نان مردم را آجر نکنید
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1865

به‌کارگیری اتباع خارجی غیرمجاز را اعلام کنید

وزارت کار سامانه تلفنی ۰۲۱۶۳۶۹ را جهت ارائه شکایات و گزارش‌های مردمی در خصوص به‌کارگیری نیروهای خارجی غیرمجاز توسط کارفرمایان اعلام کرد. به گزارش ایسنا، کارشناسان اقتصادی با هشدار نسبت به پیامدهای ورود بی‌رویه اتباع بیگانه غیرمجاز به کشور، اشغال فرصت‌های شغلی جوانان جویای کار توسط مهاجرین را ازجمله این پیامدها عنوان می‌کنند. علیرغم تلاش بسیار دستگاه‌های نظارتی برای کنترل و اعمال سخت‌گیری بر مرزها، در طول سه دهه گذشته اشتغال اتباع بیگانه غیرمجاز به یکی از چالش‌های بازار کار ایران تبدیل‌شده و پیامدها و ناهنجاری‌هایی را به دنبال داشته است. مطابق قانون کار، اتباع بیگانه‌ای که فاقد پروانه کار، پروانه کار موقت یا کارت کار موقت باشند، اجازه اشتغال در کشور را ندارند و در صورت اشتغال کارفرمای آن‌ها متخلف محسوب شده و مشمول جریمه خواهد بود. بر همین اساس، سامانه تلفنی ۰۲۱۶۳۶۹ از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای مقابله با اشتغال اتباع خارجی غیرمجاز اعلام‌شده و آماده دریافت شکایات و گزارش‌های مردمی در این خصوص است. اقدام وزارت کار در راستای جلب مشارکت مردمی برای صیانت از نیروی کار ایرانی و برخورد با کارفرمایان متخلفی است که در به‌کارگیری نیروی کار موردنیاز از اتباع غیرمجاز استفاده می‌کنند. علی حیدری، کارشناس حوزه کار ورود غیرقانونی نیروهای کار فاقد مجوز به کشور را موجب تحمیل هزینه‌های بسیار و کاهش ظرفیت اشتغال کشور می‌داند. وی می‌گوید: در شرایطی که با آمار بالای بیکاری فارغ‌التحصیلان و افراد جویای کار مواجه هستیم، شایسته نیست کارفرمایان تنها برای فرار از پرداخت حق بیمه و دادن دستمزد پایین، نیروی کار خارجی غیرمجاز را به خدمت بگیرند. به گفته این کارشناس حوزه کار، در مشاغلی که متقاضی کار دارد و اساساً نیروی کار ایرانی قادر به انجام آن است، نباید از اتباع خارجی آن‌هم غیرمجاز استفاده و بازار کار را دچار مشکل کرد.

 حضور یک‌میلیون و ۲۵۰هزار تبعه غیرمجاز در کشور

مهرماه امسال، مدیرکل امور اتباع وزارت کشور از حضور یک‌میلیون و ۲۵۰هزار تبعه غیرمجاز در کشور خبر داده و گفته بود: «حدود ۸۰۰هزار نفر از اتباع دارای کارت آمایش و حدود ۹۷۰هزار نفر دارای رسید سرشماری هستند.» مطابق بند (ج) ماده ۱۱ قانون تنظیم بخشی‌ از درآمدهای دولت، هر کارفرمایی که به‌صورت غیرمجاز از نیروی کار خارجی استفاده و یا در مشاغلی به‌جز شغل تعیین‌شده در پروانه کار اقدام کند، به پنج برابر حداقل دستمزد جریمه می‌شود. تعیین مبلغ جریمه بر اساس مصوبه شورای عالی کار در خصوص حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ و با توجه به تعیین حداقل دستمزد روزانه صورت می‌گیرد که بنا بر اعلام اداره کل اشتغال اتباع خارجی وزارت کار، رقم جریمه امسال چهار میلیون و ۴۲۵هزار و ۸۲۵ریال برای هر روز اشتغال نیروی کار خارجی غیرمجاز است. به گزارش ایسنا، مطابق ماده۱۸۱ قانون کار هرگونه به‌کارگیری اتباع خارجی در واحدهای کارگاهی ممنوع و صراحتاً اعلام‌شده کارفرمایانی که اتباع بیگانه فاقد پروانه کار را به خدمت بگیرند یا در کاری غیر ازآنچه در پروانه کارشان ذکرشده بپذیرند، برابر قانون از ۹۱روز تا ۱۸۰روز حبس و پرداخت چند برابر دستمزد یک کارگر جریمه می‌شوند.

تقلای نفت برای حفظ رشد قیمت

قیمت نفت در معاملات روز پنج‌شنبه‌بازار جهانی تحت تأثیر افزایش موارد ابتلا به کووید۱۹ و ابهامات در خصوص تقاضا در کوتاه‌مدت، کاهش یافت و بخشی از رشد قیمت چشمگیری که در دو روز معامله گذشته کسب کرده بود، از دست داد. به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۱۹سنت معادل ۰.۲درصد کاهش، به ۸۴دلار و ۴۸سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز گذشته ۱.۳درصد صعود کرده بود. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۰سنت معادل ۰.۲درصد کاهش، به ۸۲دلار و ۴۴سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز چهارشنبه ۱.۷درصد افزایش‌یافته بود. اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد ذخایر نفت خام آمریکا به پایین‌ترین حد از اکتبر سال ۲۰۱۸ نزول کرده اما ذخایر بنزین به دلیل تقاضای ضعیف، افزایش پیداکرده است. ذخایر نفت در هفته منتهی به هفتم ژانویه، به میزان ۴.۶میلیون بشکه کاهش یافت و به ۴۱۳.۳میلیون بشکه رسید درحالی‌که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز کاهش ذخایر به میزان ۱.۹میلیون بشکه را پیش‌بینی کرده بودند. ذخایر نفت آمریکا به مدت هفت هفته متوالی کاهش داشته و در مجموع ذخایر نفت در سطح جهانی به دلیل محدود شدن توانایی تولیدکنندگان بزرگ برای افزایش عرضه در برابر رشد تقاضا، کمتر شده است. ذخایر بنزین آمریکا در همین مدت، هشت میلیون بشکه رشد کرد و به ۲۴۰.۸میلیون بشکه رسید که بسیار بالاتر از پیش‌بینی تحلیلگران برای رشد ذخایر به میزان ۲.۴میلیون بشکه بود. ذخایر سوخت‌های دیگر شامل دیزل و نفت کوره ۲.۵میلیون بشکه رشد کرد.
 همچنین واردات نفت به آمریکا هفته گذشته به میزان ۷۸۴هزار بشکه افزایش یافت. ادوارد مویا، تحلیلگر شرکت OANDA دراین‌باره گفت: تقاضا برای بنزین ضعیف‌تر از حد انتظار بوده و همچنان پایین‌تر از سطح پیش از دوران شیوع پاندمی ویروس کروناست و اگر این وضعیت به روند متداول تبدیل شود، نفت قادر نخواهد بود به سطح بالاتری صعود کند. بااین‌حال انتظار می‌رود تأثیر شیوع واریانت اُمیکرون موقتی باشد. بازار پیش‌تر به کاهش بسیار بزرگ‌تر ذخایر نفت واکنش نشان داده بود و این حقیقت که ذخایر نفت به پایین‌ترین حد خود از اکتبر سال ۲۰۱۸ به این‌طرف نزول کرده‌اند، بهای نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت را روز چهارشنبه به بالاترین حد دو ماه گذشته رسانده بود.