ورودی و قوانین گمرکی، کم‌هزینه‌تر از سطح عرضه است. چراکه ضبط و جریمه مغازه‌ها به خانواده‌های متعدد لطمه می‌زند؛ اما در صورت فراهم کردن بستر مناسب تولید و قانون‌گذاری‌های مناسب و برخورد در مبادی ورودی، می‌توان به‌جای صدها عرضه‌کننده، با چند قاچاقچی بزرگ پوشاک برخورد کرد.