مجلسی که خود را در رأس امور نمی‌داند
مظاهر گودرزی (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1683

فارس مدعی شد،‌ هاشمی‌زاده هریسی رد کرد

تکذیب نشست انتخاباتی در مجلس خبرگان رهبری

همدلی|  روزگذشته خبرگزاری فارس به نقل از یک منبع آگاه مدعی شد که جمعی از اعضای مجلس خبرگان رهبری قصد داشته‌اند در جلسه‌ای با سیدابراهیم رئیسی موضوع انتخابات ریاست جمهوری 1400 را مطرح کنند که رئیسی با مطلع شدن از این موضوع از حضور در جلسه منصرف شده است. 
اما دیروز یک عضو مجلس خبرگان رهبری در واکنش به این خبر آن راتکذیب کرد و گفت اصلا چنین چیزی وجود ندارد. دیروز خبرگزاری فارس نوشت: «سیّد ابراهیم رئیسی، دعوت اعضای مجلس خبرگان برای برگزاری جلسه درباره انتخابات ۱۴۰۰ را رد کرده است.» بسیاری از خبرگزاری‌ها خیلی فوری این خبر را باز نشر کردند.  
فارس در خبر خود به نقل از یکی از اعضای مجلس خبرگان در این باره اضافه کرد: «دیروز در حاشیه اجلاسیه مجلس خبرگان، حدود ۴۰ الی۵۰ نفر از اعضای مجلس خبرگان قصد برگزاری جلسه خصوصی با رئیسی درباره موضوع انتخابات ۱۴۰۰ را داشتند، که آقای رئیسی به دلیل اطلاع از موضوع جلسه، ضمن تشکر از ایشان، برگزاری این جلسه را نپذیرفته است.» این خبر در حالی منتشر می‌شود که مدتی است جریان اصول‌گرا به شیوه‌های مختلف اصرار‌ می‌کند تا ابراهیم رئیسی در انتخابات 1400 کاندیدا شود. ولی تاکنون مشخص شده که رئیسی این درخواست را نپذیرفته است. 
بخصوص آن که چند وقت پیش هم سخنگوی قوه قضائیه رسما تأکید کرد که رئیسی قصد کاندیداتوری ندارد. با این حال ماجرای خبر دیروز خبرگزاری فارس وقتی جالب‌تر شد که‌ هاشم زاده هریسی عضو مجلس خبرگان رهبری در این باره توضیح داد.   آیت الله‌هاشم ‌هاشم‌زاده هریسی در گفت‌وگو با سایت خبری مدارا با اشاره به انتشار اخبار مبنی بر دعوت تعدادی از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری از سیدابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه و نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: «چنین چیزی اصلا وجود ندارد. این جلسه، جلسه ضروری بود و برای این‌که انتخابات هیات رئیسه و کمیسیون‌ها برگزار شود تشکیل شد. 
چندین بار قرار بود جلسه برگزار شود اما ستاد مقابله با کرونا با برگزاری اجلاسیه خبرگان رهبری مخالفت کرد و این موضوع مسئله و برگزاری آن واجب بود. کارهای‌هایی که غیر قانونی شده بود و باید به حالت قانونی انجام‌ می‌شد به آنها رسیدگی شد.» عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: «اجلاسیه دیروز در نصف روز برگزار شد و بعد از ظهر هم به دیدار با رهبری اختصاص داشت. خود جلسه در نصف روز و جلسات فشرده بود. مگر وقت برای این کارها وجود داشت.  اصلا فرصت این کارها نبود.» وی با بیان این‌که این گونه خبرسازی واقعا بی‌انصافی است ادامه داد: «ببینید ممکن است موضوعی فردی باشد و مثلا بنده یا فرد دیگری که در مجلس خبرگان است و آقای رئیسی را‌ می‌بیند و بگوید که آقای رئیسی کاندیدا شوید که این موضوع را من نمی‌دانم و این موضوع فردی است و اطلاعی در این خصوص ندارم اما این‌که به عنوان خبرگان به صورت حساب شده و برنامه ریزی شده از آقای رئیسی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ دعوت کنند چنین چیزی وجود نداشته است.» هاشم‌زاده هریسی به مدارا گفت: «این تعداد ۵۰_۴۰ نفری که گفته شده است کجا جمع شدند؟ اصلا فرصت چنین چیزی نبود. اول وقت رفتیم تست دادیم و قرآن خوانده شده و اجلاسیه شروع شد تا نماز ظهر ادامه داشت و بیانیه را خواندند. چه زمانی برای این کار وجود داشت؟ یقین بدانید که چنین چیزی نبود است. آقای رئیسی اهل چنین کارهایی نیست و علاقه‌ای هم ندارد. احتیاج به چنین کارها نیست. اصلا در خصوص انتخابات هیچ صحبتی نشد. معمولا در نطق‌های پیش از دستور موارد این چنینی مطرح‌ می‌شود که دیروز اصلا نطق پیش از دستور نداشتیم. یعنی دیروز باید ۴ نفر نطق داشتند اما فقط یک نفر آقای بوشهری اجازه گرفتند و صحبت کردند و به آن اکتفا شد. چون وقت نبود.»