با اعلام دبیر جشنواره
فیلمهای ویترین «فجر۳۹» معرفی شدند
همدلی| سیدمحمدمهدی طباطبایینژاد دبیر سیونهمین جشنواره فیلم فجر در قالب یک نشست زنده اینترنتی با رونمایی از پوستر این دوره، فهرست نهایی فیلمهای جدول اکران جشنواره را اعلام کرد. بعد از پایان کار هیأتداوران سیونهمین جشنواره فیلم فجر و مشخص شدن فهرست فیلمهای نامزدشده در بخشهای مختلف، سید محمدمهدی طباطبایینژاد دبیر این دوره از جشنواره، پیش از ظهر دیروز سهشنبه ۷ بهمنماه، در یک نشست زنده اینترنتی، ترکیب نهایی فیلمهای قابل اکران در این دوره را اعلام کرد. در این دوره از جشنواره فیلم فجر که به دلیل شرایط ویژه کرونایی بدون هیأت انتخاب در حال برگزاری است، ۱۱۰فیلم فرم تقاضای حضور در جشنواره را پر کردند که از این تعداد تنها ۶۲ فیلم شرایط لازم برای ورود به جشنواره را داشتند و توسط هیأت هفت نفره داوران مورد ارزیابی در قالب بخش اصلی جشنواره یعنی «سودای سیمرغ» قرار گرفتند. از میان آثار داوریشده، تنها فیلمهایی امکان ورود به جدول اکران جشنواره سیونهم را پیدا کردهاند که حداقل در یک بخش از نگاه هیأتداوران، نامزد دریافت سیمرغ شده باشند.
بر همین مبنا، دبیر جشنواره روز گذشته فهرست ۱۶ فیلم را که با نامزدی در حداقل یک بخش امکان اکران برای اصحاب رسانه و سینماهای مردمی در جشنواره سیونهم را دارند، اعلام کرد. به گفته طباطبایینژاد، داوران فیلمهای مستند بلند و کوتاه داستانی آقایان سعید پوراسماعیلی، امیر توده روستا، محمدعلی فارسی، محمد کارت و سام کلانتری پس از بازبینی ۳۱ فیلم مستند بلند (بالای ۷۰ دقیقه) و ۳۸ فیلم کوتاه (۳ تا ۱۵ دقیقه) نامزدهای این دو بخش را به شرح ذیل بر اساس حروف الفبا اعلام کردند.
فیلمهای نامزدشده در بخش کوتاه داستانی
۱- جلد - کارگردان: احسان معجونی- تهیهکننده: سپیده نوروزی
۲- شاهد - کارگردان: علی عسگری- تهیهکنندگان: فرانسوا موریسه، لورا ژومل، خورشید عالمی
۳- گوشتتلخ - کارگردان: فرید حاجی، تهیهکنندگان: فرید حاجی، انجمن سینمای جوانان ایران
۴- ماسک - کارگردان: نوا رضوانی، تهیهکننده: نوا رضوانی
۵- ناهید - کارگردان: صمد علیزاده، تهیهکننده: رضا نصرتی حبیبی
۶- وضعیت اورژانسی - کارگردان: مریم اسمیخانی، تهیهکننده: وحید حسنزاده
فیلمهای نامزدشده در بخش مستند بلند:
۱- ایساتیس- کارگردان: علیرضا دهقان، تهیهکننده: علیرضا دهقان، راحیل صحرایی، تهیهشده در موسسه فرهنگی هنری مزرعه فیلم
۲- خانه- کارگردان: افسانه سالاری، تهیهکنندگان: جویل مرنان، افسانه سالاری، تهیهشده در کالکتیو داکمانیاکس، سینما ایزاینکامپلیت
۳- رؤیاهای خالکوبیشده -کارگردان: مهدی گنجی، تهیهکننده: بهزاد توکلی
۴- کودتای ۵۳-کارگردان: تقی امیرانی، تهیهکنندگان: تقی امیرانی، تهیهشده در امیرانی مدیا
۵- هجده هزار پا-کارگردان: مهدی شامحمدی، تهیهکننده: مهدی شامحمدی، تهیهشده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، گروه مستند بنیاد روایت فتح
فیلمهای نامزدشده در بخش سودای سیمرغ
دبیر جشنواره در ادامه گفت: داوران فیلمهای سینمایی خانم ساره بیات و آقایان محمد احسانی، مرتضی پورصمدی، بهرام توکلی، نیما جاویدی، سیدجمال ساداتیان و مصطفی کیایی پس از بازبینی ۵۷ فیلم سینمایی، نام ۱۶ فیلم در رشتههای مختلف را برای نامزدی در بخش سودای سیمرغ به شرح زیر اعلام کردند:
۱- ابلق-کارگردان: نرگس آبیار، تهیهکننده: محمدحسین قاسمی
۲- بی همه چیز-کارگردان: محسن قرایی، تهیهکننده: جواد نوروزبیگی
۳- تک تیرانداز-کارگردان: علی غفاری، تهیهکننده: ابراهیم اصغری
۴- تی تی-کارگردان: آیدا پناهنده، تهیهکننده: آیدا پناهنده
۵- خط فرضی-کارگردان: فرنوش صمدی، تهیهکننده: علی مصفا
۶- رُمانتیسم عماد و طوبا-کارگردان: کاوه صباغزاده، تهیهکننده: مهدی صباغزاده
۷- روزی روزگاری-آبادان، کارگردان: حمیدرضا آذرنگ، تهیهکنندگان: علی اوجی، عبدالله اسکندری
۸- روشن-کارگردان: سید روحالله حجازی، تهیهکننده: سید روحالله حجازی
۹- زالاوا-کارگردان: ارسلان امیری، تهیهکنندگان: سمیرا برادری و روحالله برادری
۱۰- ستاره بازی-کارگردان: هاتف علیمردانی، تهیهکننده: علی سرتیپی
۱۱- شیشلیک-کارگردان: محمدحسین مهدویان، تهیهکننده: محمدرضا منصوری
۱۲- گیجگاه-کارگردان: عادل تبریزی، تهیهکننده: میرولیاله مدنی
۱۳- مامان-کارگردان: آرش انیسی، تهیهکننده: مجید برزگر
۱۴- مصلحت-کارگردان: حسین دارابی، تهیهکننده: محمدرضا شفاه
۱۵- منصور-کارگردان: سیاوش سرمدی، تهیهکننده: جلیل شعبانی
۱۶- یدو-کارگردان: مهدی جعفری، تهیهکننده: محمدرضا مصباح
مطلب دو
با نمایش آثار حاضر در نخستین نمایشگاه بینالمللی خوشنویسی «راه ابریشم رقص قلم» روی بدنه برج