مشارکت انتخاباتی با الزامات مردم سالاری
مجید صیادنورد (دکترای اندیشه سیاسی)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2374
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

وزیر اقتصاد:

تامین مالی ۳۰۰هزار میلیاردی دولت از بورس کذب است

همدلی| طی روزهای اخیر یکی از مهم‌ترین مباحثی که از سوی کاندیداهای انتخابات مطرح شده، ماجرای بازار سرمایه بوده است.
 بازاری که در یک‌سال اخیر به قدری حاشیه‌ساز بود که تقریبا روزی نبود که در صدر اخبار رسانه‌ها جای جدیدی باز نکند. 
یکی از مسائل مهم در بازار سرمایه ورود پول به این بازار است که یکی از فاکتورهای اصلی برای رشد شرکت‌ها تلقی می‌شود که در همین زمینه بی‌اعتمادی به بازار، فروش بی‌حدوحساب حقوقی‌ها و سایر عوامل زمینه را برای ریزش عجیب بورس در چند ماه اخیر فراهم کرد و باعث شد تا یکی از راهکارهایی که پیش روی سکانداران اقتصادی گذاشته می‌شود تزریق نقدینگی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی باشد. 
حالا در حالی تزریق بخشی از منابع این صندوق در دستور کار قرار گرفته و بازار به زور در حال بالا رفتن از سربالایی موجود است که در روزهای گذشته برخی از نامزدهای انتخاباتی یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر ریزش فرسایشی بورس را خروج 300 هزار میلیارد تومان پول از سوی دولت عنوان کردند؛ موضوعی که با واکنش وزیر اقتصاد در روز گذشته همراه شد. 
در همین زمینه، وزیر اقتصاد درحاشیه اولین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال ۱۴۰۰ با اشاره به ‌این‌که کاندیداهای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری می‌توانند برای کسب اطلاعات درست اقتصادی با وزارت اقتصاد مشورت کنند، گفت: «‌این‌که گفته شده دولت ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از بورس برای بودجه دولت تامین مالی کرده، کذب است». 
به گزارش ایسنا، دژپسند در مورد تأمین مالی بودجه از طریق بورس گفت: «مدتی است که راجع به بورس و بازار سرمایه کمتر صحبت می‌کنم. بازار سرمایه ملازمات خاص خود را دارد و یکی از دلایلی که کمتر ورود می‌یابم این است که نگران اظهارنظرهای غیرحرفه‌ای هستم. 
سرمایه محیط امن می‌خواهد و اظهارنظرهای غیرحرفه‌ای به آن آسیب می‌رساند. بازار سرمایه دو رکن بازار بدهی و بازار سهام را دارد و نکته دیگر ‌این‌که ما در هر کدام از این بازارها یک روش برای ورود و خروج نداریم و روش‌ها و ابزارها متعدد است و  ‌این‌که در این شرایط حساس هر جمله‌ای را تفسیر به رأی کنیم و آسیب به بازار سرمایه برسانیم مورد انتقاد من قرار گرفته است».