بایدها‌و‌نبایدها در فرهنگ‌سیاسی ایران
علیرضا بهشتی (روزنامه نگار )
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2440
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی رقیب خود را تهدید به مرگ کرد

بنیامین نتانیاهو در پایان راه

همدلی|  پس از شکست رژیم صهیونیستی در جنگ ۱۲روزه، اختلافات درونی در احزاب حاکم این رژیم شدت گرفته، به حدی که نتانیاهو نخست‌وزیر این رژیم، ائتلاف احزاب مخالف برای تشکیل کابینه جدید را تهدید به براندازی و حتی قتل کرده است، با این حال رئیس پارلمان این رژیم اعلام کرد دولت جدید این رژیم روز یکشنبه ۱۳ ژوئن سوگند می‌خورد و این یعنی پایان 12 سال نخست‌وزیری نتانیاهو.
نتانیاهو که نمی‌خواهد دست از قدرت بردارد، تلاش‌های خود را برای پیروز نشدن کابینه «تغییر» که از احزاب مخالف وی تشکیل شده، افزایش داده، به حدی که به دنبال آن است تا قبل از موفق شدن کابینه جدید این رژیم به ریاست «نفتالی بنت» رئیس حزب «یمینا» و «یائیر لاپید» رئیس حزب «یش عتید»، بازی را به هم بزند و به زعم خود دوباره نخست‌وزیر این رژیم شود.
نخست‌وزیر فعلی رژیم صهیونیستی و کابینه وی که کاملا خشونت‌طلب و بنا بر اعلام رسانه‌های صهیونیستی فاسد هستند، اعلام کرده که کابینه آینده چپ‌گرای (لاپید – عتید) بسیار خطرناک و مبتنی بر حمایت از تروریسم خواهد بود و نخواهد توانست منافع اسراییل را تامین کند.
به گزارش «میدل ایست آنلاین»، نتانیاهو تاکید کرده است «ائتلاف کابینه جدید اسراییل نتیجه بزرگترین تقلب انتخاباتی در تاریخ دموکراسی! بوده و من و هم‌پیمانانم در حزب لیکود به شدت با تشکیل این کابینه متقلب مخالفیم و حتی اگر تشکیل هم شود با سرعت زیادی برکنارش خواهیم کرد». در همین راستا، نتانیاهو برای ابقای خود در قدرت به شیوه‌های مختلفی روی آورده که یکی از این شیوه‌ها ایجاد اختلاف میان اعضای احزاب راست‌گرای «یمینا و امید جدید» این رژیم است که از آنها درخواست نموده، مواضع او را تایید و رای مخالف به کابینه جدید صهیونیستی دهند. اما مهم‌ترین اقدام علیه کابینه جدید رژیم صهیونیستی به ویژه نخست‌وزیر احتمالی آن، تهدید به قتل «نفتالی بنت» است که اعلام شده احتمالاٌ از سوی «جوخه‌های اعدام» و ترور این رژیم انجام خواهد شد. ژنرال «ناداو ارگمن» رئیس دستگاه امنیت داخلی رژیم صهیونیستی (شاباک) نیز پیش از این نسبت به ترور شخصیت‌های سیاسی و در سایه پیوستن احزاب راست‌گرا به احزاب میانه و چپ‌گرای این رژیم برای تشکیل کابینه جدید هشدار داده بود.  در عین حال، نفتالی بنت در واکنش به سخنان و اقدامات نتانیاهو، طی سخنانی خطاب به او گفت،  «از بی بی می‌خواهم که دست از سر قدرت بردارد تا کابینه جدید تشکیل شود، چرا که اسرائیلی‌ها حق دارند یک کابینه دولت جدید انتخاب کنند». وی تصریح کرد که تغییر کابینه یک فاجعه نیست، فقط یک تغییر و یک اتفاق عادی است؛ رژیم اسرائیل سلطنتی نیست؛ هیچ کس انحصار قدرت را ندارد؛ طبیعتاً هر رژیمی که پس از سال‌ها ضعیف شده از بین خواهد رفت و جایگزین آن باید تعیین شود. بنت از نتانیاهو خواست که قدرت را رها کند و بگذارد بقیه به جلو حرکت کنند؛ «مردم مجاز به رای دادن به یک کابینه هستند، حتی اگر شما آن را هدایت نکنید، کابینه‌ای که اتفاقاً ۱۰ درجه از کابینه شما راست‌تر است؛ برخی کابینه وحدت (در اسراییل) نمی‌خواهند و درصدد ناکام گذاشتن آن هستند؛ انتقادهایی وجود دارد که باید اجازه بیان آن داده شود». وی خطاب به نتانیاهو تاکید کرد که«از خود زمین سوخته برجا نگذارید.»

