بایدها‌و‌نبایدها در فرهنگ‌سیاسی ایران
علیرضا بهشتی (روزنامه نگار )
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2440
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


۴۰بانوی خوشنویس «خطبه فدکیه» را به خط نستعلیق نوشتند

همدلی|  هم‌زمان با شب شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها ۴۰بانوی خوشنویس در خانه فرهنگ فدک جمع شده و خطبه فدکیه را به خط نستعلیق کتابت کردند. به نقل از روابط عمومی مراکز فرهنگی هنری منطقه۸، هم‌زمان با شب شهادت بی‌بی دوعالم، حضرت زهرا سلام‌الله علیها، کتابت خطبه فدکیه با عنوان «صریر فدک» توسط ۴۰بانوی خوشنویس فوق ممتاز شهر تهران، اساتید خوشنویسی و نقاشی‌خط به همت فرهنگسرای گلستان و با مشارکت انجمن خوشنویسان شهر ری روز چهارشنبه ۱۵دی‌ماه در خانه فرهنگ فدک برگزار شد. 
در این برنامه، جمعی از بانوان خوشنویس به همراه الهام خاتمی و علی علی از پیشکسوتان خوشنویسی حضور داشتند. بانوان خوشنویس در دو بخش نقاشی‌خط و خوشنویسی، بخش‌هایی از خطبه فدکیه را به خط نستعلیق به رشته تحریر درآورده و در معرض دید علاقه‌مندان قرار دادند. 
الهام خاتمی که به‌عنوان اولین بانوی استاد در خط نستعلیق و دارای مدرک استادی از انجمن خوشنویسان ایران است، طی سخنانی با اشاره به حضور فعال بانوان در عرصه‌های مختلف گفت: نکته‌ای که در اینجا می‌خواهم بگویم این است که در طول تاریخ، شاهد تلاش‌های بی‌وقفه بانوان این مرزوبوم در عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری بودیم و بنده می‌خواهم در اینجا به این حضور فعال آنان اشاره کنم. این بانوان در هر فرصتی که به آن‌ها داده‌شده است، حداکثر استفاده را کردند تا بتوانند خلاقیت‌های خود را به نمایش بگذارند. نقش بانوان در تربیت فرزندان به‌عنوان نسل آینده غیرقابل‌انکار است و آنان در این راه تأثیرگذاری فرهنگی فراوانی بر فرزندان خود دارند. علی علی دیگر استاد خوشنویسی که در این جلسه حاضر بود نیز در سخنانی کوتاه گفت: خطبه فدکیه را به بخش‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرده و متناسب با سابقه هر خوشنویس بخش‌هایی را به آنان دادند تا این خطبه مقدس را به خط زیبای نستعلیق بنویسند. قرار است که در پایان، این خطاطی‌ها در قالب یک نمایشگاه به نمایش درآمده و در معرض دید عموم قرار گیرد. 
افشین مشایی معاون آفرینش و اجرای فرهنگسرای گلستان نیز در این مراسم گفت: همه ما از زمان کودکی دوست داشتیم تا در ایام محرم و فاطمیه کاری بکنیم و ارادتمان را به ساحت مقدس ائمه معصومین سلام‌الله علیهم نشان دهیم.
 امسال این توفیق را داشتیم تا در فرهنگسرای گلستان پذیرای بانوان خوشنویس باشیم و با نگارش خطبه فدکیه که یکی از یادگاری‌های مهم حضرت زهرا سلام‌الله علیها است، گامی برای عرض ادب به آن حضرت برداریم. در پایان این مراسم از بانوان خوشنویس حاضر در این کارگاه قدردانی به عمل آمد.