حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2187
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

سخنان اصغر فرهادی در جشنواره واکنش برانگیز شد

قهرمانی پرحاشیه

همدلی| شنبه شب گذشته اختتامیه هفتاد و چهارمین دوره از جشنواره فیلم کن با معرفی برگزیدگان سینمای جهان حاضر در این جشنواره در حالی برگزار شد که نام ایران نیز در این رویداد بزرگ جهانی شنیده شد و اولیور استون یکی از بزرگان سینمای جهان جایزه بزرگ این جشنواره را به دونفر داد که یکی از این دو نفر  اصغر فرهادی «قهرمان» بود. فرهادی که پیش از این نیز جوایز جهانی دیگری از جمله جایزه‌ اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان اسکار و جایزۀ بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب به خاطر کارگردانی و نویسندگی فیلم «جدایی نادر از سیمین»، جایزۀ بهترین فیلم‌نامه جشنواره فیلم کن را برای نگارش فیلم‌نامه فیلم «فروشنده» جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان، برای «فروشنده» و پیش‌تر از آنها جایره  خرس نقره‌ای جشنواره فیلم برلین به عنوان بهترین کارگردان برای فیلم «درباره الی» و خرس طلایی جشنواره فیلم برلین به خاطر فیلم «جدایی نادر از سیمین» را به خود اختصاص داده است، هربار با کسب یکی از این جوایز موجی از شادی را به فضای داخلی تزریق کرد.
اما جایزه بهترین فیلم جشنواره کن برای «قهرمان» با حاشیه‌هایی برای او همراه بود. موضوعی که به دو نفر از بازیگران فیلم وی، امیر جدیدی و محسن تنابنده مرتبط بود.
در نشست مطبوعاتی عوامل ساخت فیلم سینمایی «قهرمان»، خبرنگاری از اصغر فرهادی پرسیده بود که در انتخاب همکاران‌تان تا چه حد به عملکردهای پیشین آن‌ها دقت می‌کنید؟ 
اشاره این خبرنگار در این پرسش به حضور امیر جدیدی در فیلم «روز صفر» محصول وزارت اطلاعات، حضور و همکاری محسن تنابنده با سازمان سینمایی اوج وابسته به سپاه پاسداران بوده است. اصغر فرهادی نیز در پاسخ به این پرسش با اشاره به این که تنها نقش و بازی بازیگران در ایفای آن نقش برای او مهم است گفت:«بازیگر، بازیگر است.» همین موضوع سبب بروز واکنش‌هایی در فضای رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی شد. برخی ضمن مخالفت با این نظر فرهادی او را متهم کردند که نسبت به مسائل داخلی کشور بی‌تفاوت است. محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی در اظهارنظری تند و بی‌سابقه نوشت که با این استدلال آیشمن هم فقط یک سرباز بود که می‌کوشید وظیفه‌اش را به خوبی انجام ‌دهد!  این کارگردان در توئیتی نوشت: «اگر هویت شغلی ‌ما حساسیت‌های ضروری انسانی‌مان‌‌ را از میان ببرد، تبدیل به شئ می‌شویم. «بازیگر، بازیگر است» ترویج و عادی‌سازی شیء‌شدگی‌است». 
همین موضوع سبب شد تا برخی از کاربران فضای مجازی نیز این انتقاد را تکرار کنند. در این میان برخی دیگر نیز با اشاره به افتخارات پیشین فرهادی برای سینمای ایران، این جایزه را نیز نقطه روشنی برای شادی مردم داخل کشور دانستند و بیان می‌کردند که در دوره‌ای که کرونا، تحریم‌ها و برخی تنش‌های داخلی وضعیت زندگی و معیشت مردم را تحت تاثیر قرار داده است، کسب یک جایزه جهانی برای ایران می‌تواند اندکی از این نگرانی‌ها کاهش دهد. در این میان همکاران فرهادی در سینمای ایران از این جایزه استقبال کردند و با انتشار نظرات خود در فضای مجازی از فرهادی حمایت کردند. پرویز پرستویی در متنی بلند نوشت: «آقای اصغر فرهادی عزیز، جایزه بزرگ هیات‌داوران فستیوال کن مبارک‌تان باشد، مبارک‌مان باشد، از صمیم قلب خوشحالم که دو جایزه اسکار و نخل‌های طلایی و جوایز معتبر دیگر را به خانه‌های تک‌تک ایرانیان هدیه دادی. به عنوان یک ایرانی خوشحالم که شما را داریم. ... جا دارد از همه گروه موفق فیلم سینمایی «قهرمان» تشکر کنم که در این وانفسا که در هر دقیقه، یک هم‌وطن‌مان را در اثر کرونا از دست می‌دهیم حال دلمان را خوب کردید. درود بر همه شما.»
رامبد جوان هم نوشت: «اصغر عزیز به تو افتخار می‌کنیم، تو قهرمان سینمای ما هستی.» هومن سیدی با انتشار عکسی از پست اینستاگرامی محسن تنابنده در استوری صفحه‌اش از عبارت «افتخار ایران» استفاده کرد. نوید محمدزاده نیز با استوری کردن خبر کسب جایزه بزرگ هیات‌داوران فستیوال کن ۲۰۲۱ توسط اصغر فرهادی از کلمه «افتخار» استفاده کرد. طناز طباطبایی هم با انتشار متنی بلند در صفحه اینستاگرامش چنین نوشت: «و «قهرمان» با منش و سعه‌صدرش به ما آموخت بزرگی به کلام نیست، بزرگی به خلق و اخلاق است و بس. بزرگی به تلاشی است که شما از ۱۳سالگی تا در اوج کرونا و پاندمی بی‌وقفه انجام دادید. بزرگی شخصیت می‌خواهد، فرهنگ و نگرش و جهان‌بینی درست می‌خواهد که شما با نگاه عمیق و آگاهی رشک‌برانگیز و درک درست‌تان از جامعه ایران ایستادید، کار کردید و بهترین‌ها را خلق کردید. بزرگی به اندازه دهان و حجم هوای بیرون داده از نفس تاریک درون نیست، بزرگی به قلب پر از عشق شما و حکمت و دانش و آگاهی است که همواره در تمام آثارتان روشن‌گر ذهن تماشاگرش بوده است. شما بزرگید و قهرمان، جناب فرهادی عزیز.» بهرام رادان هم با انتشار یک استوری همراه با کپشن «افتخارید» کسب جایزه بزرگ هیات داوران هفتادوچهارمین جشنواره کن را به اصغر فرهادی، امیر جدیدی، محسن تنابنده و سارینا فرهادی تبریک گفت.