بایدها‌و‌نبایدها در فرهنگ‌سیاسی ایران
علیرضا بهشتی (روزنامه نگار )
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2440
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


واکنش‌ها به رد صلاحیت علی لاریجانی

ترس از ادامه راه روحانی؟

همدلی| آفاق فقیهی: علی لاریجانی در بیانیه‌ای خطاب به مردم نوشت: مسیر خدمتگزاری به مردم و حل مشکلات ملت، متوقف نخواهد شد. او که در این بیانیه نیز بر موضوع تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی و تاثیر آن بر معیشت مردم تاکید کرده، در تحلیل دیگران از همین زاویه رد صلاحیت شده است.
 “علی مطهری” گفته «لاریجانی ردصلاحیت شد چون گفته‌اند ممکن است راه روحانی را ادامه دهد.» نکته‌ای که می‌تواند در نبود لاریجانی نیز مبنای چالش انتخاباتی این دوره باشد، اما چهره لاریجانی و چسبندگی او به نگرش گشایش در سیاست خارجی احتمالا در مناظره‌ها آنگونه که باید در مرکز دید افکار عمومی قرار نخواهد گرفت. گفتمان عدالت‌خواهانه پزشکیان و نگاه او به برنامه‌محوری که بیشتر به سمت سیاست داخلی گرایش دارد، اصولگرایان را از گفتمان پررنگ سیاست خارجی و درهای باز در مقابل نگاه به داخل جلیلی و قالیباف کمی آسوده خاطر خواهد کرد. با این حال موضوع ردصلاحیت لاریجانی در حالیکه موضوع جبران جفایی که در گذشته به او شده بود با بازخوردهای زیادی رو به ر و شد. علی مطهری نایب رییس پیشین مجلس نوشت: «بنا بود شورای نگهبان ظلمی را که در حق آقای لاریجانی در انتخابات گذشته کرده بود به توصیه رهبر انقلاب جبران کند. به راستی با رد صلاحیت مجدد ایشان خوب جبران کرد! شنیدم گفته‌اند چون ممکن است راه روحانی را ادامه دهد رد شده است. آیا تشخیص این مطلب به عهده مردم است یا شورای نگهبان؟»
“عباس سلیمی نمین” فعال سیاسی اصولگرا و مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران نوشت: «اعلام فهرست تأیید شدگان نامزدهای ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان به وزارت کشور بدان جهت که بستر  انتخاباتی رقابتی را فراهم می‌سازد نویدبخش مشارکتی پرشور است، اما  این که چنین ترکیبی ناخواسته در یک طیف سیاسی انسجام غیر تشکیلاتی ایجاد و در طیفی دیگر به پراکندگی آرا دامن خواهد زد برخی احراز‌ها و عدم احرازها را قابل تأمل می‌کند.»
 سلیمی نمین گفته: «بسیاری از کارشناسان معتقدند که هرچند آقای لاریجانی هیچ یک از دو طیف سیاسی را در این انتخابات نمی‌توانست نمایندگی کند، اما بدون تردید عدم احراز صلاحیتش برای دو دوره، پایگاه رأی وی را متوجه اصول‌گرایان نمی‌سازد.»
اما علی لاریجانی که به نظر می‌رسد به رغم توصیه علما و حمایت‌های سیاسی فراوان رد صلاحیت شده واکنش ملایمی نشان داده و نوشته است: «شورای محترم نگهبان علی رغم نظرات مثبت نهادهای مسئول و حکم قوه قضاییه، در رد برخی دعاوی گذشته آن شورا، باز سازوکاری غیرشفاف مانع در مسیر چنین همراهی بوجود آورد. البته به فضل الهی حرکت ما در مسیر خدمتگزاری به مردم و حل مشکلات ملت متوقف نخواهد شد.»
وی در بخش دیگری از پیام خود به مردم آورده است: «آنچه باعث شد به عرصه انتخابات بیایم شرایط خطیر بویژه در قلمرو شرایط سخت اقتصادی بود و موقعیت حساس بین المللی بخصوص فشار تحریم های ظالمانه بر معیشت مردم عزیز بود و امیدوار بودم که با یاری شما بتوانیم موانع را مرتفع و مسیر توسعه ملی ایران را فراهم نمایم. لازم می دانم در این مجال از آیات عظام و اساتید و نخبگان و همه عزیزان از اقشار ملت عزیز که به اشکال گوناگون در این ایام اظهار محبت و بذل راهنمایی و همکاری کرده اند تشکر می کنم و از صمیم قلب برای آنان از خداوند متعال آرزوی توفیق کنم.»