امام حسين(ع) را از كجا شناختم
محمدعلی اخوت (حقوق‌دان)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2458
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


راهکار محمد مهاجری برای توقف نقشه تندروها در دولت سایه

افشاگری کارهای مخفیانه جلیلی

همدلی| “محمد مهاجری” در پاسخ به این سوال که راهکار مقابله با جریان افراطی در کنار دولت سایه چیست، گفت: به نظرم از آنجایی که جریان آقای جلیلی به شدت مخفیانه و محرمانه کار می‌کنند، افشاگری کارهای مخفیانه آنها و درخواست شفافیت می‌تواند نقشه آنها را تاحد قابل توجهی متوقف کند.
 به گزارش ایلنا، مهاجری در پاسخ به این سوال که آرایش سیاسی اصولگرایان در انتخابات با چه تغییراتی مواجه شده است، گفت:‌ جریان اصولگرا در انتخابات مجلس یک جریان کاملا متکثر بود. اصولگرایان معتدل تقریبا ساکت بوده و در فضای سیاسی پرفشار وارد نشدند. در گذشته جریان جبهه پایداری و تندروها در انتخابات مجلس فعال بودند و فعالیت آنان بیشتر در جهت تهدید آقای قالیباف و جریان او بود. جریان قالیباف هم به شکل متقابل مشغول حمله به جریان رقیب شده بود و یک چندضلعی و چندقطبی در جریان اصولگرا وجود داشت که این روند باعث ایجاد تفرقه‌ در آن جریان شد.
 مهاجری در پاسخ به این سوال که آقای جلیلی بعد از شکست انتخاباتی در نشستی ادامه شبکه‌سازی خود و اطرافیانش تحت عنوان دولت سایه خبر داد ارزیابی شما از این موضوع چیست و‌ آیا ممکن است کارشکنی‌ها در قالیب همین جریان انجام شود، گفت: کاری که به عنوان دولت سایه انجام می‌شود کارشکنی وجود ندارد. در دولت سایه نشستند با یکسری افراد برای خودشان طرح، ایده، کتاب و مجله می‌نویسند. به نظر من فی‌النفسه خطری ندارد و کارشکنی حساب نمی‌شود. مهم آن جریان پشت‌سر دولت سایه است که آن جریان از اطلاعات آن‌ها به منظور تخریب دولت مستقر بهره‌برداری می‌کند. این کار را با آقای روحانی هم کردند و الان هم همان را تکرار می‌کنند. وی افزود: در واقع آن‌ها کار خیلی خاصی انجام نمی‌دهند که ما نگران باشیم از باب اینکه با دولت رقابت کرده، کارشکنی می‌کنند. کار تخریبی که این جریان انجام می‌دهد و آن جریان سایبری افراطی تندرو که آن را هندل می‌کند، نگران‌کننده است. این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که بخشی از بدنه تندرو اصولگرایی مردم را به به طور مداوم به خاطر انتخاب آقای پزشکیان سرزنش کرده و سعی می‌کنند همچنان آنان را نسبت به تشکیل دولت سوم روحانی بترسانند. این موضوع چه پیامدی دارد و برای جلوگیری آن باید چه اقداماتی صورت گیرد، گفت: دولت آقای روحانی کارنامه‌ای دارد که یک مقداری مظلوم واقع شده است. روحانی در بدترین شراط کرونایی که سه سال طول کشید، توانست کشور را از وضعیت سقوط نجات دهد و قابل تقدیر است. اگر جریانات سیاسی بیایند و در مورد شرایط و فضایی که دولت روحانی آن را مدیریت کرد، شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی کنند تا حد زیادی موضوع روشن می‌شود و مردم آگاه می‌شوند.
وی در پاسخ به این سوال که حیات سیاسی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به جز پزشکیان چه سرنوشتی خواهد داشت، گفت: آقای جلیلی با بازی‌هایی که در دولت سایه درمی‌آورد به مرور تمام خواهد شد. فکر نمی‌کنم ایشان در این دوره بتواند خیلی موفق باشد و احتمالا حیات سیاسی او پایان خواهد یافت. قالیباف هم فهمید سقف توان او همان مجلس است. آن دو نفر دیگر هم اگر از سمت‌های فعلی‌شان حذف شوند به نظرم هیچ دیده نخواهند شد.