نان مردم را آجر نکنید
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1865

عضو سابق اتاق ایران:

ارز چند نرخی از اشتباهات مهلک دولت‌های گذشته بود

همدلی|  عضو سابق اتاق بازرگانی ایران، رانت و فساد را نتیجه ارز چند نرخی می‌داند و معتقد است که حرکت به سمت ارز تک‌نرخی به سود اقتصاد ایران خواهد بود.
جمشید عدالتیان شهریاری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: «متأسفانه ما در سال‌ها و حتی دهه‌های گذشته بارها به‌غلط بودن برخی تصمیم‌های اقتصادی خود رسیده‌ایم و هر بار پس از چند سال اقدام به اصلاح اشتباهات گذشته کرده‌ایم اما متأسفانه از این اشتباهات درس نگرفته و مجدداً مشکلاتی برای اقتصاد کشور به وجود آورده‌ایم. نظام چند نرخی ارز نیز یکی از همین اشتباهات است.»
وی با بیان اینکه خطر ایجاد رانت و فساد از اصلی‌ترین ویژگی‌های نظام چند نرخی ارز است، توضیح داد: «ما پیش‌ازاین نیز گرفتار چند نرخی شدن ارز شده‌ بودیم و در سال‌های اخیر نیز دوباره با در نظر گرفتن ارز دولتی مشکلاتی در این حوزه به وجود آمده است. قطعاً اصلاح این روند و حرکت به سمت ارز تک‌نرخی به سود اقتصاد ایران خواهد بود.»
عضو سابق اتاق بازرگانی ایران با اشاره به لزوم حمایت از اقشار کم‌درآمد مردم در حوزه کالاهای اساسی، بیان کرد: «با توجه به مشکلاتی که مردم در سال‌های اخیر با آن مواجه بوده‌اند، در این تردیدی وجود ندارد که دولت باید حمایت‌های لازم برای تأمین مایحتاج مردم را در دستور کار قرار دهد اما اینکه این حمایت‌ها به چه شکل انجام و چه شیوه‌ای به کار گرفته شود که هزینه‌هایش از فایده‌اش بیشتر نشود سؤال مهمی است که باید به آن پاسخ داده شود.»
عدالتیان به موضوع حمایت نقدی از مردم اشاره کرد و گفت: «در بسیاری از کشورهای دنیا نیز برای اقشار کم‌درآمد حمایت‌های این‌چنینی انجام می‌شود اما ما باید با توجه به ساختار اقتصاد خودمان برنامه‌ریزی کنیم. متأسفانه با توجه به بالا بودن نرخ تورم، ارزش نهایی یارانه نقدی در مدتی کوتاه از بین می‌رود و این موضوع می‌تواند به نارضایتی مردم منجر شود.»
وی ادامه داد: «برای مثال وقتی در سال ۱۳۸۹ یارانه نقدی ۴۵هزارتومانی آغاز به کار کرد، ارزش نهایی آن حدود ۴۵دلار تخمین زده می‌شد اما امروز این یارانه ارزشی کمتر از دو دلار دارد و ازاین‌رو در حل کردن مشکلات مردم، تأثیرگذاری کمتری دارد. ازاین‌رو دولت باید تلاش کند در صورت حذف ارز ۴۲۰۰تومانی، سیاست‌هایی در دستور کار قرار دهد که بیشترین کارایی و کمترین نارضایتی را به همراه داشته باشند.»