«ترومای آب» ما را رها نمی‌‌‌کند
محسن خرامین (روزنامه‌‌‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2264
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


با وجود فتوای ممنوعیت تسلیحات هسته‌ای توسط رهبر انقلاب صورت می‌گیرد

ورود «بمب اتم» به ادبیات برخی مسئولان

همدلی| از زمانی که پرونده هسته‌ای ایران مطرح‌شده است کمتر پیش‌آمده که سیاستمداران ایرانی به‌طور مستقیم از بمب اتم صحبت کنند؛ بخصوص وقتی‌که رهبری رسماً استفاده و ساخت این سلاح را حرام اعلام کردند؛ اما به‌تازگی برخی از سیاستمداران از بمب اتم صحبت می‌کنند. هرچند که چیزی درباره انگیزه ساخت این بمب نگفته‌اند اما درحالی‌که مذاکرات هسته‌ای در شرایط بسیار ناامیدکننده‌ای قرار دارد استفاده از این ادبیات تنها می‌تواند شرایط را سخت‌تر کند به‌خصوص آنکه برخی از منتقدان بر این باور هستند که عمدتاً کسانی از این ادبیات استفاده می‌کنند علاقه‌ای به احیای برجام ندارند.
محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به تعامل سازمان انرژی اتمی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اظهار داشت: «تعامل سازنده سازمان انرژی اتمی با آژانس برقرار است و هیچ خللی در این تعاملات به وجود نیامده است؛ زیرا تمام ظرفیت‌های ما بر اساس معاهده ان پی تی و پادمان تحت نظارت آژانس در حال انجام شدن است.»
وی به فارس گفت: «فلسفه وجودی برجام این بود که به تمام سؤالات واهی که به جمهوری اسلامی ایران نسبت داده می‌شد پاسخ داده شود. ازاین‌رو در برجام بدین گونه توافق شده بود که ایران ظرفیت خود را محدود کرده و نظارت روی فعالیت هسته‌ای خود را به‌صورت شدید بپذیرد تا این اتهامات واهی برطرف شوند.» رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در برجام تمام اتهامات واهی که بر اساس PMD علیه ایران مطرح‌شده بود بسته‌شده است، گفت: «اکنون طرف غربی بعد از خارج شدن از برجام برای اینکه بخواهد دوباره به برجام بازگردد مجدداً اتهامات واهی که در گذشته مطرح کرده بود را مطرح می‌کند. این اتهامات از سوی منافقین و رژیم صهیونیستی نشات می‌گیرد و حدود ۲۰سال است که این موضوعات واهی را بیان می‌کنند.» اسلامی تصریح کرد: «این برای ایران قابل‌قبول نیست که دوباره با چنین اتهامات واهی ایران را تحت‌فشار قرار دهند. ازاین‌رو تصمیم گرفته شد تا تمام دوربین‌های برجامی خاموش شوند تا طرف مقابل متوجه شود که آن اتهامات واهی مجدد را نباید مطرح کند زیرا سالیان قبل پرونده آن بسته‌شده است. اگر اراده‌ای در طرف مقابل برای بازگشت به برجام وجود دارد نباید چنین اتهامات واهی را که پرونده آن بسته‌شده است مطرح کنند و اگر که نمی‌خواهند به برجام بازگردند وقت طرفین را نگیرند.» رئیس سازمان انرژی اتمی تأکید کرد: «همان‌طور که آقای خرازی مطرح کردند ایران توان فنی ساخت بمب اتمی را دارد ولی چنین برنامه‌ای در دستور کار نیست، اما نکته حائز اهمیت این مورد است که از سوی رژیم صهیونیستی این اتهامات و فضاسازی‌های غلط برای فریب افکار عمومی با پشتیبانی جبهه مخالف انقلاب اسلامی در حال مطرح‌شدن است. شاید مزاحمت‌هایی برای ایران داشته باشند اما به نتیجه نمی‌رسند؛ زیرا ایران راه و رسم آن را یافته و در حال پیشبرد برنامه‌های خود است.»
چندی پیش کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی به شبکه «الجزیره» گفت: «ما توانایی فنی ساخت بمب هسته‌ای را داریم اما تصمیم به انجام چنین کاری نداریم.»