 حامیان نتانیاهو در خیابان

پس از اتمام جنگ ۱۲روزه و شکست رژیم صهیونیستی از مقاومت فلسطین، صدها تن از حامیان بنیامین نتانیاهو و با تحریک وی پس از خروج از پناهگاه‌ها در روزهای جمعه و شنبه در برابر خانه شماری از سیاستمداران راست‌گرایی که به ائتلاف جدید پیوسته‌اند، تجمع کرده و خواستار همکاری آنها برای جلوگیری از تشکیل کابینه جدید شده‌اند، اقدامی که با ناامنی و خشونت همراه بوده است.
در روزهای اخیر و با توجه به افزایش تهدیدها از ناحیه راست‌گرایان علیه نفتالی بنت در سرزمین‌های اشغالی که قرار است دو سال نخست در کابینه احتمالی جدید رژیم صهیونیستی نخست‌وزیر باشد، شاباک، تدابیر شدید امنیتی برای حفظ جان او و خانواده‌اش را به سطح تدابیر امنیتی برای یک نخست‌وزیر در قدرت ارتقا داده است، اقدامی که نشان از وجود هرج و مرج و افزایش نگرانی‌های امنیتی در سرزمین‌های اشغالی آن هم توسط خود صهیونیست‌ها دارد.

