روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
24 خرداد 1395  |  یادداشت  |  کد خبر: 12742
0
0
محمدجواد حق شناس
نگرانی بی‌ربط اصول‌گرایان
طی ماه‌های گذشته به ویژه پس از انتخابات مجلس دهم که جریان اصلاح‌طلب توانست بخش چشمگیری از مجلس دهم را به دست آورد و در عین حال بسیاری از اصول‌گرایان از راهیابی به مجلس بازماندند، رسانه‌های جریان اصول‌گرا سعی کردند به جامعه این گونه القا کنند که اصلاح‌طلبان پروژه عبور از روحانی را کلید زده‌اند. این درحالی است که کاندیدای جناحی اصلاح‌طلبان به نفع ائتلاف آقای روحانی کناره‌گیری کرد تا اعتدال‌گرایی بر کشور حاکم شود. همچنین اصلاح‌طلبان در جریان انتخابات هفتم اسفند شعار همراهی با دولت را سرلوحه کار خود قرار داده بودند. در چنین شرایطی که اصول‌گرایان شکست خورده در هفتم اسفند همه هم و غم خود را معطوف به رقابت با آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 می‌کنند تا به‌زعم خود روحانی اعتدال‌گرا نخستین رئیس جمهور چهارساله ایران باشد؛ باید به اصول‌گرایان پیشنهاد کرد به جای نگرانی از جدایی جریان اصلاح‌طلب از روحانی و برعکس، بهتر است نگران بازسازی سازمان و جریان خود باشند. آنها باید توجه داشته باشند که بازنگری در سازمان اصول‌گرایی برای آنها سودمندتر از هر کنش و رفتار دیگری است. اخیرا یکی از چهره‌های شاخص جریان اصول‌گرا اظهار داشته است که در فضای انتخاباتی، آقای دکتر عارف روزانه 1500 کیلومتر سفر داشته‌اند که در نهایت 103 نفر از اصلاح‌طلبان توانستند بر کرسی‌های مجلس بنشینند.
اما اگر اصول‌گرایان نگاهی به هیات رئیسه مجلس دهم و هیات رئیسه مجلس نهم بیندازند، متوجه خواهند شد که اصلاح‌طلبان در مجلس دهم چه جایگاهی دارند. آنها باید به یاد بیاورند در مجلس نهم، وقتی علی مطهری پشت تریبون مجلس قرار می‌گرفت، از سوی جریان اصول‌گرا و بالاخص جبهه پایداری مورد هجمه قرار می‌گرفت و کار به ناتمام ماندن نطق او و حتی ضرب و شتم وی منجر می‌شد. اما امروز آقای مطهری بر صندلی نایب رئیسی مجلس تکیه زده است.
همچنین آقای دکتر پزشکیان که جزو اقلیت ناچیز مجلس نهم به شمار می‌آمد، امروز با بیش از 150 رای در کنار آقای مطهری بر صندلی اول نایب رئیسی نشسته است. مجموعه روندی که در انتخابات هفتم اسفند و دوره دوم آن یعنی دهم اردیبهشت اتفاق افتاد، نشان می‌دهد، به رغم برخورداری جریان اصول‌گرا از حمایت‌ها و فرصت‌هایی که برای آنها فراهم بود، این جناح سیاسی نتوانست حتی یک نفر را در تهران وارد مجلس کنند. از این‌رو پیشنهاد می شود اصول‌گرایان نگرانی از جریان اصلاح‌طلب نداشته باشند و نگرانی و توجه خود را معطوف به جریان
خود کنند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه