عضویت در سازمان شانگهای دستاورد کیست؟
مهدی روزبهانی (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1781

عجله خبرگزاری فارس در اعلام آمار

همدلی: دیروز خبرگزاری فارس تلاش کرد بدون ارائه مستندات لازم آمار مشارکت در انتخابات را خیلی سریع‌تر از مقامات اجرایی و نظارتی انتخابات اعلام کند. البته همین عجله هم برای او دردسرساز شد. هم مورد انتقاد کاربران فضای مجازی قرار گرفت و هم از سوی مسئولان شورای نگهبان تکذیب شد. 
دیروز خبرگزاری فارس در مطلبی نوشت که «پیگیری‌های خبرنگار فارس حاکی از این است که تا ساعت ۱۶:۴۵ امروز (۲۸خردادماه ۱۴۰۰) بیش از ۱۴ میلیون نفر (۲۳ درصد) در انتخابات ریاست جمهوری مشارکت داشته‌اند. گفتنی است تا ساعت ۱۳ حدود ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تعرفه انتخاباتی مصرف شده بود.» بر اساس این ادعا یعنی از هفت صبح تا ساعت 13 در طول شش ساعت، بیش از هشت میلیون نفر در انتخابات شرکت کرده بودند ولی در طول سه ساعت و 45 دقیقه عصر بیشتر از پنج میلیون نفر در انتخابات مشارکت کردند. بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به این روال خبرگزاری فارس نقد وارد کردند و نوشتند که این خبرگزاری بدون منبع تلاشی برای آمارسازی می‌کند چرا که در این ساعات هیچ کدام از مقامات حاضر نشده بودند آمار روشنی ارائه دهند. برخی نیز با یادآوری رفتار خبرگزاری فارس در دوره‌های گذشته یادآوری کردند که بعید نیست این خبرگزاری پیروز انتخابات را به زودی اعلام کند. 
عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان دیروز عصر مجبور شد درباره این آمارهای به خبرنگاران توضیح دهد. کدخدایی دیروز عصر درباره میزان دقیق مصرف تعرفه‌ها گفت:«ما هنوز نمی‌توانیم نسبت به بحث مصرف تعرفه‌ها و آمارهایی که بعضا در فضای مجازی اعلام شده اظهارنظر کنیم. چون این بحث‌ها در حد گمانه زنی است و ما وقتی که آرای تجمیع شود نتیجه اولیه از سوی وزارت کشور اعلام می‌شود و بعد از آن ما بررسی صحت انتخابات را انجام خواهیم داد تا در نهایت نتیجه پایانی اعلام شود.»
وی درباره گزارش‌هایی که پیرامون تخلفات احتمالی به دست شورای نگهبان رسیده گفت:«ما از طریق سامانه مردم ناظری که اعلام کرده بودیم تا الان بیش از ۳۰۰۰ گزارش تخلف دریافت کرده ایم که عمدتا مربوط به تاخیر در شروع کار رای‌گیری بوده است و مشکلات دستگاه‌های احراز هویت بوده است که البته غالب این مشکلات حل شده است.» سخنگوی شورای نگهبان درباره مشارکت مردمی گفت:«با توجه به آماری که از صندوق‌ها در استان‌ها و شهرستان‌ها داریم آمار مشارکت الحمدلله خوب است.»