پزشکیان؛ منادی نگرش اصلاحی و مشارکت مدنی
محمدرضا چمن نژادیان (فعال فرهنگی و مدنی)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2441
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


روزانه  ۱۵۰ تا ۲۰۰ تهرانی بر اثر کرونا و آلودگی هوا‌ می‌میرند

تهران در راس پایتخت‌های مرگبار جهان

همدلی| گروه اجتماعی- در حالی کرونا روز گذشته یک بار دیگر رکورد زد و تعداد مرگ را به 459تن رساند که رئیس شورای شهر تهران می‌گوید: «در تهران روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰انسان به دلیل ابتلا به کرونا و آلودگی هوا کشته می‌شوند.» محسن‌‌هاشمی با اعلام این آمار گفت: «این میزان تلفات در هیچ شهری در جهان وجود ندارد و اگر اقدامی نشود می‌تواند این عدد بالاتر هم برود.»
با این وجود به‌نظر می‌رسد وضعیت کرونا در ایران از رنگ قرمز عبور کرده و سیاه شده است. سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته اعلام کرد 459تن به‌دلیل کرونا فوت کردند تا بیشترین تعداد مرگ‌ومیر کرونایی تا به این لحظه برای روز هجدهم آبان باشد و مجموع فوتی‌ها را به 38هزار و 291تن برساند. این درحالی است که تعداد موارد ابتلا به کرونا این روزها به بالای 9000مورد جدید رسیده است.لاری با اشاره به این‌که روز گذشته 9236نفر تست کرونای‌شان مثبت بوده اعلام کرد مجموع این گروه به 682هزارو 486تن رسیده است.
در چنین شرایطی به‌نظر می‌رسد وضعیت شهر تهران اصلاً مساعد نیست. همین دو روز پیش بود که ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران از فوت حدود ۱۸هزار نفر در پایتخت به دلیل ابتلا به کرونا خبر داد و گفت: «درحال حاضر ۶ هزار نفر به دلیل این بیماری در بیمارستان‌های تهران بستری هستند.»
وی دیروز نیز در دویست و چهل و هفتمین جلسه شورای شهر تهران از احتمال مرگ روزانه ۲۰۰نفر ناشی از کرونا در تهران خبر داد و گفت: «دیگر کم کم به مرگ‌های روزانه ۲۰۰ نفر در تهران می‌رسیم.»
 رضا کرمی محمدی، رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران هم یادآور می‌شود: «در حال حاضر بیش از نیمی از تعداد فوتی‌های روزانه کرونا در کشور مربوط به تهران است. تاکنون حدود ۳۳هزار نفر از هموطنانمان را به دلیل کرونا از دست داده‌ایم، در حالی که طی جنگ تحمیلی سالانه ۳۰ هزار نفر از هموطنانمان به درجه شهادت نائل می‌شدند.» از طرفی رئیس سازمان بهشت زهرا نیز به تازگی  از «دو برابر» شدن شمار متوفیان در کشور نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت که در تاریخ «۵۰ ساله بهشت زهرا» چنین بحرانی بی‌سابقه بوده است.
در حالی که آمارها و برخی از مسئولان از طغیان کرونا در روز خبر می‌دهند، پیشنهاد شورای شهر تهران برای تعطیلی دو هفته‌ای پایتخت تاکنون مورد موافقت دولت قرار نگرفته دیروز محسن‌‌هاشمی با ابراز نگرانی از وضعیت شیوع کرونا در تهران و با انتقاد از سهل‌انگاری دولت گفت: «ستاد ملی کرونا هنوز پاسخی به پیشنهاد کارشناسی شورای شهر و مجمع نمایندگان تهران مبنی بر تعطیلی دو هفته‌ای تا ۲۰ روزه تهران نداده است که ظاهرا، مسئولین تصمیم گیرنده جسارت و اراده لازم را برای این اقدام ضروری که موجب شکستن زنجیره ابتلا و ایجاد یک فرصت حداقلی برای بازسازی توان سیستم سلامت و کارکنان خدوم بخش‌‌های خدماتی در این حوزه‌ می‌شود، را ندارند. در تهران روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ انسان بدلیل ابتلا به کرونا و آلودگی هوا کشته می‌شوند و این میزان تلفات در هیچ شهری در جهان وجود ندارد.»
فقط اعضای شورای شهر نیستند که تعطیلی تهران را راه چاره کنترل کرونا در پایتخت می‌دانند. اقبال شاکری، نماینده مجمع نمایندگان تهران در ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در این رابطه‌ می‌گوید: «بر اساس نظر کارشناسان به جز قرنطینه دو الی سه هفته‌ای تهران، راه دیگری برای برون‌رفت از این وضعیت وجود ندارد. تمام راه‌هایی که تاکنون پیش گرفته شده، نتیجه درستی نداده است. دولت باید نسبت به این پیشنهاد تمکین و لوازم قرنطینه کامل تهران را فراهم کند.» پیشنهادی که به‌نظر می‌رسد دیگر مورد توجه قرار نمی‌گیرد، چراکه روز گذشته استاندار پایتخت از منتفی شدن تعطیلات تهران یاد کرد.
به‌گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی ‌بندپی روز گذشته با اشاره به منتفی شدن تعطیلی دو هفته‌ای تهران گفت: «پس از بررسی ابعاد تعطیلی تهران تصمیم گرفته شد که فعالیت گروه‌های دو، سه و چهار از ساعت ۱۸ به بعد متوقف شود.» این یعنی فعلا هیچ برنامه‌ای برای تعطیلی تهران وجود ندارد.