 جزئیات توافق ۳۰ بندی دولت ائتلافی بنت و لاپید

رسانه‌های عبری جزئیات توافق رهبر حزب «یمینا» و «آینده‌ای هست» رژیم صهیونیستی برای تشکیل دولت جدید این رژیم و کنار زدن بنیامین نتانیاهو را فاش کردند.به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، طبق این گزارش، این توافق شامل ۳۰ بند است که بر این موضوع تأکید دارد که دولت بعدی کار خود را در زمینه‌های مدنی و اقتصادی در اراضی اشغالی متمرکز خواهد کرد و در مدت کوتاهی برای تصویب بودجه دولت برای سال‌های آینده تلاش خواهد کرد. طرف‌های حاضر در دولت ائتلافی لاپید و بنت توافق کردند قانونی را وضع کنند که مدت نخست‌وزیری را هشت سال و یا دو دوره تعیین کند. در این توافق اشاره‌ای به وضع قانونی برای ممانعت از نخست‌وزیر و یا کاندید شدن شخص متهم به جرایم جنایی نشده است.
در رابطه با قدس نیز در این توافق آمده است که دولت برای رشد و شکوفایی قدس به عنوان «پایتخت اسرائیل» تلاش خواهد کرد و به تقویت و گسترش ساخت و ساز در آن ادامه می‌دهد و آن را به یک «پایتخت پویا و مدرن» تبدیل می‌کند. در این توافق همچنین آمده است که به منظور تثبیت موقعیت قدس به عنوان مرکز حکومت، طی مدت کوتاهی پس از تحلیف دولت جدید، کلیه دفاتر رسمی و مقرهای موسسات دولتی به قدس منتقل می‌شوند.
طبق این توافق، قرار است که ۲۸ وزیر و شش معاون وزیر، کابینه دولت جدید رژیم صهیونیستی را تشکیل دهند و کابینه امنیتی (کابینه کوچک) نیز متشکل از ۱۲وزیر است که به طور مساوی بین اردوگاه‌های راست، چپ و میانه تقسیم شده‌اند. توافق مذکور همچنین بر عدم دادن هر پست دولتی به نفتالی بنت درصورت که دولت از کنست رای اعتماد نگیرد؛ تاکید دارد.طبق توافق، در جلسه عمومی دولت و جلسات مختلف وزرا، موضوعاتی که پس از توافق نخست‌وزیر و نخست‌وزیر علی البدل به تصویب رسیده‌اند، مورد بحث قرار خواهد گرفت و هر دو دارای حق وتوی متقابل هستند. قدرت رأی دادن در جلسه عمومی دولت و کمیته‌های وزرا بین دو بلوک برابر خواهد بود و هر نخست‌وزیر مسئولیت وزرای بلوک خود را بر عهده خواهد داشت.
این توافق همچنین به آویگدور لیبرمن، رهبر حزب «اسرائیل خانه ما»، میراو میخائیلی، رهبر حزب کار و نیتسان هوروویتس، رئیس حزب چپ گرای مرتس این حق را می‌دهد که به پیوستن هر حزب و یا فراکسیون پارلمانی به ائتلاف دولت اعتراض کنند. توافق با منصور عباس، رهبر حزب موسوم به فهرست یکپارچه عربی نیز بر توقف اجرای «قانون کامینتس» (که به دولت اختیارات گسترده در مسائل شهرک‌سازی و کوچاندن و تخریب خانه‌ها را می‌دهد) تا سال ۲۰۲۴، توقف تخریب در النقب، تعیین یکی از اعضای این حزب به عنوان معاون وزیر در دفتر نخست‌وزیر و اختصاص بودجه‌ای معادل نیم میلیارد میلیارد شکل (واحد پول رژیم صهیونیستی) برای پروژه‌های جامعه عرب مبتنی است.
این توافق‌ها همچنین همه طرف‌های ائتلاف را موظف می‌کند علیه هر قانونی که موجب تغییر وضعیت موجود در رابطه میان دین و دولت شود، رأی دهند.توافق با گدعون ساعر، رئیس حزب امید نو جدا شده از لیکود هم بر تصویب قانونی برای تقسیم منصب مشاور قضایی دولت، تصویب طرحی برای جلوگیری از تسلط فلسطینی‌ها بر منطقه موسوم به منطقه C و تعیین ساعر به عنوان معاون نخست‌وزیر در دوره نخست‌وزیری بنت از دیگر توافقات است و در دوره نخست‌وزیری لاپید نیز بنی گانتس، وزیر جنگ کنونی این رژیم معاون وی خواهد بود. با لیبرمن نیز توافق شده است که یک وزارتخانه در رابطه با بخش کشاورزی ایجاد شود که منحصرا به مسائل مربوط به مناطق النقب و الجلیل می‌پردازد. این توافق همچنین شامل گسترش محوطه دیوار براق برای یهودیان می‌شود.
در این توافق همچنین به تصویب قوانینی برای تسهیل روند تقسیم فراکسیون‌های پارلمانی اشاره شده است که هدف آن تسهیل جدایی احتمالی اعضای کنست از لیکود است. کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد که در صورت تصمیم فهرست یکپارچه عربی به کناره‌گیری از دولت، این بند می‌تواند جایگزینی برای این فهرست در دولت ائتلافی ارائه دهد.

 دولت جدید اسرائیل یکشنبه سوگند می‌خورد

با وجود تمام اختلافات و درگیری‌ها در درون احزاب رژیم صهیونیستی، رئیس پارلمان این رژیم اعلام کرد دولت جدید این رژیم روز یکشنبه ۱۳ ژوئن سوگند می‌خورد. به گزارش اسپوتنیک، یاریو لوین، رئیس کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) در بیانیه‌ای گفت: اعلام می‌کنم که بحث و رأی‌گیری درباره تشکیل دولت در جلسه ویژه کنست در روز یکشنبه‌، ۱۳ ژوئن انجام خواهد شد. به گفته لوین، قرار است رأی‌گیری برای انتخاب رئیس بیست و چهارمین اجلاس کنست نیز در جلسه پیش رو برگزار شود. پیش از این‌، روو ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی پس از عدم موفقیت نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو در انجام این کار پس از انتخابات بی‌نتیجه مارس‌، به ییر لاپید‌، رهبر بزرگ‌ترین حزب مخالف اسرائیل‌، یش‌آتید‌، اجازه تشکیل یک دولت ائتلافی را داد.