حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2187
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

اسامی نامزدهای نهایی شورای شهر اعلام شد

تفاوت فهرست اعلام شده با تایید صلاحیت‌شده‌ها

همدلی|  اسامی نامزدهای نهایی انتخابات شورای شهر تهران اعلام شد. با این وجود به‌نظر می‌رسد اسامی برخی نامزدها که گفته می‌شد توسط هیأت‌ نظارت بر انتخابات تایید صلاحیت شده‌اند در لیست نهایی حذف شده است. مسئله‌ای که سبب واکنش برخی اعضای شورای شهر تهران و همچنین مرتضی طلایی نامزد اصول‌گرای رد صلاحیت شده ششمین دوره شورای شهر شد.
اگرچه از مدت‌ها قبل زمزمه‌هایی درخصوص احضار برخی نامزدهای تایید صلاحیت شده به هیات‌ نظارت بر انتخابات شوراها، مبنی بر این‌که اگر از انتخابات کناره‌‌گیری نکنند ردصلاحیت می‌شوند شنیده ‌شد؛ اما حالا با اعلام لیست نهایی و واکنش برخی از کاندیداها به‌نظر می‌رسد آن زمزمه‌ها رنگ‌وبوی عملیاتی به خود گرفته است. طوری‌که روز گذشته محسن ‌‌هاشمی، رئیس شورای شهر تهران با واکنش به این مسئله به رسانه‌ها گفت: «این موضوع را شنیدم، اما هنوز آن را چک نکردم و نمی‌توانم دقیق درباره آن صحبت کنم. اما صحبت بر این بود که برخی تایید شدند و در لیست قرار نگرفتند و شبهاتی وجود دارد که باید دقیق‌تر از فرمانداری چک کنم و با هیات نظارت شوراها در مجلس نیز صحبت کنم و بعد نظرم را بگویم.»
همچنین مجید فراهانی دیگر عضو شورای شهر تهران در جلسه علنی دیروز این شورا بیان کرد: «انتخابات مظهر مردم‌سالاری و تبلور خون شهیدان و مبارزه یکصد ساله ملت ایران در دستیابی به حق سرنوشت خود است. از ۱۲نفر عضو شورای شهر تهران که در انتخابات شورای شهر ثبت نام کردند متاسفانه نیمی از آن‌‌ها توسط نمایندگان مجلس که خود نمایندگی را از مردم گرفته و قسم یاد کردند تا حافظ حقوق شهروندان باشند احراز صلاحیت نشدند. با شناختی که از تعهد، تخصص و دلسوزی این عزیزان برای مردم و پیگیری آنان برای احقاق حقوق شهروندان داشته به این روند شدیداً اعتراض دارم. معتقدم که چنین اتفاقاتی سبب سرمایه‌سوزی و محرومیت شهر و کشور از سرمایه‌‌های انسانی کارآمد می‌شود و مصرانه خواستار توقف آن و دلجویی از این افراد هستم.»
همچنین علاوه بر رد صلاحیت چهره‌های اصلاح‌طلب پایگاه خبری انتخاب در صفحه توئیتری خود خبر از رد صلاحیت شدن مرتضی طلایی، نامزد اصول‌گرای شورای شهر ششم داد تا نقش علی لاریجانی در انتخابات شوراها با طلایی برسد. به‌گزارش ایسنا نایب رئیس سابق شورای شهر تهران در نامه‌ای به وزیر کشور، با اعلام این‌که «پس از تایید صلاحیت اولیه در هیات نظارت تهران» در اقدامی که آن را فراقانونی و عجیب خوانده، نام برخی نامزدهای تایید صلاحیت شده در لیست نهایی از سوی هیات نظارت مرکزی انتخابات شوراهای شهر و روستا حذف شده؛ خواستار رسیدگی به این موضوع از سوی وزیر شده است.
طلایی خطاب به رحمانی فضلی، وزیر کشور در نامه خود نوشته که «عمل غیرقانونی و ظالمانه هیات نظارت در عدم اعلام اسامی ده‌ها نامزد تایید صلاحیت شده و رد صلاحیت افراد در سراسر کشور، خلاف صریح قانون و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص قانون‌گرایی و افزایش مشارکت شهروندان در انتخابات است. این قانون‌شکنی،‌‌ رویه‌ خطرناکی است که شائبه جدی در خصوص تلاش هیات مرکزی نظارت برای مدیریت نتیجه انتخابات و کمک مستقیم به یک گروه و جریان تمامیت خواه ایجاد می‌کند. همان‌طور که پیشتر، وزارت محترم کشور، مخالفت خود را با این قانون‌شکنی بیان داشته، از جنابعالی به عنوان متولی برگزاری انتخابات، درخواست می‌نمایم تا در برابر این تصمیم غیرقانونی، اقدام مقتضی نموده و مانع تضییع حق ده‌ها کاندیدای انتخابات شوراها گردید.»
همچنین در واکنش به اعتراض‌ها درخصوص عدم تایید صلاحیت برخی کاندیداها برای انتخابات شورای شهر و روستا، جلال رشیدی کوچی، نماینده مجلس روز گذشته در صحن علنی مجلس اعلام کرد: «برخی رد صلاحیت شدگان دنبال سیاه‌نمایی هستند.»
به‌گزارش ایلنا این نماینده مجلس گفت: «متاسفانه افرادی که براساس نظر مراجع چهارگانه تایید صلاحیت شدند، می‌گویند که نمایندگان به دنبال رد صلاحیت آنها بوده‌اند، اما در توانشان انجام این کار نبوده و از سوی دیگر کسانی که رد صلاحیت شده‌اند در فضای ولنگار مجازی توهین‌های بسیاری را به نمایندگان کرده‌اند. باید دلایل رد صلاحیت را به کاندیداها اعلام کنند، تا نمایندگان تحت چنین هجمه‌ای قرار نگیرند.»
وی ادامه داد: «بر همین اساس دو طرح را تهیه خواهیم کرد که به اصلاح این وضعیت کمک کند، از جمله طرح بررسی صلاحیت کاندیداهای شوراهای شهر و روستا توسط شورای نگهبان جهت جلوگیری از تعارض منافع و طرح لزوم اعلام دلایل رد صلاحیت افراد به صورت شفاف که شامل افرادی می‌شود که رد صلاحیت شده‌اند و از مسیر غیرقانونی به دنبال مظلوم نمایی و سیاهنمایی علیه نمایندگان هستند.»