نان مردم را آجر نکنید
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1865

منابع خارجی پیش‌بینی کردند

رشد صادرات ال.پی.جی ایران در سال ۲۰۲۲

منابع بازرگانی پیش‌بینی می‌کنند صادرات LPG ایران از ۵.۵میلیون تن در سال ۲۰۲۱ به ۵.۶میلیون تن در سال ۲۰۲۲ خواهد رسید.
به گزارش ایسنا، پیش‌بینی می‌شود صادرات LPG تولیدکنندگان خاورمیانه در سال ۲۰۲۲ هم‌زمان با تشدید رقابت برای بازارهای آسیایی رو به رشد و افزایش عرضه رقیبان دیگر نظیر آمریکا، به میزان ۶.۶درصد در مقایسه با سال ۲۰۲۱ رشد کند.
منابع آگاه به پلاتس گفتند: برآورد می‌شود مجموع صادرات قطر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، کویت و ایران از ۳۶.۵میلیون تن در سال ۲۰۲۱ به ۳۸.۹میلیون تن در سال ۲۰۲۲ رشد کرده است. عمده این صادرات بر مبنای قراردادهای بلندمدت بوده است بااین‌حال قطر در مواقعی LPG برای تحویل فوری عرضه کرده است.
از میان این تولیدکنندگان، انتظار می‌رود صادرات قطر در سال میلادی جاری ثابت بماند و حدود ۱۰ میلیون تن باشد درحالی‌که صادرات امارات متحده عربی از ۹.۴میلیون تن در سال ۲۰۲۱ به ۹.۹میلیون تن رشد می‌کند و صادرات عربستان سعودی از هفت میلیون تن به ۸.۶میلیون تن افزایش پیدا خواهد کرد.
یک منبع آگاه گفت: صادرات LPG کویت امسال به پنج میلیون تن می‌رسد که بالاتر از حدود ۴.۶میلیون تن در سال ۲۰۲۱ است. تولید کویت حدود ۵.۲ تا ۵.۳میلیون تن در سال ۲۰۲۲ است و صادرات این کشور حدود پنج میلیون تن خواهد بود درحالی‌که تقاضای داخلی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰هزار تن است. این منبع آگاه خاطرنشان کرد امسال برخلاف سال ۲۰۲۱ فروش نقدی LPG پیش‌بینی نمی‌شود.
یک تحلیلگر صنعت پیش‌بینی کرد عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، قطر و عمان صادراتشان را امسال به میزان ۱.۵میلیون تن افزایش می‌دهند و عربستان سعودی در چهار تا پنج ماه نخست سال حجم بیشتری صادر می‌کند.
به گفته منابع بازرگانی، هند بزرگ‌ترین خریدار محموله‌های خاورمیانه خواهد بود تا رشد مستمر تقاضای تجاری و مصرفی را تأمین کند.
«اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس» برآورد کرد که تقاضای هند برای LPG در سال میلادی جاری ۱.۹۳درصد رشد کرده و به بیش از ۲۸میلیون تن می‌رسد.

 صادرات LPG ایران

منابع بازرگانی پیش‌بینی می‌کنند صادرات LPG ایران از ۵.۵میلیون تن در سال ۲۰۲۱ به ۵.۶میلیون تن در سال ۲۰۲۲ رشد خواهد کرد. تحلیلگران می‌گویند انتظار می‌رود ایران صادراتش را امسال به میزان ۱.۹میلیون تن افزایش دهد.
ایران که از سال ۲۰۱۸ از سوی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا هدف تحریم قرار گرفت، قصد دارد ۱۳۰میلیون مترمکعب در روز به ظرفیت تولید گاز در سال ۲۰۲۲ اضافه کند.
در فاصله سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ ایران ۳.۲میلیون تن به ظرفیت تولید LPG اضافه کرد که عمدتاً از میدان گازی پارس جنوبی بود و پیش‌بینی شد که ۲.۲میلیون تن دیگر تا سپتامبر سال ۲۰۲۱ اضافه می‌کند.
طبق آمار صنعتی، چین بزرگ‌ترین خریدار LPG ایران بوده و ۴.۹۴میلیون تن در سال ۲۰۱۹، حدود ۳.۸۵میلیون تن در سال ۲۰۲۰ و ۱.۹۶۵میلیون تن در فاصله ژانویه تا مه سال ۲۰۲۱ وارد کرد.
بعضی از منابع بازرگانی می‌گویند محموله‌های ایران با تخفیف‌های چشمگیر بیش از ۱۰۰دلار در هر تن در مقایسه با قیمت قرارداد عربستان، برای خریداران چینی جذاب بوده‌اند.
در دور قبلی تحریم‌های غربی در سال ۲۰۱۲، خریداران چینی LPG ایران را با تخفیف ۴۰ تا ۵۰دلار در هر تن خریداری می‌کردند.
بر اساس آمار پلاتس، میانگین قیمت پروپان فوب خاورمیانه از ۳۷۱.۰۶دلار در هر تن در سال ۲۰۲۰ به ۶۴۵.۷۲دلار در هر تن در سال ۲۰۲۱ صعود کرد و میانگین قیمت بوتان فوب خاورمیانه ۳۷۶.۶۳ دلار در هر تن در سال ۲۰۲۰ و ۶۲۷.۷۹دلار در هر تن در سال ۲۰۲۱ بود.

 واردات LPG به چین

طبق آمار گمرکی چین، این کشور ۷.۱۹۵میلیون تن LPG از امارات متحده عربی، عمان، قطر، کویت و عربستان سعودی در فاصله ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۲۱ وارد کرد که کمتر از ۹.۰۹۴میلیون تن در سال پیش از آن بود.
اگرچه واردات LPG از عربستان سعودی ۳۲درصد در مدت ۱۱ ماهه کاهش یافت و به ۶۳۱هزار و ۱۱۹تن رسید اما صادرات عربستان سعودی به چین در نوامبر ۲۴۳.۳درصد بر مبنای ماهانه بهبود یافت و به ۱۶۵هزار و ۳۵۶تن رسید.
بر اساس گزارش پلاتس، با کاهش واردات از خاورمیانه، صادرات آمریکا در مدت ۱۱ماه نخست سال میلادی گذشته ۸۱.۳درصد رشد کرد و به ۷.۷۷۲میلیون تن رسید. واردات از نیجریه ۲۲درصد افزایش یافت و به ۶۱۸هزار و ۶۶۶تن رسید اما واردات از آنگولا ۱۳.۴ درصد کاهش یافت و ۶۳۱هزار و ۱۱۹تن بود. واردات از استرالیا در همین مدت ۱۸.۳درصد افزایش یافت و به ۱.۲۰۴میلیون تن رسید. مجموع واردات چین در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۲۱، حدود ۲۶درصد رشد کرد و به ۲۲.۶۲۱میلیون تن رسید.