فرهنگ ‌شهری به روایت کاشانی و شرکا
عارف لایق‌زاده (شهرساز)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1964
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


با یک اختراع جدید؛ چاپ سه‌بعدی ماهواره در فضا ممکن شد

بر اساس تکنیکی که به‌تازگی حق امتیاز آن ثبت شده می‌توان آنتن‌های ماهواره‌ای را در فضا و با کمک نور خورشید به‌طور سه‌بعدی چاپ کرد. 
با استفاده از این روش نیازی به حمل قطعات بزرگ و سنگین ماهواره که فضای زیادی از موشک را اشغال می‌کنند، نخواهد بود. شرکت ژاپنی میتسوبیشی الکترونیک این روش جدید را توسعه داده که از نوع خاصی رزین استفاده می‌کند. 
این رزین در مجاورت نور فرابنفش خورشید به ماده‌ای جامد تبدیل می‌شود. البته شرکت مذکور تاکنون فقط شیوه عملکرد این فناوری را در اتاقک تست با شرایط شبیه سازی شده فضا نمایش داده است. 
محققان میتسوبیشی بشقاب یک آنتن ۱۶.۵ سانتی‌متری را چاپ کردند که عملکرد آن در تست‌ها مانند آنتن‌های ماهواره معمولی بود. حساسیت آنتن به طور مستقیم به اندازه آن مرتبط است. هرچه یک آنتن بزرگ‌تر باشد، بهتر می‌تواند سیگنال‌ها را ردیابی و منتقل کند اما هنگام پرتاب ماهواره به فضا، اندازه آن یک عامل چالش برانگیز است زیرا آنتن‌های بزرگ فضای زیادی در موشک اشغال می‌کنند. همچنین این ابزار باید قدرتمند باشد تا بتواند ارتعاشات هنگام عملیات پرتاب را تحمل کند و به همین دلیل سنگین خواهد بود. به این ترتیب هرچه ماهواره سنگین‌تر باشد، هزینه پرتاب آن نیز بیشتر است. اجزایی که در فضا چاپ می‌شوند، سبک‌تر و نازک‌تر هستند زیرا نیازی نیست ارتعاشات هنگام پرتاب را تحمل کنند؛ بنابراین اپراتورهای ماهواره با چاپ سه‌بعدی مستقیم آنتن در فضا نه‌تنها در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنند، بلکه می‌توانند ماهواره‌های کوچک‌تر با آنتن‌های بزرگ‌تر از نمونه‌های فعلی به فضا ارسال کنند. به گفته میتسوبیشی این فناوری زمینه را برای چاپ سه‌بعدی ساختارهای بسیار بزرگی در فضا فراهم می‌کند که در دماغه موشک جای نمی‌گیرند. رزین حساس به نوری که در این فرایند به کار می‌رود در مقابل گرما نیز مقاوم است و می‌تواند دمایی تا ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند که بالاتر از دمایی است که ابزار در مدار زمین با آن روبرو می‌شود.