در کرده‌ها و نکرده‌هایتان تجدید نظر کنید!
ولی‌الله شجاع‌پوریان (مدير مسؤل)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2319
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


تحلیل

تصمیم اردن برای لغو «توافق انرژی» با اسرائیل
«المومنی» که پیش از این به عنوان سخنگوی رسانه‌ای دولت اردن فعالیت می کرد، گفته است: اقدام مقامات اردنی  در لغو توافق انرژی با اسرائیل، این پیام را به اشغالگران می رساند که آنچه در حال وقوع است فقط بمباران مردم بی گناه در غزه و کرانه باختری نیست، بلکه یک بمب گذاری روابط اردن و اسرائیل و همه توافقات امضا شده است.»
«ایمن صفدی»وزیر امور خارجه اردن اعلام کرد که کشورش توافقنامه تبادل انرژی در برابر آب را با تل آویو که قرار بود در پایان نوامبر امسال در جریان کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (COP28) در دبی امارات امضا شود، امضا نخواهد کرد.
 الصفدی در گفت‌وگو با الجزیره گفت: «ما نمی‌توانیم توافق انرژی در برابر آب را ادامه دهیم، زیرا یک وزیر اردنی نمی‌تواند کنار وزیر اسرائیلی بنشیند تا توافق نامه امضا کند! در حالی که برادران ما را در غزه  می‌کشند.»

=============

جنگ غزه 6 وزارتخانه اسرائیل را تعطیل می‌کند
رسانه‌های عبری‌زبان گزارش دادند که کارمندان وزارت دارایی اسرائیل توصیه کردند چندین وزارتخانه از جمله وزارت امور یهودیان خارج اسرائیل و مبارزه با یهودی‌ستیزی تعطیل شود.
روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست» نوشت؛ این گام بخشی از طرح گسترده‌تری به شمار می‌رود که توسط وزارت دارایی برای بازتوریع بودجه به دلیل فشارهای ناشی از تامین مالی جنگ در نوار غزه پیشنهاد شده است.
نمایندگان«بزالل اسموتریچ»، وزیر دارایی و «آمیچای شیکلی»، وزیر امور یهودیان خارج از اسرائیل عصر دیروز یکشنبه به «جروزالم پست» گفتند که هیچ تهدید فوری برای دولت وجود ندارد.
بر اساس گزارش جروزالم پست ، وزارت امور یهودیان خارج از اسرائیل و مبارزه با یهود‌ستیزی مسئول روابط بین اسرائیل و جوامع یهودی در سراسر جهان است و یکی از شش وزارتخانه‌ای است که قرار است تعطیل شوند.
بر اساس این گزارش، این تصمیم نگرانی زیادی را در بین یهودیان خارج از اسرائیل برانگیخته است؛ زیرا آنها این وزارتخانه را به عنوان یک رابط حیاتی بین آنها و دولت اسرائیل می‌دانند.
اسموتریچ در خط مقدم این فرآیند تعدیل بودجه قرار داشت اما علیرغم نیاز فوری به تعدیل سیاست‌های مالی اسرائیل به دلیل جنگ، اسموتریچ مسدود کردن اموال این وزارتخانه‌ها را به تعویق انداخته است.
هفته گذشته، اسموتریچ برنامه‌ای را برای کاهش جزئی بودجه دولت برای سال 2023  اعلام کرد و از توصیه بخش بودجه دفتر خود مبنی بر کاهش کامل بودجه چند وزارتخانه عدول کرد. انتظار می‌رود وی، اصلاحیه بودجه را این هفته پیش از ارسال به کنست، برای تصویب به دولت ارائه کند.
در تاکید دیگری بر تمرکز دولت اسرائیل بر تأمین مالی جنگ، «گالی بهاراو معرا» مشاور حقوقی دولت حکم به مسدود کردن بودجه غیرمرتبط با جنگ، ائتلاف حاکم داد. به گزارش جروزالم پست، این حکم احتمالاً منجر به تخصیص مجدد منابع بودجه خواهد شد.
پیشنهاد وزارت دارایی برای تعطیلی 6 وزارتخانه شامل وزارت امور یهودیان خارج اسرائیل، امور قدس، میراث، شهرک‌سازی، همکاری منطقه‌ای و برابری اجتماعی است.
از زمان عملیات طوفان الاقصی، در 7 اکتبر، یهودیان ساکن خارج از اسرائیل، حدود 638 میلیون دلار جمع آوری کرده‌اند که 175 میلیون دلار آن عملا از طریق نزدیک به 300 شرکت و سازمان غیردولتی به فوری‌ترین نیازهای میدانی اختصاص یافته است.

==========

شکست دوباره مذاکرات بر سر آزادی اسیران جنگی غزه
بنا به گفته یک نشریه اسرائیلی گفت‌وگوی غیرمستقیم میان اسرائیل و حماس بر سر آزادی اسرا ادامه دارد.
به گزارش شفقنا به نقل از هاآرتض نوشت: یک منبع «درگیر در مذاکرات با حماس» به این نشریه گفته است که این گروه در حال بررسی افزایش تعداد گروگان هایی است که می‌خواهد آزاد کند.
این روزنامه گزارش می‌دهد که این منبع به آن اطلاع داده گفت وگوها ادامه دارد و تماس های غیرمستقیم بین اسرائیل و حماس تاکنون دو بار به طور کامل فروپاشیده و به صبر بیشتری برای رسیدن به توافق نهایی نیاز است.
اسکای نیوز نیز در خبری اعلام کرد: دومینیک واگهورن، سردبیر امور بین‌الملل این رسانه، در مورد مذاکرات بر سر معامله گروگان‌ها، به بینندگان گفته است: به نظر می رسد هنوز در مورد تعداد گروگان ها و همچنین تدارکات نحوه یافتن آنها در بخش‌های مختلف غزه و نحوه ورود آنها تفاوت‌هایی وجود دارد. گمان می رود این معامله همچنان بر روی زنان و کودکان متمرکز باشد. اسرائیل می‌خواهد همه زنان و کودکان از غزه خارج شوند و در مقابل، آماده است تعداد بیشتری از زنان و کودکان فلسطینی را که در زندان‌های خود نگهداری می‌کنند، تحویل دهد. هنوز در میان برخی از وزرای دولت اسرائیل تردید وجود دارد. آنها بر این باورند که همچنان در مقابل حماس به  برتری دست خواهند یافت و در مورد احتمال تجدید سازمان این گروه نگرانی دارند.
روزنامه آمریکایی واشنگتن پست شنبه گزارش داده بود؛ میان اسرائیل و حماس برای آزادی 50 اسیر اسرائیلی در ازای 5 روز آتش بس توافق حاصل شده که همه طرف‌ها این خبر را تکذیب کردند.