حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2184
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

ادعای تازه ای درباره شلیک به هواپیمای اوکراینی مطرح شد؛

ادعای یک ویدیو

همدلی| دوسال از ماجرای شلیک به هواپیمای اوکراینی می گذرد و هنوز سوالات بسیاری زیادی درباره ابعاد این اتفاق در افکار عمومی وجود دارد و درباره این سوالات هنوز مسئولی اظهار نظر رسمی نکرده است. از طرف دیگر دادگاه رسیدگی به این پرونده نیز در مراحل ابتدایی به سر می برد و نتایج روشنی از آن به اطلاع عموم نرسیده است. در چنین شرایط مبهمی طی 48 ساعت گذشته دو اتفاق جدید رخ می دهد که سمت و سوی جدیدی را برای افکار عمومی در این ماجرا باز می کند. اول آن که اظهارات صریح دو تن از اعضای خانواده کشته شدگان این حادثه و همچنین کلیپ ویدئویی که تلاش می کند به نوعی شلیک به هواپیمای اوکراینی را یک تصمیم عامدانه نشان دهد. 
محسن اسدی لاری و زهرا مجد از خانواده هایی هستند که در ماجرای شلیک به هواپیمای اوکراینی داغ دار شده اند. آنان با سایت انصاف نیوز مصاحبه کرده اند و در بخشی از این مصاحبه می گویند: «ما سه حالت داریم؛ اول سانحه: که خودشان اعتراف کردند سانحه نیست و سرنگونی است. دوم سرنگونی، ما الان بحث داریم که این سرنگونی عمدی بوده است یا غیرعمدی. نمی‌دانم سیاست رسانه‌ی شما چیست و خیلی از افراد هم نمی‌خواهند این مسئله را بپذیرند، ولی ما شواهدی جمع آوری می‌کنیم که این مساله عمدی بوده است! ما احساس می‌کنیم که گزارش انجمن(انجمن خانواده های قربانیان)، البته انجمن همه خانواده‌ها نیست و ما عضو انجمن نیستیم، ولی به هر حال احساس می‌کنیم آنها خیلی روی مستندات نبوده‌اند و ما مستندات قوی‌تری از این قضیه داریم. الان خیلی نمی‌توانم بگویم؛ اما واقعیت این است که، اگر منظورشان از جنگ نامتقارن مثلاً بحث جنگ الکترونیک باشد، خب این هم یک فرضیه می‌تواند باشد؛ ولی فکر نمی‌کنم این فرضیه درست باشد. بررسی‌ها و صحبت‌هایی که ما کردیم فکر می‌کنم موضوع خیلی ساده‌تر از این حرف‌هاست. البته بعضی مسائل هست. هواپیما دو مکان‌یاب دارد. این دو مکان یاب جفتش باهم از کار افتاده است. این ممکن است فرضیه باشد. در گزارش هوایپمایی آمده است. البته گزارش اگنس کالامارد خیلی بهتر از گزارش انجمن است. به هرحال بنظر می‌رسد موضوع بسیار ساده‌تر باشد. علتش هم  این است که احساس ما این است که یک سپر انسانی گذاشتند!»
لاری در بخش دیگری از سخنان خود مدعی می شود که «من قاضی نیستم. ولی ما واقعاً به این نتیجه رسیدیم که اینها به عنوان سپر انسانی هواپیما را زدند؛ خیلی رک بگویم، چون الان پیچیده و بارها هم گفته‌ایم، شاید می‌خواستند بزنند و بندازند گردن آمریکا. کمااینکه این کار را قبلاً در اقدامات مشابهی هم انجام داده بودند.» اسدی لاری پیش از این در وزارت بهداشت در سمت مدیرکل اموربین الملل حضور داشته است. محتوای سخنان اسدی لاری و همچنین سابقه حضور او در یک سمت مدیریتی یک وزارت خانه باعث شده که این اظهارات بیش از همه مورد توجه قرار بگیرد. 
در همین حال که اسدی لاری مدعی شده شلیک به این هواپیما عمدی بوده و فضای افکار عمومی مشغول تجزیه و تحلیل این اظهارات است، کلیپی در شبکه های اجتماعی به سرعت منتشر می شود که به نوعی تلاش دارد که این ادعای عمدی بودن را تأیید کند.  این که چه سازمان و یا ارگانی این کلیپ را ساخته هنوز مشخص نیست. کلیپ کوتاه است و نشانه ای از وابستگی آن به یک نهاد خاص نیز وجود ندارد. در ابتدای این کلیپ نوشته شده: «دیدن این کلیپ صرفا برای انتقال نظر مردم درباره یک حادثه است لذا هرگونه سوء استفاده از آن پیگرد قانونی دارد.» احتمالا تلاش دارد که بگوید از این کلیپ نمی توان نتیجه گرفت که شلیک به هواپیمای اوکراینی عمدی بوده است اما بهرحال اطلاعات به کار رفته در این کلیپ دقیقا با ماجرای هواپیمای اوکراینی شباهت دارد. در این ویدئو از چند جوان دختر و پسر پرسیده می شود که نظرشان را درباره یک حادثه بد و بدتر بگویند. حادثه از این قرار است که آیا باید اجازه داد که یک موشک به تهران اصابت کند یا این که به یک هواپیمای مسافربری شلیک شود؟ در انتها این ویدئو با استناد به سخنان جوانان شرکت کننده نتیجه می گیرد که سرنگون کردن یک هواپیمای مسافربری در شرایطی که ممکن است یک موشک باعث کشته شدن هزاران نفر شود تصمیم عاقلانه تری به نظر می رسد.  انتشار این کلیپ در شبکه های اجتماعی با واکنش های منفی زیادی همراه شد. بسیاری نوشتند که این ویدئو در این شرایط می تواند به عصبانیت مردم منجر شود. از طرف دیگر برخی با کنار هم گذاشتن شواهد از جمله انتشار مصاحبه یکی از خانواده های کشته شدگان نتیجه گیری کردند که احتمالا یک سازمانی تلاش می کند تا کم کم ماجرای عمدی بودن شلیک به هواپیما را علنی کند. هرچند که هنوز مشخص نیست چه سازمانی این کلیپ را پخش کرده است. هرچند که تا کنون کلیپ هایی با این سبک در موضوعات مختلف ساخته شده که معمولا محور همه آنان در جهت تبلیغات سیاسی یک گروه خاص در کشور بوده است. با این حال برخی از فعالان سیاسی هم دیروز با محکوم کردن این ویدئو کلیپ خواستار برخورد با عوامل سازنده آن شدند.از جمله عبدالرصا داوری از فعالان رسانه ای اصول/را در این باره نوشت:« ‏‎سازندگان این کلیپ، موذیانه القا میکنند که اپراتور پدافند میدانسته که احتمالا هواپیما با ۲۰۰ سرنشین را میزند که مرتب این عدد را با عدد ۵۰۰۰ تلفات مقایسه میکنند؛ نهادهای امنیتی باید ردپای نفوذ را در تولید این کلیپ جستجو کنند.»